1 649 684 látogató és közel 2,2 milliós oldalletöltés. Most nem fogom minden korábbi év adatait végignézni, úgyhogy – nagy tudományosan – csak annyit mondok: nem emlékszem, hogy az elmúlt 16 évben lett volna ennél nagyobb nézettségű év.
Kösz mindenkinek, aki erre járt, olvasott és terjesztett. Továbbá külön köszönet és nagy pacsi minden patreonos támogatónak.

Hogyan emlékszem vissza az évre? Jó példa erre egy néhány nappal ezelőtti eset…
A két ünnep közötti napokat a tárban lévő több mint két és félezer UL-cikk SEO-szempontú átnézésével, csinosítgatásával töltöttem. Visszafelé haladtam az időben, és mindjárt a munka elején, egy 2020 júniusi anyag olvasása közben elcsodálkoztam:
Ezt meg ki írta és mikor? Hogy került ide? Miről szól?
Szinte új információként olvastam végig az alig több mint fél éves cikkemet, majd még kétszer át kellett futnom, hogy beugorjanak az anyag megírásának körülményei. Ennyi újraolvasás után már hajlandó vagyok elfogadni: tényleg én írtam.
Na kábé ilyen volt ez az év. Négyfős házi buborékunkban egész tavasszal nagyüzemben gyártottam a koronavírussal kapcsolatos anyagokat, egyiket a másik után, egy legózás és egy papíííí, segíts között.
Bár rengeteg, évekkel ezelőtti cikkemmel kapcsolatban arra is emlékszem, ki küldte be a kérdést, mennyi időt fordítottam a megírására, melyik ismerősöm osztotta meg az elkészült cikket, ezt a júniusi anyagot háromszor is át kellett olvasnom, hogy felismerjem.
De, ahogy elnézem, nem csak én jártam idén így. Ingerszegény környezetben a memóriánk is máshogy működik.
Melyek voltak a legnépszerűbb tartalmak 2020-ban?
- Megtévesztő magyar híroldalak listája 2020 – 196 102
- Urbanlegends.hu főoldal – 70 010
- Tényellenőrzés: Kell-e félni a csernobili sugárfelhőtől Magyarországon? – 45 332
- Kicsoda Roberto Petrelli, akinek koronavírussal kapcsolatos videója gőzerővel terjed? – 33 519
- Ezek az álhírek és konteók terjednek a koronavírussal kapcsolatban – 33 138
És mit ajánlok én az év terméséből?
Hát nem a legnépszerűbbeket, az biztos, bár egy átfedés azért van.
- Egyrészt nagyon szeretem csinálni az Amikor-sorozatot, amely niche történelmi események, jelenségek korabeli sajtóbeli tálalását dolgozza fel. Idei kedvenceim Az év, amikor a magyar olvasók megismerték a Loch Ness-i szörnyet és az Amikor Nostradamus jóslataiból akartuk megtudni a világháború végét című cikkek voltak.
- Másrészt örültem, hogy tavaly végre fel tudtam dolgozni egy közel tíz éve feltett olvasói kérdést: Tényleg újraszinkronizálták a Flintstones eredetijét Romhányi szövege alapján?
- Harmadrészt ott van a szokásos álhíres lista, amelyet 2020-ban újfajta megközelítésben állítottam össze.
- Negyedrészt az Idea Alapítvánnyal közös munkákra is büszke vagyok. Márciusban, az iskolák bezárásakor gyorsan összeraktunk egy koronavírusos álhírek felismerését segítő online kurzust gyerekeknek, majd novemberben útnak indítottunk egy ennél komplexebb online tanfolyamsorozatot is – szintén diákoknak.
- Imádtam az amerikai elnökválasztás hónapjának anyagait is. Egyetlen cikket kiemelni ebből a folyamból nem tudok, ezért inkább csak az amerikai választásos gyűjtőcímkét linkelem be.
- És végül: ti szeretni szoktátok a havi hoaxkvízeket is. Ezek közül az év végi nagy válogatást szúrom ide – egyfajta gyorsösszefoglalóként 2020 álhíreihez.
Mit tanácsolok 2021-re?
Folyt. köv., maradjatok itt – megyünk tovább.
Fotó: Sebastián Cajamarca / Unsplash
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!