Menü
világvége

Egyszer vége lesz: apokalipszis-forgatókönyvek

A maja naptár állítólagos vége nem hozta el az apokalipszist. A következő mainstream világvége-teória időpontjának elterjedéséig íme kilenc sokat emlegetett veszélyforrás. A teljesség igénye nélkül összeállított listán távoli és biztos, bizonytalan időpontú és vitatott hatású „világvégék” egyaránt szerepelnek.

Marinov Iván 2012. 12. 22. 16:00 91
– Hirdetés –

Az alábbiakban a szeptemberi Jövő magazinban megjelent cikkem szerkesztett változatát olvashatjátok.

1. Valami becsapódik a Földbe

A sok tízmillió éves időszakonként ránk zúduló űrtörmelék nem egyszer eltörölte már a Föld élőlényeinek nagy részét. Alok Jha tudományos újságíró szerint 30-35 millió éves ciklusokban a Naprendszer fel-alá mozog a Tejútrendszerben, és amikor áthaladunk a legsűrűbb részén, eltalálhat minket valamilyen kozmikus tárgy. A Pánikológia című könyv szerzői szerint már egy százméteres átmérőjű kisbolygó is hatalmas károkat okozhat, attól függően, hol ér földet. Száraz landolás körülbelül tízezer ember életét olthatja ki, ha viszont a tengerbe csapódik, az áldozatok száma a szökőár következtében több millió lehet. Félni viszont nem kell, a mi életünket – beleértve az unokáinkét is – jelenlegi tudásunk szerint nem fenyegeti ilyen veszély. A kockázat ráadásul tovább csökken, ha időben értesülünk a veszélyről.

2. A Nap haldoklása

A Nap több milliárd év múlva bekövetkező haldoklása a távoli, de biztos világvégék közé tartozik, ahogy erre a minap Vlagyimir Putyin orosz elnök is rámutatott. A csillag jelenleg életének középső szakaszában tart, körülbelül ötmilliárd év múlva azonban elfogynak elégethető hidrogénkészletei. E ponton a Nap magja előbb zsugorodni kezd, majd külső rétegei a jelenlegi átmérő több tízszeresére tágulnak. Az égitest elnyeli a Merkúrt és a Vénuszt, és ha a Föld még túl is éli ezt a tágulást, az élet egészen biztosan kipusztul. Ezután a Napból Vénusz-méretű, a jelenleginél százszor fényesebb fehér törpe lesz, és intenzív fénye kiégeti a Föld kőzeteit és szétszakítja a felszíni molekulákat.

3. Földönkívüliek támadása

Az idegen civilizációkkal való kapcsolatfelvételről Stephen Hawking fizikus pár éve igen pesszimistán nyilatkozott: szerinte az emberiség akkor jár a legjobban, ha az élet más formáinak keresése helyett inkább megpróbálja elkerülni a kontaktust. S ha nem is mindenki ért egyet vele ebben, már úgyis mindegy. Ahogy a földönkívüli intelligenciát keresők egyik vezető csillagásza rámutatott: a televízióknak, rádióknak, radaroknak köszönhetően a világűr már jó ideje tele van a nyomainkkal. Persze, ha a statisztikát nézzük, a Hawking-tábornak nincs oka aggodalomra. A találkozás valószínűsége igen kicsi, még ha eddig nem sikerült is tudományos megalapozottságú képletet találni a civilizációk közötti randevú lehetőségének kiszámítására.

4. Megacunamik

„La Palma az Atlanti-óceánba fog omlani. Nem az a kérdés, hogy ez be fog-e következni, hanem hogy mikor” – idézi az egyik katasztrófakutatót Alok Jha. Aki szereti a borzongást, annak a turisták által kedvelt sziget geotörténetének tanulmányozása megfelelő olvasmány lehet. Egyes jelentések szerint egy jövőbeli vulkánkitörés soha nem látott méretű földdarabokat szakíthat ugyanis a vízbe, ami akár 800 méter magas és óránként 240 kilométeres sebességű hullámokat gerjeszthet az óceánban. Ekkora vízfal nemcsak minden útjába eső szigetet elsöpörne, de az európai, az afrikai és az amerikai partokig se nagyon csökkenne 40-90 méter alá. Persze, ahogy az lenni szokott, olyan kutatások is léteznek, amelyek megalapozatlannak tartják a szigettel kapcsolatos riogatásokat.

La Palma

5. Szupervulkánok

Globális következménye lehet egy normál vulkánnál sokkal erősebb szupervulkán kitörésének is – ekkora erupció hatása 900 méter átmérőjű aszteroida becsapódásához mérhető (ennek tizedének hatását lásd fentebb). Geológusok becslése szerint a 100 ezer évente előforduló, az 1883-as Krakatau-kitörésnél százszor nagyobb erejű katasztrófa esélye ötször-tízszer nagyobb a következő pár ezer évben, mint egy aszteroida becsapódása. Ilyen szerencsétlenség esetén kontinenseket borítana el a sár, a hamu és a tűz, az átlaghőmérséklet pedig fény hiányában drasztikusan csökkenne.

6. Mesterséges fekete lyuk

Népszerűek azok az elméletek is, amelyek az emberi tevékenységben látják világunk pusztulását. A legújabb ezek közül a médiában is alaposan kitárgyalt nagy hadronütköztető (LHC). A CERN svájci–francia határon kiépített részecskegyorsítójától a tudósok azt várják, hogy kitágítja a világunkról szerzett információk határait. A gyorsító ellenzői viszont attól félnek, hogy megismerés helyett önmagunkat pusztítjuk el, például mesterségesen létrehozott fekete lyukkal. Fekete lyuk és fekete lyuk között azonban nagy különbség lehet, ugyanúgy, ahogy az állat szóval egyaránt leírható elefánt és amőba mérete között is – mutatnak rá fizikusok. Miközben a Földet csak több tonnás fekete lyuk tudná eltüntetni, az LHC-ben születő lyukak súlya a gramm értékelhető hányadát sem éri el. Ilyen lyuk az előtt elpárologna, hogy bármi kárt okozna – érvel Alok Jha. Arról nem is beszélve, hogy ami a gyorsítóban történik, a természetben már számtalanszor bekövetkezett a Föld története során, bolygónk mégis él.

7. Atomháború

Hirosima és Nagaszaki, majd egy korszakkal később a csernobili és a fukushimai katasztrófa példáján a világ ízelítőt kapott a nukleáris pusztítás erejéből. A kölcsönös bizalmatlanságban átvészelt hidegháború már a múlté ugyan, de időközben új hatalmak jelentek meg a nukleáris csapásra képes államok térképén. A ma közel tucatnyi tulajnak több tízezer rakétatöltete van, bevetésükkel százmilliókat lehetne rövid időn belül elpusztítani.

8. Terrortámadás

Arctalan fenyegetésként rendre felbukkan a mindenre elszánt terroristának a képe is, aki valamely bizonytalan státusú állam rosszul fizetett tudósainak segítségével jut radiológiai, biológiai vagy vegyi fegyverhez. Az alapanyagokhoz manapság valóban nem olyan nehéz hozzáférni, sokkal nehezebb viszont hatékony bombát gyártani belőlük. Bárhogy jön is össze ilyen összeesküvés, valószínűleg nem pusztítaná el a civilizációnkat. Egy-egy várost örökre tönkre tudna ugyan tenni egy piszkos bomba, súlyosak lennének a csapás pszichológiai és gazdasági következményei is, de a földi élet eltörléséhez többre van szükség.

9. Mesterséges szuperintelligencia

Ennél is kisebb az esélye, hogy a közeljövőben az általunk létrehozott intelligenciák okozzák majd a végzetünket. Jelenleg a legmodernebb gépek sem közelítik meg egy gyerek gondolkodásának komplexitását, s a legoptimistább technológiai jóslatok sem számolnak azzal, hogy a XXI. század közepe előtt elérjék az ember szintjét.

Egyes vélemények szerint e ponttól viszont a folyamatok felgyorsulnak, és a gépek gyorsan túllépnek rajtunk. Hogy miként fogunk együtt élni velük, az rajtunk is múlik, ezért az első szuperintelligencia megtervezésekor külön figyelemre lesz szükség. Van időnk gondolkozni.

Támogasd az Urbanlegends.hu-t a Patreonon, a Revoluton vagy banki átutalással!

91 hozzászólás

91 hozzászólás

  1. Byzon szerint:

    Érdekes, de valahogy mégsem félek komolyabban ezektől :)
    1: ma már nagyon fejlett űrkutatási eszközökkel rendelkezünk, meglehetős távolságból érzékelnénk egy felénk tartó veszélyes méretű aszteroidát, lévén pedig a hadászat az egyik legfőbb motorja a technológiai kutatásnak, meg is vannak a szükséges fegyverek ennek röppályájáról való eltérítéséhez.
    2: ez erősen a jövő zenéje :D Remélem addigra már különösebb nehézségek nélkül evakuálhatják a Föld lakosságát más, kolonizált bolygókra.
    3: ha egy faj eljut az űrutazás olyan szintjére, amivel túlléphetik a szinte végtelen távolságok jelentette határokat, akkor csak túljutottak már a konfliktusok fegyveres rendezésének ideológiáján…
    4: talán első ránézésre a legéletképesebbnek tűnő elmélet, de olyasmi, mint az atomháborúk. Nagyon sok ember meghalhat egy ilyenben sajnos, de teljes világvégét biztosan nem okoz.
    5: ez hasonló a fentihez. Hatalmas károk, rengeteg emberélet, de semmiképpen sem az egész emberiség.
    6: fekete lyukak csillagok összeomlásakor keletkeznek, ha még ismereteim nem csalnak, ekkora energiamennyiséggel való kísérletezéstől meg hangyányit még messze vagyunk. Ellenőrzött, felügyelt technikai elemzésről van szó, ettől tartanék a legkevésbé őszintén szólva.
    7: nyilván ez a legegyértelműbb veszélyforrás, de szerintem ez sosem következik be. Az I. világháborúban mindenkit megdöbbentett a harci gáz, a másodikban már mindenki rendelkezett vele, de bevetni senki sem merte, hisz ha én megteszem, akkor mások is így fognak cselekedni. Atomot sem dobtak újra soha, lévén az USA hamar elvesztette efeletti monopóliumát. Ráadásul az első oda-visszacsapkodás után ezt abba is hagynák, ha más nem, az általános pánikban kitörő lázadások és a lámpavason himbálózó elnökök láttán. :P Plusz Csernobil, Nagaszaki, stb flórája sem szűnt meg. Az élet alkalmazkodik, az ember meg különösképp jól alkalmazkodó fajta.
    8: a terrorizmus undorító és könyörtelen dolog, de semmiképpen sem az a lépték, ami világvégével járhat.
    9: a mesterséges IQ érdekes felvetés. Elvileg lenne benne ráció, de a mai napig amennyire tudom az ilyen kutatók elé zsinórmértéknek teszik Asimov három alapelvét a robotikában. (1.: semmilyen módon sem árthat embernek az egység, 2.: az emberek utasításait teljesíteni köteles, 3.: lehetőség szerint igyekeznie kell megvédenie saját magát minden veszélyforrástól, a fentiek ezen prioritási sorrendben értendőek). Ezek mint alapprogramok beégetésével nem lehet ez veszély számunkra, hisz a gépek, amiket építünk, egy olyan programozást követnek, amit mi alkotunk.

    Szóval leginkább az egész fajunkra veszélyesnek azt látom, hogy a rengeteg különféle celeb és valóságshow bámulása során elindítjuk visszafelé az evolúciót és az ükunokáim már valami prokariótának születnek :D

  2. xezs szerint:

    A mesterséges intelligencia szerintem nincs már túl messze, a kérdés csak az, hogy akar-e majd háborút, eljut-e egy olyan szintre ahol azt mondja, hogy az emberiségnek mennie kell. Szerintem olyasmi lesz ez, mint a gyereknevelés: körültekintő neveléssel nem fordul az emberiség ellen.

    Byzon: Olvastam egyszer egy cikket Asimov 3 alapelvének a valóságban való alkalmazhatatlanságáról.

    Asimov maga is olyan regényeket írt, amelyekben valami bonyolult logikai eszmefuttatás során végül valamelyiket mégis megszegte a robot.

    Na meg ugye a legelső törvényt szükségszerűen meg kell szegnie, hiszen hadászati célra lesz kifejlesztve. Inkább az IFF rendszernek kell szuperbiztosnak lennie, ilyen rendszerek már egyébként is léteznek automata ellenőrzőpontoknál.

  3. xezs szerint:

    aranyosfodorka: A szintetikus biológiával mi a baj pontosan? Az hogy az így készült élőlények (?) esetleg ellenünk fordulhatnak?

  4. blade78 szerint:

    És mi van ha Chuck Norris begorombul? Azzal nem számol senki?

  5. Kálmán Tamás szerint:

    A Föld sugara kb 6370 km.Ebből kb 140 km-t ismerhetünk.Ennek következtében a tudósoknak,és kutatóknak csak elképzeléseik vannak, hogy mi történik a 140 km alatti mélységekben.Így bármilyen következtetés,ami a Föld,vagy a rajta levő élővilággal kapcsolatos , semmilyen biztos időbeli fennmaradással nem bizonyított.Lehet, hogy két hét,de lehet, hogy 1 milliárd év még hátravan az élő szervezetek számára.Az azonban biztos, hogy az emberiség számára ennyi idő nincs.Nem csak a Föld változása,hanem a mérhetetlen hatalomvágy,az ehhez kapcsolódó fegyverkezés olyan felszíni körülményeket fog teremteni,ami rövid időn belül elpusztítja az emberiséget.Ez néhány száz évben mérhető.A Földön akkora a felhalmozott nukleáris energia,hogy elszabadulása esetén nem csak a föld egy darabja robban fel(természetesen elpusztítva ezzel az emberiséget),hanem a Hold, és a Vénusz pályáját is befolyásolhatja.
    Ahhoz képest, hogy a világ 13 milliárd éves,a Föld 4,5 milliárd éves,az emberiség kb. 4 millió éves, az írott,rajzolt,festett kultúra kb.60.000 éves érzékelhető a fenti állítások időbeni behatároltsága.
    A maja naptár ugyan véget ért 2012.december 21.-ével,de már megkezdődött a következő korszak 0. éve és 1-ső napja.Sajnos ezt a maja naptár létrehozói nem érték meg,és nem tudják magyarázni tovább.Ez fog velünk is történni,de annak már nem lesz semmi értelme,nem lesz folytatása.

  6. Hat szerint:

    „Az ARTE listája ez volt: 10.gammakitörések, 9.fekete lyukak, 8.üstökösök, 7.vulkánok,6.halálos járványok, 5.tudományos kísérletek, 4.klímaváltozás, 3.nukleáris háború, 2.mesterséges intelligencia, 1.szintetikus biológia.”

    Tényleg nem olvastam még itt, de tegnap én is néztem az arte-t, de franciául. Pont erről írtam egy másik topikban … ;-)

    xezs: „aranyosfodorka: A szintetikus biológiával mi a baj pontosan? Az hogy az így készült élőlények (?) esetleg ellenünk fordulhatnak?”

    Nem: az a baj, hogy ezek az egész élővilágot kinyírják majd, gyorsabban mint egy atombomba.

  7. xezs szerint:

    Kálmán Tamás szerint: A 0. évnek nincsen értelme. Sorszámozást az 1.-vel kezdünk :)

  8. okoska szerint:

    A Nibirut kifelejtettétek

  9. Byzon szerint:

    Xezs: elég sok Asimovot olvastam (bár tényleg nem mindet) amire csak emlékszem, azokban egyetlen robot sem volt képes ezeket megszegni. Ez az alapprogramozásuk, ha ez megsérül, akkor a droid egyszerűen megszűnik létezni, nem tud semmit sem csinálni, deaktiválódik. Asimov a könyveiben inkább ezekből kiinduló filozófiai-társadalmi kérdéseket boncolgatott (lásd mikor unatkozó fiatalok utasítanak egy robotot saját maga szétszerelésére és végignézik röhögcsélve, ezt ugye a droidnak teljesítenie kell hiszen a prioritások előbbre teszik az utasítások teljesítését az önvédelmi reflexeknél, még akkor is ha nem sok értelme van és hasonlók). Asimov elvei pedig, amennyire én tudom, a ma robotikával foglalkozó kutatóknak is az alapot jelentik. :)

    Ugyanez persze felvet egy kérdést: megvalósítható-e ez így? Ugyanis a hadsereg elég nagy lehetőséget hagy ki, ha nem használja majd a fejlett robotokat a harctéren, ha odáig jut majd a fejlődésük, márpedig egy ölni képtelen robotot nehéz lenne :D Na ha sutba vágják az öreg okosságait a harcászat nevében… az már egy komolyabb kérdéskör lesz :)

  10. Hat szerint:

    „Szia xezs ! Akkor ezek szerint, mégiscsak érdekel téged is bolygónk, és az emberiség jövője ;-) . Persze, hogy nem áll érdekünkben kőkorszaki állapotok közé visszaesni, és ez egy közös érdek. Egy hatékony társadalmi berendezkedésben mindenkinek lehetne szerepe, csak a mostanival az a bajom, hogy nagyon sokan csak pénzben tud gondolkozni. A gépekkel sincs “jelenleg” semmi bajom ha a miattuk elveszett munkahelyek pótolva lennének, de nincsenek.
    Viszont van egy másik baj is. Tegnap, amikor pont a világ végéről volt szó, a német-francia arte (TV csatorna) egész nap azt boncolgatta, hogy
    milyen is lesz majd a tényleges világ vége. És ebben a tanulmányban egy természeti katasztrófa csak a negyedik helyet foglalta el. Ezt megelőzi ugyanis egy nukleáris háború, a mesterséges intelligencia ami 99% hogy a század végéig lehagyja majd az emberit (lásd az “én a robot fimet”), de még ettől is veszélyesebb, az ember által létrehozott mesterséges vírus.

    Itt, csatlakoznék ismét az “indián” elméletekhez, ahol a természet kevésbé ártalmas az “életre” mint az emberi intelligencia.”

    http://www.urbanlegends.hu/2012/12/egy-amerikai-ujsagiro-cikke-magyarorszagrol/comment-page-3/#comment-269612

  11. Hat szerint:

    De még mielőtt itt hagynánk ezt a világot, legyünk tisztában azzal, hogy azért lenne mint menteni : http://www.youtube.com/watch?v=wzgh2fHfle0

  12. Hat szerint:

    http://www.youtube.com/watch?v=UrmGQStww2c

    Még egy „varázslat” a szkeptikusok kedvéért. :-)

  13. xezs szerint:

    Jujj, mindig ezek a profitéhez cégek, úgy félek hogy csak na. Mégis mit gondoltál, minek hoz létre valaki egy céget? Hogy csődbe menjen? Még jó hogy profitot akarnak. Ha valaki ezt irigyli, nosza, lehet menni vállalkozni, a lehetőségek kapuja nyitva áll.

    Különben meg az alkalmazottak is profitéhesek, mert pénzért dolgoznak. Miért nem dolgoznak ingyen, mi?

  14. Gala szerint:

    A profitéhség önmagában nem baj, elvégre anélkül életképtelen lenne a cég. Ez pont olyan, mint amikor egy ember ételre éhes, mert az evés tartja életben. A baj ott kezdődik, ha egy cég falánkká válik, tehát a reálisnál jóval több profitot akar, és ami a legfontosabb: mindezt MÁSOK KÁRÁRA. Tehát ha abból van profitja, hogy mérgező vagy veszélyes terméket dob a piacra, mert annak olcsóbb az előállítása, vagy nem használ a gyárakon szűrőberendezést, mert túl drága felszerelni, a dolgozóknak alig fizet, mert nem hiszi, hogy a több pénzért jobban dolgoznának, emellett a felszerelést nem igazán újítja, mert jó az a már-már selejt szék a dolgozónak, amin ül, mire olyan gerincproblémái lennének, amely miatt nem tudna dolgozni, már úgysem lesz a cégnél, és úgyis jönne más a helyére, ha kiesne. Emellett persze, az igazgató évi 3x megy luxusnyaralásra, és a negyedik villáját veszi/építteti valami gazdag környéken. Na, EZ az egészségtelen szint, és nem is kell, hogy mind fennálljon, elég, ha csak néhány. A probléma az, hogy elég kevés olyan cég van, amelynél egyik sem lenne meg.

    A témához szólva pedig: Világvége-elméletekben mindig kreatívak leszünk. Most kedvem támadt írni egy regényt arról, hogy egykor, régen a kisbolygóövezetben is egy bolygó volt, amin értelmes élet lakozott, de az ottani, önmagát intelligensnek tartó élőlények egymás ellen hadakozva végül darabokra szaggatták a bolygójukat is, és ennek eredménye, hogy ma ott kisbolygók vannak csak. :)

  15. xezs szerint:

    „a reálisnál több profitot”

    Itt az a baj, hogy egyesek meg akarják mondani, hogy mennyi a reális. Annyi profitot termel, amennyire képes, senkinek semmi köze hozzá, hogy mennyit. Ez színtiszta irígység.

    A mai piacgazdaságban pedig nem teheti meg egy nagy cég, hogy veszélyes vagy mérgező terméket dobjon piacra. Most ne a gagyi kínairól beszéljünk, mert azok sufnicégek. De a nagy márkáknak kell tartaniuk a jó hírnevüket, máskülönben elpártolnak a vásárlóik tőlük.

    Fizetni pedig annyit fognak a dolgozóknak, amennyit a törvényes keretek előírnak, illetve amennyit az adott országban az iparágban szokás.

    Az igazgató pedig arra költi a pénzét, amire akarja. Ha évi 3-szor megy luxusnyaralni, az csakis az ő dolga. Tessék egy napra az ő munkáját elvégezni, kíváncsi vagyok, hányan kúsznának vissza vinnyogva a gyártósor mellé.

    Magyarországra egyelőre a külföldi multik hoztak munkakultúrát. Pont a kis magyar sufnicégek azok, akik mindenféle fekete vagy szürke üzelmekkel tarkítva foglalkoztatják alkalmazottaikat.

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük