– Egy 21 éves afgán terrorista 12 évesnek hazudta magát, hogy Angliában örökbe fogadják, de a lőtéren lebukott, miután túl profin szerelt össze egy fegyvert – terjedt a Sun cikke alapján. A Tabloid Corrections blog elég sok gyanús részletet figyelt meg a sztoriban, sőt még egy hasonló, szintén levegőben lógó híradást is talált.
– Elvált a feleségétől, miután meglátta smink nélkül – terjedt világszerte, pedig jó eséllyel ez is csak egy kacsa, amelyhez hasonló ráadásul nem először futott körbe a világon. Egy ugyanilyen történetről például 2015 augusztusában már kiderült, hogy egy francia nyelvű kamuhíroldal találta ki. Egy másik hasonló sztori – amelyben egy kínai férfi azért perelte be feleségét, amiért az eltitkolta, hogy szépségét plasztikai műtéteknek köszönheti – pedig egy visszatérő városi legenda.
– A farkasok elméleti tudás nélkül is megmutatják, hogyan működik egy szervezett társadalom, ahol a gyengéket támogatják az erősebbek – terjedt a neten egy kép magyarázataként. A képen látható farkasfalkáról azonban egy gyors keresés után kiderült: nem a leggyengébb és legbetegebb farkasok vezetik, hanem éppenhogy a falka egyik legerősebb tagja, az alfa nőstény.
– Élő közvetítés a Nemzetközi Űrállomás körüli űrsétáról – így adtak el a Facebookon két évekkel ezelőtti – pontosabban egy 2015-ös, illetve egy 2013-as – felvételt. A Viral USA Facebook-oldalán látható képsorokat Terry Vits űrhajós rögzítette tavaly, míg az Unilad oldalán megjelent felvétel egy 2013-as orosz űrsétáról készült.
– Megúszta a büntetést az osztrák kisfiút megerőszakoló migráns – terjedt el az orosz RT híradása nyomán Magyarországon is. Valójában azonban csupán arról van szó, hogy az osztrák legfelső bíróság visszarendelte első fokra az ügyet. Tehát nem a támadó bűnösségével, hanem az elkövetett cselekedet tényállásával szemben merült fel kérdés. Az iraki férfi az új tárgyalásig őrizetben marad.
– Orbán elmenekül az országból október 23-án – terjedt a neten az ünnep közeledtével. Gyorsan kiderült azonban, hogy csupán a kormányfő hivatalos elutazásáról szóló, 2011-es hvg.hu hírt kapták fel újra az internetezők, és kezdték gőzerővel osztani a Facebookon. Ezzel párhuzamosan a szájt egy másik korábbi cikke – az “Egy órával többet aludhatunk: hétvégén óraátállítás!” című hír – is önálló életre kelt, egy héttel korábbra hirdetve az óraátállítást.
– A helyi gíroszos okozhatta a gödöllői hepatitiszes megbetegedéseket – találgatott a sajtó azt követően, hogy október közepéig másféltucat gödöllői lett rosszul A-típusú fertőző májgyulladás miatt. A járási tisztifőorvos szerint azonban – bár a betegek zöme valóban egy bizonyos gödöllői helyen elfogyasztott ételre hivatkozott, és az emlegetett helyet be is záratták azóta – az érintettek közül legalább öten még csak a környékén sem jártak a szóban forgó büfének, így valószínűleg területi esethalmozódásról van szó. Az ÁNTSZ mindenesetre megvizsgálta az esetet, de egyelőre semmi sem bizonyítja, hogy a kérdéses büfében elfogyasztott étel okozta volna a bajt, így az egységet sem ők záratták be. Az Origo megpróbált a bezáratás okának is utánajárni, de a felkeresett hivatalok nyilatkozati engedély vagy illetékesség hiányára hivatkozva elutasították a válaszadást.
– Egy szíriai művész házromokból készítette el a Szabadságszobor aleppói mását – éledt fel egy 2012-es fotó a Twitteren. Az elkészítette helyes kifejezés, de nem szó szerint: Tammam Azzam ugyanis művét fotómontázsokból állította össze, digitális technikát használva.
– Sikoly maszkban ijesztgette a járókelőket valaki Sárbogárdon – terjedt el a Facebookon október közepén. A támadó a feol.hu infói szerint a Sikoly maszk mellett bokáig érő fehér leplet öltött magára. Ijesztgetését a rendőrségnek is bejelentették, akik garázdaság miatt indítottak eljárást ismeretlen tettes ellen.
– Ne vegyél iPhone-t, előbb olvasd el ezt a cikket – jelent meg a Facebookon egy kamu Index cikk, amely egy átverős oldalra terelte a látogatókat. A bejegyzésben azt írták, hogy “az Apple készletkisöprés miatt egy Starbucks kávénál is olcsóbban adja a telefonját”. Aki engedett a kísértésnek, azt egy “nyereményjáték” felé terelgették, amellyel akár havi 10 ezer forintot is lenyúlhatnak az embertől.
– Így szórakoznak a migránsok Németországban – ezzel a címmel hozott le néhány magyar lap egy valójában Jamaikában készült videofelvételt. A ferdítést a Comment:com tette helyre, egy tumblrös bejegyzés alapján.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
A pedofil migráns ügyében azért tegyük hozzá, hogy nemcsak az RT, hanem más angol nyelvű portálok is felületesen tálalták a hírt. Például az osztrák thelocal.at is. Mi több, a hírek alapján számomra továbbra sem világos, hogy Ausztriában miért nem számít automatikusan nemi erőszaknak egy 14 éven alulival folytatott nemi aktus. Mit kell ezen még bizonyítani, ha az aktus megtörténte és az áldozat életkora egyaránt bizonyítást nyert? Az osztrák jogrend és a konkrét bírósági döntés mélységi elemzésébe pedig egyetlen általam ismert oldal sem bocsátkozott.