A VUDU-történelem című könyv szerzője szerint a konspirációs elméletek legtöbbször a politikai vesztesek – köztisztviselők, professzorok, menedzserek, művészek, újságírók – fejében fogannak meg először, fogyasztóik pedig a társadalmi, gazdasági, politikai változások áldozatai. A kísértés Aaronovitch szerint óriási. Ha előbbi csoport fel tud mutatni valamiféle összeesküvést a negatív változások hátterében, azzal azt is bizonyíthatja, hogy nem saját gyengeségének köszönheti a vereséget.
Fontos-e, hogy igaz-e vagy sem?
A konspiracionizmus radikálisabb elemzői között van, aki úgy érzi: ha az összeesküvés-elméletek a vesztesek által írt történelem alkotóelemei, akkor az elnyomottak történelmi igazságát is magukban hordozzák. A szerző példaként O. J. Simpson ügyét hozza, amelyben a nagyrészt feketékből álló esküdtszék felmentette a fekete sportolót fehér bőrű felesége meggyilkolásának vádja alól. A döntést sokan úgy ítélték meg, hogy egy bűnös férfi kizárólag a bőrszíne révén került szabad lábra. Mások szerint azonban az esküdtszék döntése azért volt helyes, mivel az egy több évtizedes etnikai elnyomás átfordításaként is értelmezhető.
2005-ben a Katrina hurrikán pusztítása következtében New Orleans víz alá került. Mivel a katasztrófa a szegénységben élőket érintette a legsúlyosabban, és a szegények többsége fekete bőrű volt, rasszizmussal vádolták meg a hivatalos szerveket. Híresztelések születtek arról, hogy egyik-másik gátat valakik tudatosan lerombolták, hogy elárasszák a feketék lakta negyedeket. Ha a konkrét vádak alaptalanok is, ez egyes értelmezések szerint mellékes a bennük feltáruló lényegi igazsághoz képest.
E megközelítés Aaronovitch szerint egyre népszerűbb, sőt vannak, akik ennél is tovább mennek, azt állítva: az összeesküvés-elméletek helyes vagy téves volta kevésbé fontos a puszta létezésüknél. Ugyanis ha helyesen elemezzük őket, kifejeznek valamit a háttérben levő valóságról.
A dogmatikus szemlélet fontossága
Érvelhetnénk azzal, írja Aaronovitch, hogy megérteni, miért hisznek el emberek bizarr dolgokat, hasznosabb, mint dogmatikusan ragaszkodni a tényekhez és tételesen cáfolgatni ezeket a bizarr dolgokat. Ám szerinte „dogmatikus ragaszkodás” nélkül nehéz belátni, hogy „bizarr” dolgokról van szó.
A széles körben terjedő antiszemita agyszüleményekben (lásd A Cion bölcseinek jegyzőkönyveit) talán csak a németség sorsa tükröződött. De az, hogy nem sikerült szembeszállni velük, totális katasztrófába torkollott. A relativizmus Aaronovitch szerint azért veszélyes, mert nem tesz különbséget tudományos felkészültség és kontárkodás, aprólékos pontosság és demagóg általánosítás között.
A paranoia tünete?
Egyes értelmezések szerint az összeesküvés-elméletek kitalálói és keringetői hisztériás betegek, akik külső tényezőkben – vírusokban, vegyi fegyverekben, sátáni összeesküvésekben – keresik pszichés problémáik forrását. És minthogy adva vannak a tömegkommunikáció lehetőségei, hisztérikus elképzeléseiket felkapják más magyarázatkeresők is. Minél gyakrabban kerülnek szóba konkrét állítások, annál többen fogják úgy érezni, ők is szenvedtek ugyanazoktól a tünetektől – mutat rá Aaronovitch.
Ha a konspirációs elméletek a rejtett igazságot hoznák a felszínre, akkor azt várnánk, hogy nincsenek kitéve a divat hullámzásainak. A tapasztalat azonban ennek ellenkezőjét mutatja. Aaronovitch példát is hoz: közvetlenül a 9/11 után az arab sajtón kívül legfeljebb elvétve lehetett arról olvasni, hogy az amerikaiak eltussoltak valamit. A helyzet 2006-ra teljesen megváltozott; és nem azért – állítja ő –, mert új tények kerültek felszínre, hanem az amerikai kormányzat elleni vádaskodás széles társadalmi elfogadottsága miatt.
A narratíva diadala és a közömbösség katasztrófája
Lewis Wolpert humánbiológus elmélete szerint a történetalkotás kényszere biológiai eredetű lehet. Aaronovitch szerint pedig azok a legsikeresebb sztorik, amelyek azt tükrözik, ahogy szerintünk a dolgoknak folyniuk kellene. Vagy amelyek a lehető legjobb magyarázattal szolgálnak arra, miért történnek másképp. Ebből a nézőpontból a konteók megnyugtatók, mivel azt sugallják, hogy az embert rend veszi körül. A paranoia emellett védelmet adhat mások közömbösségével szemben – azzal a sokkal rémesebb érzéssel szemben, hogy a kutya sem törődik velünk.
E két pozitív hatás azonban nem jelenti azt, hogy az összeesküvés-elméletek ne lennének károsak – véli Aaronovitch. A történész Stephen E. Ambrose-t idézve leírja: vigyáznunk kell, mert a múltbeli eseményekkel kapcsolatos összeesküvés-elméleteknek a jelenben is döntő hatása lehet. Talán nem következett volna be a nácik hatalomra jutása, a német újrafegyverkezés és a második világháború, ha a hátbatámadás elmélete nem lett volna oly széles körben elterjedt.
A fenti cikk a Vudu-történelem című könyv egy fejezetének szerkesztett kivonata, és a kiadó engedélyével készült.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
olvassuk csak figyelmesen…és gondolkodjunk is el rajta (nekem segített néhány dologban :-), hátha más is így lesz ezzel :-))
Hogy jött ide a Beatles????
rengeteg összeesküvés-elmélet, legenda övezte őket is, többek között arról, hogy paul mccartney meghalt…
De konkrétan ez a kép milyen elmélethez készült? Illetve nem maga a kép, hanem a számozások rajta :)
öööö, hát ez alapján nem venném meg a könyvet…, nekem a dolog összetettebnek tűnik:)
Beatles: ez egy lemezborító (Abbey Road), hatalmas irodalma van a mai napig, egy linket megért volna, pl. http://hu.wikipedia.org/wiki/Abbey_Road_%28album%29
és hát igen, a Gellért-hegy bele fog csúszni a Dunába, könnyen meglehet az is, jappán tudósok megmondták, kerülöm is a környéket, mióta a Hankiss könyv (Társadalmi csapdák) megjelent…
Itt van az elmélet: :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_is_dead
belefért volna, de ez most nem erről szól, ez egy … hangulatkeltő illusztráció :)
Beatles fénykép: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1205310/Pictured-The-Beatles-album-cover-started-decades-long-conspiracy-theory.html
Azért az összeesküvők jót röhöghetnek a markukba, hogy az emberek nem hiszik el azt, hogy az összeesküvéseket eleve kiváltja a pénzimádat.
De a Tavistock Intézet nevéhez fűződik, pl. annak a kísérleti programnak a kidolgozása is, amelynek homályban tartott célja az volt, hogy a hagyományos értékrendszert hordozó kultúrát olyan igénytelen popkultúrával cserélje le, a mely elősegíti a tömegek – elsősorban a fiatalok – ízlésromboló manipulálását a rock-drug-sex szubkultúra rafinált eszközeivel. Az itt előkészített program alapján indultak a világ meghódítására az 1960-as évek elején a Beatlesek is. Erre utalt John Lennon, amikor 1962-ben ezeket mondotta Tony Sheridan-nak a hamburgi Starclub-ban:
“Tudom, hogy a Beatles-nek olyan sikere lesz, amilyen eddig még semmilyen más zenekarnak sem volt. Azért tudom ezt ilyen biztosan, mert ezért a sikerért én eladtam a sátánnak a lelkemet.”
ez az oldal a pofátlanság teteje
Én nem hiszek az összeesküvés elméletekben, de
:D
1. Reagálnék Dam írására: jól raktad össze a dolgokat, bár tudom, hogy ezt te is tudod.
2. Hát, ha engem is jól megfizetne valaki, akkor én is írnék egy tízkötetes tényfeltáró regényt arról, hogy a világ egyetlen összeesküvés elmélete sem igaz.
Az emberek a legegyszerűbb trükköt eszik meg a legjobban: mondjuk valaki kiszagolja az igazságot, megszellőzteti, erre a jól fizetett “íróim” gyártanak 1000 hasonló elméletet, és innentől kezdve ember legyen a talpán, aki rájön, hogy melyik igaz. Szóval, csak legyintünk, ó, ezek csak összeesküvés elméletek. Én nem akarok itt senkivel vitatkozni, de nem kell hozzá tíz diploma, hogy az ember lássa, a toronyházak nem dőlnek össze totál a talapzatukig csak úgy, a vírusok nem terjednek menetrendszerűen (még a tévében is bemondják, mikor várható a következő járvány, ja, és oltassuk be magunkat mérgező higanyos védőoltással). Ja, a csodásan kidolgozott oktatási rendszerekben “szuperoktatott”, meg Ritalinnal meg utcai cuccal bedrogozott emberkék úgy sem vesznek észre semmit, ja, és drága bankár barátaim, nyomtassuk csak tovább a dollárjainkat, és adjuk kölcsönbe, kamatra a saját államunknak, úgysem zavar senkit.
Hát, szerencsére, van egy filozófia, egy mozgalom, amely megváltoztathatja ezt a világot… csak nyitott szemmel kell járni, és bárki rátalálhat… hajrá!
Vajon milyen fejtágításon vett részt ez az Aaronovitch a Tavistock Intézetben? Ja, bocs, tudom, nem is létezik ilyen hely. Megyek beveszem a gyógyszerem…
nem tudom ismered-e a diogenes folyoiratnak a tematikus szamat a rumor/urban legend temakorben… nagyon jo cikkek vannak benne!
Diogenes, February 2007; 54 (1): 5 – 204
gerlemadar: csak nehogy kiderüljön, hogy valójában az új filozófia az igazi összeesküvéselmélet-gyártó. Sajnos nehéz megtisztítani a híreket, oda kell figyelni. Alapvetően a félelemkeltéssel operálnak, hiszen így tudnak irányítani embereket. És ez igaz bárkire. Szlota ugyanúgy ezzel operál (a magyarok gyakorolják a folyami átkelést), mint a Jobbik (a cigányok a zsidók biológiai fegyverei), csak nem veszik észre a hívőik.
Én pl. beadattam magamnak a “chippet”. Utána még vicceltünk is vele, hogy nyitja a garázskaput, nem kell kihangosító, stb. Az viszont nem volt vicces, hogy a hozzád hasonló “szakértők” miatt emberek, köztük kismamák a magzataikkal, haltak meg, mert nem adatták be maguknak az oltást. Nem vicces, ha az embert véleménnyel traktálják, ahelyett, hogy objektíven tájékoztatnák, és utána ebbe valaki belehal, vagy maradandó egészségkárosodást szenved. És ebből a szempontból mindegy, hogy 1 ember, vagy 1000000. És ez nem összeesküvés-elmélet. Az sem vicces, hogy mikor a chip nem jött be, előszedik a kiszabadul/kiengedik a laborból történeteket, csak hogy igazolják: igazat mondtam. Az eredmény: újabb emberek halnak meg mások hülyesége miatt.
Emberek élnek abból, hogy kitalálnak ilyen elméleteket, melyeket terjesztenek, és természetesen alternatívát kínálnak ellenük. Egy megoldás van: nem szabad félni. És ha az ember nem fél, akkor nem lehet hatással rá egy összeesküvés elmélet sem. Meghallgatja, és elraktározza magában, mint egy nézőpontot. És ha új információ jön, akkor beilleszti az ember az eltároltak közé.
Javaslom, ha még nem láttad, nézd meg Az igazi Mao című filmet (http://port.hu/pls/fi/films.film_page?i_film_id=1139). Ha valaki végignézi, a végére pontosan fogja tudni, hogyan kezelje az ilyen elméleteket.
Asszem eléggé kidühöngtem magam… :S