Mindenki elszaladt, ő itt maradt, s aki a csődöt felszámolja, azt ütik — foglalja dióhéjba meggyőződését a hvg.hu-n Katona Tamás történész. Az Ausztriába internált Görgey csak a kiegyezés után térhetett haza. Deák Ferenc nagyra tartotta, s ezért, amikor az új, a magyar királyi honvédség megszervezése került sorra, négy volt 48-as vezérrel egy-egy tervet dolgoztat ki. De a közvéleménybe már annyira beivódott az áruló mítosz, hogy állásba nem tudott elhelyezkedni — tekeri vissza a történelem kerekét Katona Tamás.
„Ha nem akarunk szembenézni a tényekkel, akkor minden hadjáratunkat tulajdonképpen megnyertük, ám mindig akadt valami gonosz, fondorlatos áruló, Károlyi Sándor, Görgey stb. Ezzel remekül meg lehet kerülni, hogy szembesüljünk saját múltunkkal. De így nem lehet tanulni a történelemből. Ugyanilyen magyar legendagyártó őrültség, hogy mindenkit Bécs tett el láb alól, Zrínyi Miklóstól Széchenyi Istvánig” — vélekedik Katona Tamás, akinek meggyőződése, hogy a nemzeti romantika találta ki ezt az áruló mítoszt. Ha volt hadvezér, aki engedelmeskedett Kossuthnak, az épp Görgey, nem pedig Bem, és nem Perczel Mór, aki át akarta venni a hatalmat és szétkergetni az országgyűlést. Mégsem ők lettek az árulók.
A Görgeyről kialakult kép még életében megváltozott, a Horthy-korszakban pedig valóságos kultuszt igyekeztek támasztani neki. 1945 után a kommunisták visszatértek a nemzeti romantikához, amelynek lényege az, hogy Kossuth kiváló ember volt, de nem számolt le a „belső ellenséggel”. Ha Görgeyt kivégezteti, akkor megnyertük volna a szabadságharcot. A Kádár-rezsim alatt Katona Tamás szerint síri csönd honolt a kérdésben, de ma már magára valamit adó történész nem tartja árulónak Görgeyt, méltó helye van a magyar történelemben. „Mátyás király és Bethlen Gábor óta ekkora hadvezér nem nyargalt magyar csatatereken” – állítja Katona.
További olvasnivalók:
– A Görgey-kérdés – Beszámoló egy könyvről
– Szentgyörgyi István: A kémikus Görgey
Fotó: fortepan.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Adani:
Temesvárhoz közelebb volt a török határ. Komáromból hova meneküljenek vereség esetén? Bécsbe? Az oroszokkal való megegyezéshez meg kellett volna verni az osztrákot. Kossuthék felajánlották Paszkievicsnek, hogy hívják meg az orosz cárt a magyar trónra, de Paszkievics egyszerűen elhajtotta a magyar követeket.
“Ha elkergetitek a császárt, bejönnek az oroszok”
Ezt már Talleyrand megjósolta Napóleonnak 1809-ben, mikor elfoglalták Bécset.
És milyen szerencse, hogy nem fogadta el az orosz cár a koronát. De már korábban is voltak Kossuthnak balfasz húzásai mikor a hadászatba okoskodott bele.
Komáromnál ha a csapatösszevonást megcsinálják simán leverhették volna az osztrák sereget? Az erődrendszer elég jó védelmet adott volna a környékbeli lakosság is a hadsereget támogatta volna, Az oroszokkal meg lehetett volna egyezkedni utána, ők sem mentek volna mindenáron a vágóhídra a Habsburgok kedvéért, meg is bánták később, hogy segítettek nekik, hiszen mikor ők kértek segítséget a krími háborúnál akkor ahogy kell cserben lettek hagyva.
Azt sem nagyon szokták reklámozni, hogy bár ugye a 12 pontnak is része volt ,hogy a politikai statusfoglyok szabadon bocsátassanak, de végül az egyetlen politikai fogolyt Táncsics Mihályt röviddel a szabadítása után Kossuth záratta vissza ugyanabba a börtönbe, mert bizony róla is írt kellemetlen dolgokat, nem csak a császáriakról.
Később meg 1849-es a függetlenség kikiáltásával ásta el végleg magát, jól kihúzva a diplomácia alól is talajt, akik a többi nagyhatalommal próbáltak egyezkedni ,hogy támogassák őket. Addig nem is volt erről szó, hiszen Kossuthon kívül mindenki tudta, hogy hiú ábránd egy független ország a Habsburg Birodalom és az orosz birodalom szomszédságában, két jóval nagyobb és erősebb szomszéddal vajon meddig tartott volna? Semeddig. Pusztán demokratikus jogokat szerettek majdnem pontosan azt, amit végül a kiegyezés is meghozott. Később az az ötlete volt ,hogy majd a nemzetiségekkel összefogva már elég erősek leszünk és akkor már nem lesz gond a két nagyhatalom a szomszédban. Kezdetnek gyorsan kivégeztette az erdélyi szászok vezetőjét, ezek után csoda ha elhajtották mint Mariska a magzatot?
OFF
Ha már a politikai statusfoglyok szabadon bocsátásáról szó esett:
1848. március 15-én összesen 2 ilyen fogoly volt, az egyik Táncsics, a másik Eftimie Murgu román ügyvéd, aki független Bánságot és önálló román egyházat akart. Eftimie Murgut csak áprilisban engedték szabadon: ugyanis egyszerűen megfeledkeztek róla.
Gorgei Illuminatus volt.. Ezt felejtik ki .. No sokan nem tudjak ezt.. A tobbi meg csak rizsa amivel az olcso hurkat kitoltik vagy gersli…Gorgei mindig Betarott Kossutnak “Felsobb Utasitasra” Gorgeit mar kifigyelte a Titkos Szolg. az elejen..A T Sz mindenut ott van .Lathatatlan akarcsak manapsag. De ott van..
Kossutban volt lekesedes es jol megszervezett mindent. Azonban az akkor rendelkezesre allo Magyar Sereg csak ideig oraig volt utokepes az EGESZ VILAG AKKORI PENZKUFARAIVAL SZEMBEN… Kossuthnak az lett a nagy egbekialto bune , sajat fuggetlen penzt bocsajtott ki.. Ez a legnagyobb bun ma is..
A tevedesek elkerulese vegett a Tabornok az kinevezes Esz az se kell hoza sok. Aki Fotiszti iskolat vegzett mind alkalmas tabornoknak. A sajnalatos modon martirhalt halt 13 tabornok mind botcsinalta tabornok volt. Amugymeg fingal nem lehet tojast festeni. A csoda lehetseges de arra is varni kell.
Kossut legalabb ugy alkamas lett volna tabornoknak Ketsegtelen peldassan jo szervezo volt. Tudott a legenyseg nyelven A tobbit meg a szakerto katonak tanacsa elintezte volna.. Gorgei is csak ugy lett tabornok es fovezer mert kinevezte Kossuth JOBB HIANYABAN hozza kell tenni. A legendas Dembinszki egy nagy kokler volt akit szinten csak felkapott az akkori idok szele.. Mert Napoleont is latta a csataereken.. De a tobbi tabornok se volt piskota.. A lenyeg meg a kovetkezo A HABORU VAGY SZAB> HARC KIMENETELE NEM A CSATATEREKEN DOL EL
Bozonth: Az megvan, mikor Petőfiék elmentek a nyomdába kinyomtatni a 12 pontot akkor Landerer a tulajdonos széttárta a kezét ,hogy nincs rajta cenzori pecsét, anélkül meg én ezt nyomtathatom ki. Erre álltak ott mint fasz a lakodalomban ,hogy akkor most mi van, erre Landerer mondja ,hogy de ha önök adnak egy papírt arról ,hogy erőszakkal foglalták el a nyomdát akkor ill. ha el akarják foglalni én nem fogom megakadályozni.
Ez megvan. Ahol elég részletesen leírják márc 15 eseményeit, ott szokták említeni.
De azt már nem nagyon, hogy Landerer a titkosrendőrség ügynöke volt. Meg, hogy ő intézte el, hogy Kossuth főszerkesztő lehessen – ez ellentmondásnak látszik, de így könnyebb megfigyelni, vagy korlátozni is.
Még néhány 1848 márc 15 legenda:
(http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9221657&la=138933039
Márc 15. igaz története kontra propaganda)
(http://index.hu/tudomany/tortenelem/2015/03/15/szechenyi_eotvos_1848_marcius_15_forradalom_emigracio/
A Legnagyobb Magyar majdnem elárulta a forradalmat)