Lássuk előbb a képet és a hozzá kapcsolódó szöveget:

“Remélem ez a kép beutazza a világot . . .
‘Amíg az újságok és a televízió másról sem beszél, mint a celebek életéről a Kayapo indián törzsfőnöknek élete legrosszabb hírével kell szembenéznie: Dilma, “Brazília új miniszterelnöke engedélyt adott egy óriási vízi erőmű létesítésére (a harmadik legnagyobb a világon). Ez egyben a halálos ítélete a völgyben élő embereknek mert a gát létesítése 400,000 hektár erdőt fog hullámsírba temetni. Több mint 40.000 bennszülött indiánnak kell új otthont keresnie. Ezzel egyetemben megsemmisül a természetes környezet, az elpusztult erdőkkel együtt sok faj fog eltűnni a föld színéről.”
Az egészben az a legmegrendítőbb ami miatt szégyellem, hogy a nyugati civilizációhoz tartozom, ahogy a Kayapo törzsfőnök reagált a történtekre, amikor meghallotta a döntést. Az emberi méltóságát sárba tiporva reménytelenül ült szemben a kapitalista “haladással” a modern, rablógazdaságot támogató civilizációval, ami nem fogad el más értékrendet.
De tudjuk, hogy egy kép többet ér ezer szónál, megmutatja a valódi igazságot, mi az ára a nagytőkés gondolkodásnak, amit a ‘minőségi életnek’ nevezett oltáron áldozunk fel.
Írd alá az AVAAZ petícióját, hogy leállítsák a gát építését.
Itt az ideje, hogy felébredjünk.”
Az Origo utánajárt a petíció történetének, és azt találta, hogy a törzsfőnök valóban egy gát megépítése ellen küzd, ám a kampányhoz használt fotón nem tehetetlenségében, hanem egy régi rokon láttán ejtett könnyeket.
A szöveg nem magyar kitaláció, közel egy éve terjed a nemzetközi interneten. A Belo Monte gát elleni petíciót az oldal adatai szerint több mint 703 ezren írták alá, az újonnan érkező aláírások nagy része Magyarországról származik.
A brazil kormány már döntött
Ami a brazil kormány projektjét illeti: az MTI archívumában talált híradások szerint a hat kilométeres gát már hosszú ideje viták kereszttüzében áll. Megépítése ellen környezetvédők, őslakos indiánok és hírességek emelték fel szavukat.
A beruházás ügye akkor került a szélesebb nyilvánosság elé, amikor 2009-ben Sting is csatlakozott a tiltakozókhoz. Az énekes egy brazil koncertjén felhívott a színpadra egy Raoni nevű, közismert brazil indiánt, és elítélte a beruházást. A projekt ellenzői maguk mellett tudhatják James Cameron rendezőt is.
Szerintük elfogadhatatlan, hogy az erőmű építésével járó elárasztások következtében kitelepítsenek mintegy 16-50 ezer őslakost. A bírálók szerint az erőmű gazdaságilag is életképtelen lesz. Egy helyi püspök szerint “alulbecsülik a projekt következményeit, amelyek visszafordíthatatlanok lesznek”.
Brazil szakértők szerint viszont az új erőmű a szénalapú energiatermelésnél környezetbarátabb, a megújuló energiaforrásokra épülő többi megoldásnál pedig olcsóbb lesz. A Rio de Janeiró-i Szövetségi Egyetem szakértőinek tanulmánya úgy véli: más energiatermelő megoldások nagyobb környezeti hatással járnának, és nem lennének képesek kielégíteni az ország növekvő villamosenergia-igényét. A kormány szerint a Belo Monte megépítése azért is kulcsfontosságú az ország gazdasági fejlődése szempontjából, mert emberek tízezreinek ad munkát.
A viták és a többszöri bírói leállítás után végül a brazil kormány 2011 júniusában engedélyt adott az építésre; a létesítmény a tervek szerint 2015-ben kezdi meg az áramtermelést.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Shaddark: Ez egy eléggé kifacsart gondolatmenet. A spirituális nem csak a befelé figyelést jelenti, lehet elemezni az életfunkcióktól kezdve a pszichológián át mindent anélkül is. Sőt, még tudományosan is lehet vizsgálni egyes drogok hatását az emberi szervezetre mindenféle elfogultság nélkül.
A “megfelelési kényszerben” szenvedő embereket pedig ne vetítsd ki az egész társadalomra, mert bár sok van belőle, de azért nem csak ilyenekből meg spirituálisokból áll a világ. Bizonyos, társadalom által sugallt társadalmi normák legalább látszólagos megfelelésére a túlélés miatt is szükséged van.
A normális emberek alapvető célja a függetlenség elérése, nem csak pénzügyi téren. Utána jöhet az önmegvalósítás. De akiket itt lehippiztek páran azok ezt teljesen ellentétes módon, struccpolitikával próbálják megközelíteni. Avagy kivonulnak a természetbe, vissza a gyökerekhez (mert akkor aztán nem lesznek kitéve a természeti erőknek, vadállatoknak, betegségeknek még jobban, mint a civilizált ember) és már-már vallási, elvakult áhítattal tekintenek minden gyógynövényre meg napfényre, meg tiszta vizű forrásra, aminek ugyan vannak pozitív hatásai (ahogy a természetközeli életmódnak is), ezt a tudomány sem tagadta soha, de azért ne essünk már át a ló túlsó oldalára.
“az első gondolat, ami pont a fordítottja, azt a tévhitet erősíti az emberekben hogy a társadalom van értük. És ez nem helyes ám a médiák szerint sem. Ők meg azért jobban tudják…”
A médiák semmit sem tudnak, csak pénzért adnak olvasottságot vonzó cikkeket, nézettséget vonzó híreket különböző témakörökben. Aki meg olyan szinten van már, hogy egy irodában főszerkesztő az még ha nem is milliomos, de valóban nagyobb nonkonformitást engedhet meg magának, mint a társadalom alsóbb szintjein élők.
“Ha rájössz mik okozták ezt és mik azok a dolgok amiket el kell érni ahhoz hogy sok ilyen pillanatod legyen még, lehet teljesen át is értékeled hogy mik a fontos és a kevéssé fontos dolgok.”
És ha arra jön rá (még ilyen szembehunyós dolgok nélkül is), hogy ezeket az élményeket akkor szerezheti meg, ha civilizációban él, fejlődik a technológia és mellette pénze is van legalább annyi, hogy az anyagi függetlenségét megteremthesse, nem pedig azzal, ha kivonul a természetből az erdőbe, akkor mivel lesz előrébb?
Ez még messze van a megfelelési kényszertől, ez egyszerű túlélés és reális világlátás. Elutaznék én ingyen is Mauritiusra, de sajnos senki nem visz el, meg ott is valamiből élnem/laknom kell. Beülnék én ingyen is egy új autóba, de sajnos egyetlen autószalon sem fogja a két szép szememért odaadni. Ahogy egy szép házba is beköltöznék, de még ha üresen áll is valakinek a tulajdonában van, aki szintén nem fogja megengedni, hogy ott lakjak. Na meg az ottani rezsit is fizetnem kell a kényelemért, hogy folyik a víz a csapon, van áram meg fűtés. Vagy ha egyszerűen csak fizetni szeretnék az étteremben vagy szórakozóhelyen, szintén pénzre van szükségem.
A pénzhajszolás ott kezdődik, amikor valakinek annyi pénze van már, mint több kisebb ország GDP-je együttvéve és az válik a mániájává (kényszerévé), hogy még több kell, még több kell, mert ezt egy pszichológiai kényszer váltja ki nála. A pénz válik a céljává az eszköze helyett.
A megfelelési kényszernél “Mit gondolnak majd rólam mások?” hasonló a hajtómotor és a kiváltó ok. A végén eltűnik/visszaszorul a saját egyéniség. De eközött és aközött a konformitás között, például amikor feketén dolgozol nem ajánlatos a főnöködnek emlegetned a TB-t vagy a nyugdíjjárulékot, mert lehet, hogy utána még annyid sem lesz, vagy egy állásinterjútól a randevúkig kezdve meg kell felelned bizonyos normáknak, amik miatt számtalan kegyes hazugságot kell elkövetned nem hasonlítható ahhoz, amikor valaki extrém mértékben tér el a normálistól és már az teszi ki az egész életét, hogy megfeleljen másoknak. Itt ugyanúgy van határvonal a túlélést/előrejutást segítő megfelelés és a beteges megfelelés között.
Rég szórakoztam ilyen jól kommenteken, főleg xezs írásain – tűz körüli faszlóbálás :D
Az igazi probléma szerintem az, hogy démonizálják az atomerőműveket, miközben az a legkörnyezetbarátabb és legtisztább megoldás. Ez a vízerőmű több környezeti kárt fog okozni, mint az összes atomkatasztrófa együttvéve (főleg úgy, hogy most már mindenki tudja hogy Csernobil milyen “katasztrófa” volt, és csak arra volt jó, hogy a nyugattól kapott támogatást szétosszák a nemlétező atomkárosultak helyett politikusoknak).