A szöveg szerint a migránsok a menekültügyi hatósággal kötött szerződésük értelmében integrációs támogatásra jogosultak. Ennek a havi összegnek a kedvezményezett kérheti az átütemezését, méghozzá olyan formában, hogy “egy alkalommal egy nagyobb összeget (max. 216 000 Ft)” kapjon.
Mivel többen is megkerestetek a cikkel kapcsolatban, a szöveget elküldtem véleményezésre Somogyvári Zoltánnak, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársának. Somogyvári szerint az idézett cikkben említett támogatási formák egy létező rendszert mutatnak be, de az anyag címe – amely azt sugallja, mintha minden menekült folyamatosan 216 ezer forintot kapna – félrevezető lehet.
Ami igaz a cikkből: egy menekült vagy oltalmazott személy – azaz aki egy nehéz és hosszú menekültügyi eljárás során védelemben részesült – két évre valóban integrációs támogatást kaphat. Ez az első félévben havi 85 000-90 000, a második félévben 63 750-67 500, a harmadikban havi 42 500-45 000, a negyedikben pedig havi 21 250-22 500 forint közötti támogatást jelent számára (attól függően, hogy család tagjáról, vagy egyedülálló személyről van-e szó).
Igaz a cikknek az a része is, amely szerint a támogatás egy alkalommal átütemezhető, vagyis a kérvényező az első hónapban akár egyhavi támogatásánál magasabb összeget is kaphat (ez a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal honlapja szerint maximum 216 ezer forint lehet, de Somogyvári szerint az elmúlt évben ezt lecsökkentették 108 ezer forintra). Ez azonban csak az első hónapban jár, és nem plusz pénzről van szó, hanem a következő havi 90 ezres juttatásokból vonják le. Az átütemezés célja, hogy segítse az érintett táborból való kiköltözését, azaz például egy albérlet esetén a többhavi kaució és a lakbér kifizetését.
Ezen felül lehetnek olyan többgyerekes családok is, amelyek esetében – legalábbis az első hat hónapban – átütemezéstől függetlenül is összejöhet a maximumként meghatározott 216 ezres havi támogatás. Somogyvári szerint ők azonban kevesen vannak, évente körülbelül tízen. A 216 ezer forintot pedig ezekben az esetekben nem egy ember kapja, hanem egy legalább négytagú család, maximum fél évig (ha viszont egy felnőtt menekült csak egy gyermekkel él együtt, akkor ők az első félévben csak havonta 85 ezer forintot kapnak a felnőtt, és 25 ezer forintot a gyermek után – tehát havi 110 ezer forintból kell kijönniük).
A cikk címében említett 216 ezres összeg tehát azért félrevezető, mert két speciális esetet jelenít meg: az egyikben a havi támogatás egyszeri átütemezéséről, a másikban pedig egy többgyerekes család első féléves havi juttatásáról van szó, ami viszont csak kevés menekültet érint. Hogy sok vagy kevés ez az összeg, az attól függ, honnan nézzük – és ez már az én összegzésem. Azok, akik x év munkaviszony után sem kapnak ennyi támogatást az államtól, biztosan sokallni fogják, még ha a két dolognak kevés köze is van egymáshoz. Azok a menekült családok viszont, amelyeknek ebből a pénzből kell felépíteniük új életüket, valószínűleg még ebből is nehezen jönnek ki.
Update | Nem egészen egy héttel a fenti bejegyzés megjelenése után érkezett a hír: a kormány szigorítana a migrációs törvényeken. A változásokkal a menekültügyi szállások komfortjellegét a börtönökéhez közelítenék, a menekültek integrálódásához eddig nyújtott állami segítséget pedig visszafognák – adta hírül a hvg.hu.
Fotó: Bődey János / Index
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
“Ez az első félévben havi 85 000-90 000” – ez simán lehet több a valaki szüleinek a nyugdíjánál, tehát a hír igaz…
Nagyon szép volt titeket nem is dolgoztál se adó fizettél mégis megkapod 216000 HUF hogyan van pénze az államtól támogatás a migránsoknak . Magyarok poltika szégyen maga hozni a magyarok hajléktalanoknak neki köszönhető hogy háború után felépült a házatok tehát poltika nincs eszed . Hajléktalanoknak neki is van adó hol a támogatás ?
A BMW már meg van!!!!!! Nekem az életben sem lesz.
Ha már okoskodsz “senki vagy”, legalább magyarul tanuljál már meg előtte. Meg olvasni se ártana megtanulni.
cseréljetek vele…
40 évi munkaviszony után nincs ennyi nyugdíjam. Pedig fizettem a járulékokat meg adókat, stb. Tehát hozzájárultam az államháztartáshoz, letettem valamit az asztalra. De aki nem tett le semmit arra az asztalra, annak milyen jogon jár onnan bármi?
Névtelen, ne aggódj, neki sincs ennyije, és fél év múlva még annyija sem lesz. Az lesz neki, amiért megdolgozik.
Akik hisztiznek,hogy mér kapnak a migránsok pénzt.Miért nem hisztiztek ugyan ezen érvek alapján,hogy miért szavaznak a határon túliak?
Azert az kemény hogy hogy muterom 40év munka utàn 70000 ft nyugdijat kap…
Ez durva valóban, de nem hiszem, hogy a menekültek támogatása miatt lenne ennyi a nyugdíja. De mindegy is. Vezérünk és kormányunk hamarosan úgyis meghúzza a szíjat menekültügyben. Attól félek, anyukádnak ettől nem lesz nagyobb a nyugdíja.
Érdekesek vagytok, ti, emberek. Ezt a pénzt acsarkodva sajnáljátok ezektől a szerencsétlenektől, de közben felállva tapsoltok a stadionokra, kisvasutakra, félelemkeltésre, sikerkommunikációra és saját magukra milliárdokat költő elitre.
Az én nyugdíjam 45 év után baleseti járadékkal 79.000 forint. Az első bejegyzés a munkakönyvemben 14 éves koromban történt, amikor a nyári szünetben téglagyárban dplgoztam. Mégsem sikerült egy ” tisztesseges” nyugdíjra szert tennem.- igaz, nem kerestem új hazát
Akkor is összesen közel másfél millióról van szó. A magyar meg kap 22800-at, közmunka 52 ezer, a munkanélküli segély (3 hónapig) meg a táppénz, vagyis a nettó bér (általában mindenki minimálbérre van bejelentve) 60%-a.
És tényleg csodálkozunk, miért pesszimista a magyar?
Nem értem, honnan a feltételezés, hogy akinek piszkálja a csőrét a migránsoknak juttatott támogatás, az feltétlenül örül a stadionoknak, egyéb pénzszórásnak, vagy egyetért a nem Magyarországon élők szavazati jogával.
Jóska: Onnan, hogy az átlag magyar mindig egybites gondolkodású volt és “ha nem velünk, akkor ellenünk”. Aki nem így gondolkodik, azok többsége már vagy kiment külföldre, vagy tervezi, vagy hasznosabban igyekszik eltölteni az időt, minthogy aktuálpolitikai moslékban dagonyázzon virtuálisan.