Az alábbi kérdést András tette fel 2015-ben a Facebookon:
“Már legalább 15 embertől hallottam azzal, hogy vele (munkatársával, egy barátjával) történt meg. Röviden: számítógép-javítással foglalkozó illető (vagy IT-s, vagy máskor rendszergazda, mindenesetre valami köze van számítógépekhez) jellemzően szőke kolléganőtől, ügyféltől, stb. kap olyan jelzést, hogy a számítógépről letört a pohártartó. A történet szerint hosszas kérdezősködés után derül ki mindig, hogy a pohártartó a CD-tálca, kinyitva. Ez hol bukkanhatott fel először?“
Mit mond a történetről a legendák legismertebb gyűjtője?
Jan Harold Brunvand legendakutató szerint a számítógépes legendák az első személyi számítógépek megjelenésével egyidőben, a hetvenes években jelentek meg, és néha igaznak mondott történetként, néha pedig viccként terjedtek. Encyclopedia of Urban Legends című könyvében Brunvand a pohártartós sztoriról azt írja: lehet, hogy csak azok gondolták igaznak, akik mesélték, de néhány speciális esetben elő is fordulhatott ilyesmi.
Valószínűleg nem tévedünk sokat, ha leírjuk: ez a történet is azon klasszikus legendák körébe sorolható, amely simán megtörténhetett néhány emberrel, de valószínűleg sokkal több konkrétnak mondott eset színesített leírása kering a neten, mint ahányszor valóban megesett.
Más hasonló történetek
A számítógépes sztorik színezésére a Snopes-nak egyébként példája is van. Egy 1997-ben begyűjtött kitalált párbeszéd egy női felhasználó és egy technikai segítő között zajlik (magyarul is elérhető itt). A beszélgetés végén kiderül, hogy a hölgy gépének elsötétülését áramszünet okozta. A call centeres a beszélgetés végén megkéri a nőt, pakolja össze a gépét, vigye vissza a boltba, ahol vette, és mondja azt az eladónak: túl hülye ahhoz, hogy számítógépe legyen. A Snopes szerzője leírja, hogy áramszünet alatt számítógépezni akaró felhasználókra volt példa, de az adott szöveg valószínűleg inkább az ilyen esetek kifigurázására született.
Angol nyelvterületen igen népszerű még a “press any key” (nyomj meg egy gombot) utasítás félreértéséről beszámoló sztori is, vagyis amikor emberek az istenért nem akarják megtalálni az “any” feliratú gombot a klaviatúrán. E történetnek saját wikipédiás oldala is van, ahol egy 1982-es Apple kézikönyvből kiderül: az “any key” értelmezése valóban gondot okozott új felhasználók tömegeinek. De elsősorban inkább azért, mert attól féltek, hogy a nagy választási szabadságban pont olyan gombot nyomnak meg, amit mégsem szabadna. Ugyanitt idéznek egy compaqos GYIK oldalt is, amelyen ugyanerre a kérdésre adnak választ. Nem derül ki viszont, hogy a bejegyzés valóban gyakran ismételt kérdésként került fel vagy csak viccként.
A számítógépes legendák aztán a gépek megismerésével szép lassan kikoptak, bár a fent említett “any key” sztori még egy 2007-es, indiai call centeresek életét bemutató Wall Street Journal cikkben is megjelenik.
A pohártartós legenda mindenesetre hobbibarkácsolókat is megihletett, mint azt alábbi fórumbejegyzés is mutatja.
Fotó: Wikimedia/Lpele
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
A nyomtatós történethez tartozik még a DOS/Mátrixnyomtatók 286-os PC írógép helyett használva időkben mikor a szervizeseket azzal hívták ki, hogy a nyomtató magától nyomtat. Nézegették először jobbról-balról, de semmi baj nem volt se a géppel se a nyomtatóval. Hát oké, akkor talán mutassa meg a kollegina, aki bejelentette a hibát. Hozzátartozi ka történethez, hogy a titkárnőnek elég méretes tejcsárdái voltak. Nagyon precízen magyarázta is ,hogy leülök ide, a székre, bekapcsolom gépet így, majd mikor megjelenik a C:\> bekapcsolom a nyomtatót így, és látják, már nyomtat is, pedig még semmit se csináltam. A hiba meglett csak kellett vagy 5 perc mire abba tudták hagyni a röhögést és elmagyarázni. Mikor előre hajolva bekapcsolta a mátrixnyomtatót a csöcsével lenyomta a Print Screen gombot.