Az összeesküvések, titkok és hamisítók szerelmese, Umberto Eco ezúttal titokzatos helyekről szóló képeskönyvvel jelentkezett. A legendás földek és helyek története című munkájában az olasz szerző többek között a Biblia földjeiről, a Kelet legendás helyeiről, a földi paradicsomról, Atlantisz, Agartha és Utópia világairól beszámoló mesés történeteket gyűjtött össze.
Az egyes fejezetek felosztása kettős: a szerző előbb rövid és közérthető formában bemutatja a misztikus helyekről szóló történeteket, azok keletkezésének körülményeit, különböző változatait, majd rövid szöveggyűjteményben részleteket közöl az idézett eredeti forrásokból. E bejegyzésben a lapos Föld legendájáról szóló fejezetből kaphattok ízelítőt.
A középkorban tényleg mindenki azt hitte, hogy a Föld lapos?
Nem ritkán komoly történeti munkákban is előfordul az a tévhit, miszerint a korai kereszténység eltávolodott a többek között a Föld gömbölyűségét is elismerő görög csillagászattól, és visszatért a lapos világ elméletéhez – írja Eco. Ennek köszönhetően a mai napig sokan úgy tudják, Kolumbusz Kristóf végeláthatatlan vitát folytatott kora tudósaival a Föld alakjáról.
Pedig a vita tárgya valójában nem az volt, hogy lapos-e vagy gömbölyű a Föld, hanem csupán az, pontosak-e a felfedező által használt számítások. Ahogy arra az olasz szerző rámutat: a közhiedelemmel ellentétben a középkor tudósai igenis tisztában voltak a Föld gömbölyű alakjával. A 7. századi Sevillai Szent Izidor például 80 ezer stadiumban adta meg az Egyenlítő hosszát – ami nem is tér el sokban a ma ismerttől.
Miért terjedt el mégis a tévhit?
Eco szerint a mítoszt egyrészt táplálták azok a 19. századi laikus gondolkodók, akik – miután felhúzták magukat a különböző felekezetek antievolucionalista álláspontján – megpróbálták a teljes keresztény hagyomány részének tulajdonítani a lapos Föld elméletét, azt sugallva ezzel, hogy aki tévedett a Föld alakjának megítélésében, az tévedhet a fajok eredetében is.
Másrészt utalhattak e gondolkodásra a korabeli térképábrázolások is. De mint arra Eco figyelmeztet: az ismert világ térképre lapítása nem feltétlenül jelenti a lapos Földben való hitet, ezt többek között napjaink térképei is bizonyítják. De a középkor térképei sem a Föld formáját kívánták megrajzolni, hanem csupán azokat a városokat és népeket felsorolni, akikkel útközben találkozhatott az ember. Vagyis a szimbolikus ábrázolást a készítők többre tartották a tapasztalatinál – írja Eco.
Harmadrészt azt is figyelembe kell vennünk a középkori térképek képi világának értelmezésénél, hogy azok nem tudományos céllal készültek, hanem sokszor a közönség meseigényének kielégítésére – így kerülhettek rájuk például titokzatos szörnyek is.
Óriásteknősök egymás hegyén-hátán
A fejezet szöveggyűjteményében – amely többek között Arisztotelész, Platón, Koszmasz Indikopleusztész és Szent Ágoston írásait is tartalmazza – Eco Steven Hawking elméleti fizikus Az ősrobbanástól a fekete lyukig című könyvének egy híres anekdotáját is idézi, amely azt mutatja meg, hogy a lapos Föld elmélete még a modern korban sem hunyt ki teljes egészében:
“Egy jeles tudós (egyesek szerint Bertrand Russel) egyszer csillagászati tárgyú előadást tartott. Arról beszélt, hogy a Föld a Nap körül kering, s a Nap pedig igen tág pályát jár be egy hatalmas kiterjedésű csillaghalmaz központja körül, amely éppen a mi naprendszerünk. Az előadás után egy idős hölgy felállt a terem végében, és azt mondta: “Mindaz, amit elmondott nekünk, szemenszedett hazugság. A világ valójában egy lapos korong, amelyet egy hatalmas teknősbéka tart.” A tudós fennsőbbséges mosollyal válaszolta: “És ugyan mi tartja azt a teknősbékát?” “Fiatalember, ön igen-igen intelligensnek hiszi magát. Tudja meg hát, hogy minden teknősbékát egy másik teknősbéka tart.”
Illusztráció: Tabula Peutingeriana / Ulrich Harsch Bibliotheca Augustana
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Ez egy nagyon oké cikk, nem gondoltam volna, hogy a középkorban is tudták, hogy a Föld gömbölyű. Ez egy fontos legenda felszámolása és rengeteg tudós rehabilitációja egyben :-)
Gábor!
Már az ókorban is tudták (egyesek), hogy a Föld gömbölyű, elég pontos számítások is készültek a méreteiről.
Inkább arról van szó, hogy az az általánosítás téves, hogy a középkori európai tudományban általános lett volna a lapos Föld elmélet. Persze, hogy nem volt az, Kolombusz sem csak saját megfigyelésekre alapozott, és a középkori tudomány nagyrészt a görög klasszikusokra épült. De azt hozzátenném, hogy a gömbölyű Föld elmélete sem volt mindenhol elfogadott – igazából ezt néhány korabeli tudományos munkából vett idézettel lehetne alátámasztani.
Ha tudták, akkor miért végezte annyi kitűnő ember a máglyán..mint pl Giordano Bruno akit a mai napig nem rehabilitáltak?
Ha már itt tartunk :)
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit avagy amit biztosan tudsz a történelemről – és mind rosszul tudod…
/2010/ című könyvében a 15. tévhit
A középkorban az emberek azt hitték, lapos a Föld /45. oldal/
Alapmű :)
@Fispán Géza
ez is egy közkeletű „felvilágosult” tévhit, hogy G. Brunót a tudományos nézeteiért égették meg.
bár néha azok is elég vadak voltak, de alapvetően az volt a probléma, hogy teljesen elrugaszkodott vallási tanításai mellé még hülyére is vette az egyháza(ka)t.
olvasnivaló: M. Hesemann: Sötét alakok (a brunós fejezet fenn van neten: http://seraphin.hu/btk/egytex/alak.pdf )
@urbanlegends – a fenti könyvből akár cikkek is születhetnének ;)
Szeretném, ha mindenki, aki ezzel a “lapos föld elmélettel” találkozik, tudná, hogy ez sem nem egy elmélet, sem nem egy tévhit, hanem, a fogantatása pillanatától, egy propaganda fogás.
A tizenkilencedik század vége előtt sehol ilyesminek semmi nyoma nincsen (kivéve talán egyes népmesék bizonyos utalásait).
És hogy az utóbbi években megint a legerőteljesebb propagandát kapja, — a diszkussziónak tulajdonképpen erről kellene szólni. Hogy mik is azok a dolgok (ténylegesen működő, forgalomban levő elméletetek), amiknek szüksége van arra, hogy ellenlábasuk “lapos föld hívő” legyen…..
A témában elég meggyőző videók vannak fent a youtube-on.. Elég beütni, hogy “flat earth”.
Aki pedig úgy alkot véleményt, hogy nem vette a fáradságot és nézett utána a dolgoknak nem sok értelmét látom.
Na, megnéztem egy flat earth videót. Bár valószínűleg nem érdemes velük foglalkozni, de fel vagyok háborodva. Főleg azon, hogy látnivaló módon a készítőik sem hiszik, amit állítanak. Ezek szerint ez egy trollkodás jó sok pénzből. Csakhogy komolyan veteti magát, és alkalmas kevéssé tájékozott emberek megetetésére. Kinek áll ez érdekében? Azt azért túlságosan körmönfontnak érzem, hogy azért kell tolni egy nyilvánvaló ökörséget, hogy összemosással “lapos föld hívő”-nek lehessen bélyegezni valaminek az ellenzékét.
A kreacionizmusról például sokáig akartam valami mélyet olvasni, hogy megértsem a lényegét és meglássam benne a tényleges alternatívát az egy-két sebből azért valóban vérző evolúció-elmélettel szemben. De amikor egy látnivalóan sok pénzből és nagy odafigyeléssel készített, vastag és szépen illusztrált könyvben, amely a krecionizmust ohajtotta magyarázni, egy sor nyilvánvalóan működő elmélet kétségbe vonását is felfedeztem (pl. tektonika, kormeghatározási módszerek stb.), rájöttem, hogy áltudomány az egész.
Semmi sem különbözteti meg ezeket a chemtrailtől és a gyíkemberektől. Azért vagyok csak frusztrált ezek terjedésétől, mert szar érzés, hogy egyébként jóravaló ismerősömet nem tudom meggyőzni pl. arról, hogy ne vegye annyira komolyan a boszniai piramisokat. Pedig egy ilyen hülyeség súlyosabb dologban is befolyásolhatja: ha a történelem és az iskolában tanított tudomány hamis, akkor minden, amit ugyanazok mondanak szintén hazugság, ergo szavazzunk valami szélsőségre legközelebb, akik majd jól megmentenek minket, és koncentrációs táborba zárják a hazugokat.
Gravity? International Space Station? Spaceflight? Satellites?
The lie of the Vatican’s Jesuits!
The Earth: Flat!✌️
http://24.hu/belfold/2017/08/06/es-megis-lapos-a-fold/
A hölgy tévedett.
A lapos világot a teknős hátán álló négy elefánt tartja, nem a többi teknős :)
https://moly.hu/system/node_items/233/image_normal.jpg?1343637492
Gasparzola: a boszniai piramisokat nem keverném ide; a rárakódott (főleg politikai alapú) maszlag ellenére szerintem elég plauzibilis az elmélet, hogy egy majdnem szabályos természeti képződményt még szabályosabbra “faragnak”, kultikus okokból.
Álmomban nem gondoltam volna, amikor ezt a bejegyzést kitettem, hogy ennek magyar aktualitása is lesz egyszer: http://24.hu/belfold/2017/08/06/es-megis-lapos-a-fold/
Ha a Föld lapos, akkor mi lesz a másik áltudománnyal, az üreges Föld elmélettel?
Vannak olyan emberek, akik elolvasnak egy darab könyvet, amiben esetleg vannak szép, meggyőző, de áltudományos magyarázatok, félreértelmezések stb.
Mivel le van írva, ezért igaz. (“De hát, megírta a könyv, újság, bemondta a rádió, mutatta a tv is, tényleg így van!”) Na, őket, aztán semmivel se lehet meggyőzni!
A kitalált középkor híveitől is hiába kérdezem, hogyan játszottak össze mondjuk az ír, angol, francia stb krónikások a török, perzsa, arab, japán, kínai krónikásokkal a középkorban-kora újkorban?
Viccnek, kreativitásfejlesztő gondolatkísérletnek egyébként nem rossz, ha létező jelenségekkel próbálnak ellenmagyarázatot találni valamire. A probléma ott kezdődik, ha valaki ezt komolyan veszi. :)