“- Itt halt meg az anyám?
– Igen.
– Rajzra, vagy elkerítésre számítottam.
– Azt csak akkor csinálják, amikor még él az alany, és elszállítják a kórházba, mielőtt befejeznék a helyszínelést”
– hangzott el a minap egy-félig meddig mítoszirtás a Hannibal sorozatban. Ennek apropóján utánanéztem egy-két helyen, mi a gyakorisága e mára hollywoodi szimbólummá lett aktusnak.
Tényleg körberajzolják a holttesteket?
A körberajzolást vagy -ragasztást az amerikai rendőrség nagyon ritkán használja manapság – mutat rá könyvében Suzanne Bell. Ez ugyanis egyrészt bizonyítékokat tehet tönkre, másrészt a helyszínen készült fényképek és videók krétarajz nélkül is megmutatják az áldozat fekvését, harmadrészt pedig rengeteg olyan felület van, amin a kréta nem is fogna. Még ha néha sor is kerül néha ilyesmire, közel sem olyan gyakorisággal, mint a legtöbb ember gondolná – írja Bell az Encyclopedia of Forensic Science-ben.
A Forensics4fiction szerzője szerint jó, ha az esetek 1 százalékában használják a metódust. Még ha egy későbbi bizonyítási eljáráshoz be is visznek például egy szőnyeget, azon sem rajzolják körbe az áldozatot, legfeljebb fekete filccel bejelölnek néhány testrészt.
A Straight Dope legendavadász oldal szerzője 2001-es bejegyzésében több szakembert is megkérdezett, sokan közülük még életükben nem láttak hasonlót, legfeljebb a filmekben. Az egyik interjúalany szerint azonban előfordulhat, hogy képzetlen vagy mozirajongó nyomozók önszorgalomból körberajzolnak valakit.
A jelenség inkább csak ott bukkan fel néha, ahol az áldozatot gyorsan kórházba kell szállítani, és a helyszín érintetlensége nem annyira fontos, például közúti baleseteknél – derül ki a TV Tropes írásából.
Idehaza még ott se nagyon, mert nem szokás – mondja egy korábban baleseti helyszínelőként a magyar utakon dolgozó ismerős. Ő maga csupán az elszállított sérült helyét jelölte meg, de azt sem körberajzolással, hanem például a fej és a talp megjelölésével. Krétázni ezen kívül még a távolságokat szokták az aszfaltra, meg néhány releváns dolgot. Elhalálozott áldozatot már csak azért is felesleges körberajzolni, mert a holttest – természetesen letakarva – addig ott marad, amíg a halottszemle le nem zajlik – mondja.
Hogy mi lehet az oka a körbekrétázásnak?
Páran úgy vélik, valószínűleg sosem volt hivatalos része a helyszínelői munkának. Inkább a sajtónak – közülük is inkább a fotósoknak – szólt, akik így izgalmas és beszédes képeket szállíthattak a már hullátlanított bűnügyi helyszínről.
Hollywoodnak pedig tetszett a krétarajz jóvoltából korhatáros hulla nélkül is közvetíthető dráma, és elterjesztette a világban.
Update | 2018-ban Szlovákiában egy elgázolt biciklis morbid körberajzolása futott körbe a sajtón, az áldozat fejét ugyanis szmájlival rajzolták meg. A szóvivő szerint az intézkedő rendőr ezzel azt akarta jelezni, hogy a balesetet szenvedett férfi a hátán feküdt.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
“Hogy mi lehet az oka a körbekrétázásnak? Páran úgy vélik, valószínűleg sosem volt hivatalos része a helyszínelői munkának, és inkább a sajtónak – közülük is inkább a fotósoknak – szólt, akik így izgalmas és beszédes képeket szállíthattak a már hullátlanított bűnügyi helyszínről. Hollywoodnak pedig tetszett a krétarajz jóvoltából korhatáros hulla nélkül is közvetíthető dráma, és elterjesztette a világban.”
Én olvastam is egy olyan magyarázatot, miszerint az első ilyet épp egy újságíró csinálta – magyarán saját szorgalomból rajzolt (fejből, már a hulla elszállítása után) a földre egy sziluettet emlékezetből, mert az üres hely fényképét csak nem lehetett berakni a tudósítás mellé illusztrációnak…
Arra sajna már nem emlékszem, mennyire megbízható forrásból származott ez az info.
bio
“harmadrészt pedig rengeteg olyan felület van, amin a kréta nem is fogna”
– Na, ilyet már láttunk: Valamelyik Csupasz pisztoly filmben még a vízen is lebegett a kréta-körvonal…
Hát, ezt én is besz…m akkor. Annyira természetesen csinálják az összes filmen mintha ez valami szentírás lenne, de akkor ezt is hozzáadom a holywoodi alapszabályokhoz.
(Az autót ha megkarcolja egy műanyagpohár akkor robban (ha mellé esik akkor is), verekedéskor a 10 támadó legfontosabb elfoglaltsága a snóbli és a kártyaparti amíg rájuk kerül a sor a főhősnél, a primitív de katonás stílus legyőzi a kifinomult harművészetet mindig mert hát az amcsi katonák is azt használják, az egyéniségek mindig vesztesek minden filmben mert ilyen az élet szerintük, kell egy jófiú néger minden filmbe…)
De ez valamiért mintha magyar és minden más nemzet filmjében is így lenne, vagy rosszul emlékszem? Meg kell néznem pár cobra11-et…
Akkor a “rajzoljon téged körbe a Doszpot Péter”-mondás is csak legenda? :-P
Doszpot egyik interjújában elmesélte, hogy direkt megkérdezte ezt a rajzolást az amerikai kollégáktól, hogy ők miért csinálják, amikor a magyarok nem. Az amik azt mondták neki, hogy ők sem csinálják. :)