Muybridge óta tudjuk, hogyan vágtat a ló – olvasom Malcolm Gladwell új könyvében. A téma érdekesnek tűnt, de a szerző csak szőrmentén érintette, ezért rákerestem kulcsszavaira. Eadweard J. Muybridge angol fotográfus 1830-ban született, majd a tengerentúlra költözött, és ott lett fotográfus. Képei feltárták, hogy a futó ló, a sétáló ember vagy az ugró atléta mozgásának szokványos ábrázolásai a megfigyelő agyában létrejövő keveredéseken alapulnak – olvasható Robert Taft írásában.
A legenda szerint egy kaliforniai milliomos, Leland Stanford éppen farmján álldogált vendégeivel, amikor egy ló ügetett el előttük. A milliomos azt állította, hogy időnként a lónak egyik lába sem érte a földet, és e megfigyelésére 25 ezer dolláros fogadást kötött egyik vendégével. Ez azonban Stanford életrajzírója szerint nem több legendánál, mivel szerinte Stanfodnak nem volt szokása a fogadás, másrészt, akivel állítólag a baráti fogadást kötötte, esküdt ellensége volt.
Mindenesetre ami biztos: Stanford volt az, aki – állítólag tudományos érdeklődése kielégítésére – felkérte Muybridge-et a lovak mozgását szemléltető fotók készítésére. Az első kísérletek még nem sikerültek, de pár év múlva, 1877-ben a fotós már olyan eredményeket tudott felmutatni, amik elnyerték Stanford tetszését és bőkezű támogatását – egészen addig, amíg büszkeségből össze nem vesztek.
Muybridge technikájának lényege a következő volt: élesen fehér háttér, ragyogó kaliforniai napsütés, nagy rekesznyílás, rugókkal és gumiszalagokkal mozgatott redőnyzár, nagyon érzékennyé tett lemezek 2/1000 mp-es expozícióhoz, 24 – a lóversenypályára és a mozgásirányra derékszögben beállított – fényképezőgép. A ló átszakította a gépek redőnyzárát tartó fonalat, amikor elhaladt a gép lencséje előtt – írja Taft, akinek cikkében technika további fejlesztéséről is olvashattok.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Jó lett volna ide pár festményről kép. :)
Node, kerestem, viszont nem vagyok benne biztos hogy a cikk elejét jól értelmeztem-e.
Ez a ‘régimódi’ stílus, ami helytelen:
http://redahowe.com/images/white%20horse%20running.jpg
Ez pedig helyes:
http://i.pbase.com/o6/31/633331/1/83619029.hFmBOZsi.runninghorse.jpg
?? :)
Talán inkább ez, nem?
http://www.timhobart.com/Gallery/Gallery-Pages/Image6.html
Ez a kísérlet bizonyította be azt is 100%-os biztonsággal ,h vágtázás közben van olyan pillanat mikor a ló mind a 4 lába a levegőben van.
Igen, de pont az a lényeg, hogy nem akkor, amikor nyújtva vannak a lábai, hanem amikor be vannak görbítve a hasa alá (én úgy tudom elképzelni ezt a “hasdüllesztéses” pózt, hogy azt gondolták, a ló akkor emelkedik el a földtől, amikor a 4 lába egyenes,ez viszont úgy volna elképzelhető, ha a törzsét meggörbítené, ezáltal pedig a hernyókéra emlékeztető araszoló mozgást végezne – de lehet h rosszul gondolom)
itt a “helytelen” változat:
http://www.orientaloutpost.com/usa/n1645.jpg
Milyen a 2/1000 mp? 1/500? Mert maskepp sehogy nem jon ki…
@mumpic
“Ez a ‘régimódi’ stílus, ami helytelen:
http://redahowe.com/images/white%20horse%20running.jpg”
Ezen a képen a ló nem vágtázik, hanem üget (és a lábsorrendje kb. rendben van, tehát az ábrázolás reális). Muybridge viszont a vágta fázisait örökítette meg.
Ez a régimódi, klasszikus ábrázolás:
http://www.1st-art-gallery.com/thumbnail/103782/1/Racing-Scene.jpg
http://www.georgianindex.net/Sport/Horse/jockeyonhorse.jpg
Ezeken a ló mellső és hátsó lábai előre és hátra kinyújtva láthatóak. A valóságban nincs ilyen mozgási fázis, csak ugráskor, az akadály felett.
[…] forrás Szerintem ezeket se hagyd ki: Optikai kábel A szivárvány folyó Felgyorsulhat a klímaváltozás: óriási metánkiáramlások a Jeges-tengeren A zellerben lévő apigenin megállítja a mellrák növekedését… Az egész világ illúzió? Varázshegy, a hihetetlen szálloda Az Elzett márkanév a cégalapító monogramjából ered? A tojásváros – mennyire vagy türelmes? […]