Megint egy olyan népi okosság, amely első hallásra akár hihetőnek is tűnhet, de amelyet senki nem próbálna ki szívesen. E két dolog általában elég ahhoz, hogy – kézzelfogható bizonyíték híján – makacs tévhit szülessen.
A liftek ma már csak nagyon kis eséllyel zuhannak le
Az Egyesült Államokban évente 17 milliárd liftezésből mindössze 27 végződik halálesettel, és azok között is elenyésző a lift lezuhanása miatti tragédia – derül ki az Origo cikkéből.
A modern lifteket nem egy, hanem négy, de gyakran nyolc kábellel rögzítik – amelyek közül akár egy is képes megtartani a liftet. Ha az összes kábel elszakad, azonnal működésbe lép egy biztonsági rendszer, amely megállítja a zuhanást.
Segít-e a felugrásos módszer?
A How Stuff Works oldal szerzője szerint a felugrásos módszer akkor sem segítene a becsapódás hatását csökkenteni, ha – a pontos távolságok ismerete nélkül is – a megfelelő pillanatban fel tudnánk ugrani. A felugrás ugyanis csupán a lift aljához képest történik, a lift eközben zuhan tovább a maga sebességével.
Ugrándozásunkkal csupán annyi történik, hogy akaratlanul is hozzáteszünk még néhány centit zuhanásunk hosszához (ami persze egy többemeletes zuhanás esetén nem oszt, nem szoroz). Vagy ha olyan alacsony mennyezetű liftben vagyunk, mint ami az én házamban is van, még a becsapódás előtt beverjük a fejünket.
Akkor mit csinálhatunk?
Az oldal azt tanácsolja, ha valamit mindenáron tenni akarunk, akkor inkább feküdjünk le. Ezzel stabilizáljuk magunkat és szétterítjük a testünket becsapódáskor érő erőket. Persze így is fájni fog, teszik hozzá.
A cikkben megnyugtatásunkra azért sorra veszik azokat a biztonsági rendszereket, amelyek segítségével mára elkerülhetővé, illetve – ha a baj mégis megtörténne – jó eséllyel túlélhetővé váltak a liftbalesetek.
A legendát a Mythbusters csapata is tesztelte
A felugrásos technikát a Mythbusters csapata is kipróbálta egy lerobbant hotelben, de a népi bölcsesség nem sokat segített a kísérletben használt babának.
Vagy gyorsan maszturbáljunk egy utolsót. Valószínű, hogy az lesz az utolsó.
Isten megbocsát. :)
Szerelő:
A páternoszter érdekelt mindig is, de sose láttam még élőben. Az mindig izgatott ,h benne lehet-e maradni és menni vele egy teljes kört. Átfordul a fülke a az alján vagy a tetején?
Nem tudjátok hol van még működő páternoszter? A MÁV kórházban a Podmaniczky-n megvan még? Azt írták ,h ott még van, meg, h a Markó utcai bíróságon.
pár éve még a mol-székházban is volt.
Maradj a páternoszterben nyugodtan álló helyzetben fordít át , nem lessz semmi bajod.
Adani: ki is van írva az utolsó szintek elhagyásakor hogy a váltótéren való áthaladás veszélytelen.
Mindenesetre az áthaladás nem éppen csendes és sima.
Hatalmas gép mozgatja a felső váltótérben a fülkéket hordó láncokat. :-)
Alul pedig a pincében van kialakítva a forduló.
Nem tudom lehet e képet beilleszteni, megpróbálom.
[img]http://m.blog.hu/su/subba/image/erdo.jpg[/img]
http://m.blog.hu/su/subba/image/erdo.jpg ezen a címen lehet megnézni a képet.
Azon a képen úgy néz ki a bácsi, mint akit már kettészelt a páternoszter.:)
Múlt hét végén jártam a BKV székház közelében és belestem, rögtön szemben ott a páternoszter, de nem működött így nem mentem be. Nem tudjátok mi van vele? Szokott működni? Be lehet oda menni csak úgy páterezni egy kört?
Nem lehettem liftszerelő, mert szinttévesztő vagyok…bocs
A Mo használatos lifteken kötelező az úgynevezett fékek használata,amely akkor lép működésbe ha a drótkötél elszakadna.
Onnan tudom hogy a cégemnél kaptunk liftes oktatást
(hogyan menthető ki a liftbe ragad személy?) mivel a munkakörömhöz hozzátartozik.
Nincs ok az aggodalomra.
meg mukodo paternoszter van a Miskolci Egyetemen, 3 emelet pljusz az alagsor.
A z ELMÜ Váci úti központjában is van egy páternoszter!
Toom, mee ottan dolgoztam! :))
AZ ELMÜ központjában is van.