A szóbeszédnek van valami valóságalapja, még ha nem is pontosan igaz. Az első újkori olimpiát Athénban rendezték 1896-ban. A legnagyobb érdeklődés a Michel Bréal nyelvész és történész által megálmodott maratoni futást övezte.
Az első olimpiákon még csak körülbelül mérték le a legendás ókori hírvivő által állítólag lefutott távot. Az 1908-as londoni olimpiára 42 kilométerre növelték a távot, ennyi volt ugyanis az út a Windsori kastélyból a White City stadionig. Erre a 42 kilométerre jött aztán még 195 méter, hogy a futók a királyi díszpáholy előtt érjenek célba.
Az ezt követő olimpiai játékokon megint más távokat futottak a maratonisták. A végleges és ma is érvényes hosszt 1921-ben rögzítette a nemzetközi atlétikai szövetség (IAAF), és 1924-ben már eszerint zajlott a verseny. Hogy miért a londoni távhoz nyúltak vissza, nem tudni, talán az évszázad versenyének titulált Pietri-Hayes csata előtti tisztelgés jegyében született ez a megoldás – írja a Wikipédia.
A legendás futás
Walter Umminger A sport krónikája című könyve szerint a Philippidész futása ugyan nem hitelesített, de valószínű.
Már a 490-es marathóni csata előtt segítségért szalajtották Spártába az athéni Philippidészt, hogy közölje a perzsa partraszállás hírét. Közel 250 km-es távot tett meg, majd miután egy napig hiába tárgyalt a spártaiakkal, visszafutott.
A Marathóntól Athénig tartó utat egyébként 40,42 km-nek mondták, valójában azonban csak 36,7 km volt.
– A MODERN OLIMPIAI JÁTÉKOK
– Prologue: The Legend
– Stimmt’s? – Königliche Wünsche
– Dorando Pietri története az 1908-as londoni olimpiáról
Sziasztok!
>>>A 255 km-es távot 24 óra alatt tette meg Argoliszba, Arkadia hegyein keresztül futva. Miután egy napig hiába tárgyalt a spártaiakkal, 24 óra alatt ismét visszafutott
A fentiekhez némi módosítás:
A táv 245,3 km, illetve Athénból futott Spártába. Hérodotosz írása szerint: egyik nap reggel elindult és másnap estére ért oda, azaz 36 óra alatt tette meg a távot. A rekonstruált útvonalon éppen ezért 36 órás szintidővel, már 24 éve rendeznek versenyt Spartathlon névvel, az ókori időpontnak megfelelően szeptember utolsó hétvégéjén.
Üdv,
Barát Gabriella
Ultrafutók Magyarországi szövetsége
főtitkár
Ezt érdemes elolvasni, nem biztos, hogy minden legenda igaz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Marathon#Distance
Köszönöm, Gabriella!