Menü
John F. Kennedy

Kennedy-gyilkosság: Mit lehet még kideríteni 57 év után?

Milliónyi kutatás, vallomás és vizsgálat után is lehet újat mondani John F. Kennedy meggyilkolásával kapcsolatban, mint azt egy konteókat kutató mexikói újságíró cikkéből kiderül.

Marinov Iván 2020. 11. 20. 12:12 0
– Hirdetés –

Körülbelül egy hónappal John F. Kennedy meggyilkolása előtt Lee Harvey Oswald Mexikóvárosba utazott, ahol az amerikai és mexikói hírszerzések utólagos ismeretei szerint 1963. szeptember 27-től október 2-áig tartózkodott. Mivel Mexikó a hidegháború alatt egyaránt volt menedékhelye és találkozópontja a szovjet politikai menekülteknek, az antikommunista üldöztetés elől délre iszkoló amerikai baloldaliaknak és Castro-szimpatizánsoknak, felmerült a gyanú, hogy Oswald esetleg kommunistákkal ment tárgyalni Mexikóba. Ezt a teóriát erősíti az a néhány nap, amiről a titkosszolgálatoknak utólag sem sikerült kideríteniük semmit.

A mexikói összeesküvés-elméleteket kutató Gonzalo Soltero – új könyvéhez való nyomozásai során – egy olyan lyukra bukkant az e teóriát erősítő vallomások között, ami 57 évvel a történtek után is képes zárójelbe tenni a kérdéses szálat. Történetét most a Conversationbe írta meg.

Soltero nyomozásának központi alakja egy tampicói újságíró. Óscar Contreras Lartigue a gyilkosság időpontjában állítólag egy mexikóvárosi egyetemen tanult jogot. Ő csöpögtette el egy iszogatás alkalmával egy amerikai konzulnak azt az információt 1967 márciusában, hogy 1963-ban találkozott Oswalddal egy Castro-párti mexikóvárosi egyetemi csoportban. Az El Sol de Tampico újságírójának visszaemlékezése szerint az amerikai férfi mindenáron kubai vízumot akart szerezni, és ezért napokat töltött el castróistákkal az egyetemen. Sőt később a kubai nagykövetségen is találkozott velük.

Ezt az emlékét Contreras nemcsak az amerikai konzulnak, hanem – közvetlenül a gyilkosság után – állítólag akkori szerkesztőjének is elmondta, de további részleteket nem akart elárulni. Akkor sem, amikor évekkel később más, a Kennedy-gyilkosságot vizsgáló kutatók, újságírók próbálták szóra bírni. Mindenesetre vallomását többen is hitelesnek tartották, ami egyik fontos pillére lett a merénylet kubai szálának.

Apró mellékszál

Óscar Contreras 2016-ban meghalt, így Soltero őt magát már nem tudta újra szóra bírni. Egy apró mellékszálon elindulva azonban olyan nyomokra bukkant, amelyek legalábbis megkérdőjelezik a vallomás hitelességét. Contreras ugyanis arról is beszélt, hogy 1964-ben hagyta ott a mexikóvárosi egyetemet, és akkor költözött Tampicóba. De hogyan tudott akkor szerkesztőjének közvetlenül az 1963-as gyilkosság után az Oswalddal való találkozásáról mesélni, amikor még nem is költözött Tampicóba?

Solterót nem hagyta nyugodni a gondolat, és beleásta magát Contreras szülővárosi lapjának, az El Sol de Tampico lapjának archívumába. Ebből megtudta, hogy az újságnak a hatvanas évek elején volt egy vasárnapi pletykarovata, amelynek az írását Soltero 1963. június 6-án vette át, és ő vitte szeptemberben és októberben is.

Vagyis azokban a napokban, amikor Contreras állítólag jogot tanult Mexikóvárosban, és az egyetemen találkozott a kubai vízumért kulcsoló Oswalddal, egyben egy közel 500 kilométerre lévő, tengerparti város pletykarovatának szerzője is volt. Amelynek többek között a környék elitesküvőiről, jachtkirándulásairól tudósított rendszeresen. Ha Contreras politikai tudósító lett volna, anyagait akár Mexikóvárosból is írhatta volna, de a helyi társasági eseményekről szóló beszámolókat már bajosan – véli Soltero.

Szerinte az El Sol de Tampico archívuma hitelteleníti Contreras vallomását, és bár más teóriák is utalnak a gyilkosság mexikói (kubai) szálára, ő maga azt gondolja, hogy Mexikó nem fog rejtett kulcsokkal szolgálni a merénylet esetleges titkos hátterének felderítéséhez.

Támogasd az Urbanlegends.hu-t a Patreonon, a Revoluton vagy banki átutalással!

Szólj hozzá!

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük