A forgatókönyv valahogy így néz ki: még azt sem tudni biztosan, hányan estek áldozatul az épp aktuális lövöldözésnek, jólértesültek már azt is tudni vélik, ki és milyen célból követte el a merényletet, továbbá hogy a kormány – vagy a háttérhatalom – mire fogja a tragédiát használni.
A jelenség nem új, de a Snopes cikke szerint a konteózás e formája a 2012-es Sandy Hook-mészárlás után lett különösen élénk.
A második elkövetőtől az előre megírt katasztrófáig
A legendavadász oldal össze is gyűjtötte a legnépszerűbb, minden alkalommal jelentkező elméleteket. Ezek:
– Volt egy második elkövető is! | Már a Kennedy-merénylet után is előjöttek hasonló vádak. Célja annak sugalmazása, hogy a hivatalos verzióban nem érdemes bízni, mert valamit nagyon el akarnak titkolni. Még vadabb formáiban magát a kormányzatot – vagy a fegyvertartás szigorításért küzdő háttérhatalmat – gyanúsítják a merénylettel.
– Fizetett statisztákkal játszatták el a tragédiát! | Van, hogy online színészadatbázisból húznak elő fényképeket az állítás alátámasztására, és van, hogy ugyanazt a síró nőt vélik felfedezni a különböző helyszíneken készített fotókon. Bár a vádak abszurditása minimális csekkolással is ellenőrizhető lenne, egyesek attól sem riadnak vissza, hogy egy-egy támadás után valós áldozatokat és hozzátartozókat zaklassanak konteóikkal.
– Előre megírták a neten! | Itt főleg Google-keresések vagy közösségi médiás bejegyzések dátumai alapján állítják, hogy minden előre megrendezett volt, de a lebuktak, mert a támadásról szóló hír még a merénylet előtt kiment. A jelenségre a konspiráción kívül többféle, sokkal valószínűbb magyarázat létezhet: lehet a “bizonyíték” egyszerű Photoshop-munka, bizonyos közösségi oldalak esetén visszadátumozott vagy átírt poszt, a Google esetében pedig az, hogy a kereső gyakran hibásan olvassa le a cikkekhez kapcsolódó dátumot.
Miért népszerűek ezek a konteók?
A Snopes szerint e történetek népszerűségének egyik fő oka az, hogy könnyebbé teszik a szörnyűséges események feldolgozását. Sokak számára megnyugtatóbb az az elmélet, hogy az egész támadás csak egy betanított szereplők részvételével kivitelezett színjáték, mint szembesülni azzal: hozzájuk hasonló, ártatlan embereket öltek meg, és legközelebb akár velük is történhet hasonló.
A megérthető világ iránti vágy által táplált jelenséget látványosabbá teszik az elmúlt években elszaporodott kamuhíres oldalak is. A konteoterjesztő szájtok készítőinek egy része valószínűleg hisz is az általuk terjesztett elméletekben, de léteznek olyan oldalak is, amelyek számára a false flages konteogyártás csak megélhetést biztosító rutinmunka.
Fotó: Bődey János
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!