A neten évről évre felbukkanó, felirataival megosztásra buzdító (“Hány ember osztja meg ezt a hőst?“) fotó 2007 májusában készült a szentpétervári katonai felvonuláson. Készítője a BBC szerint egy Alekszandr Petroszjan nevű fotós, aki minden próbálkozása ellenére sem tudta utólag azonosítani a képen látható férfit.
A fotó mindentudó hozzászólói a férfi korára utalva még azt is kétségbe vonták, hogy valóban második világháborús veterán lenne. Egy katonai szakértő azonban a BBC-nek megerősítette: a veterán becsült életkora alapján nem elképzelhetetlen a dolog. A vörös hadsereg katonáinak életkorminimuma ugyanis 17 év volt, tehát ha a férfi 1945-ben állt be, akkor a 2007-es győzelmi napi ünnepségen 79 éves lehetett. De a szovjet hadsereg által katonasorba “adoptált” árvák egyikeként akár még ennél fiatalabb, például 13 éves is lehetett belépésekor – mutatott rá a szakértő.
De ami a lényeg: a Telegraph cikkében Petroszjan azt is elmeséli, miért sírt az idős férfi. Elmondása szerint nem azért, mert már csak ő maradt egykori alakulatából, hanem mert nem tudta utolérni a menetoszlopban haladó veterántársait.
Fotó: Alekszandr Petroszjan
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Az en apukam nem lett frontharcos. Az utolso pillanatban leszereltek az alakulatat. Nem ertem ,de igy volt. Ennek vagyok az eredmenye. Az anyai nagyapam,1914–1918 kozott vendegeskedett Novoszibirszkben.1944 oktobereben ennek koszonhetoen, mentette meg a Magy.Kir. Posta egyenruhajat levetni keszulo apamat,hogy a szoviet jaror nem vegezte ki mint tisztet,a postas sapkaja miatt.
Hogy sirt-e valaki valamiert akkor vagy azutan nem tudom,en viszont nem kivanom senkinek,sehogy.