A mai szemmel pikánsnak tűnő legendával, miszerint a Fradi szerelése eredetileg zöld-lila volt (aminek a fele az ősrivális Újpest színe), ebben a Könyvesblog bejegyzésben találkoztam először. A témát a cikk szerzője Margitay Richárd és Margitay Zsolt akkoriban megjelent fradis könyve apropóján hozta fel, és a kérdésre a szerzők így válaszoltak:
“Egy régi anekdota szerint 1899-ben a Ferencváros szerelése még zöld-lila színekből állt, amely aztán a többszöri mosás következtében kifakult, a lila rész pedig a fehérítő hatására hófehér lett. A csapat első hivatalos mérkőzésén így már zöld-fehér dresszben léptek pályára az FTC játékosai. Ennek a történetnek a valódiságát azonban csak a klubalapítók tudnák megerősíteni, vagy megcáfolni. Így ennek megfejtése rejtély marad, azonban ettől függetlenül érdekes sztori.”
Az első kör
Mivel a cikk elolvasásakor – egy másik téma apropóján – épp a Széchényi könyvtár mikrofilmes termében kuksoltam, ennek az anekdotának is utánanéztem néhány korabeli lapban. Nem soknak nyúlt vissza az archívuma a Fradi kezdeti éveire, sőt igazából – ha jegyzeteim nem keveredtek össze – egyedül a Herkules: Testgyakorlati közlönyben találtam abból a korból lapszámokat.
Innen kiderült néhány sarokdátum: eszerint a klubot 1899. május 3-án alapították meg hivatalosan, a focicsapatot pedig 1900. december 3-án (az 1900-as decemberi alapítás előtt persze már voltak nem hivatalos focimeccsek). A gárda focimezére vonatkozó utalást az általam átnyálazott lapszámokban legkorábbról egy 1902. április 15-ei Herkules-cikkben találtam, amelynek újságírója – az FTC-Oxford 0-16-ra végződött meccs apropóján – “fehér-zöldekként” mutatta be a hazai csapatot. Mivel többre nem jutottam, ezeket a kijegyzetelt infókat félreraktam, és pihenőre küldtem a témát.
A második kör
Amikor ma megláttam az Arcanum facebookos oldalán, hogy “a Fővárosi Levéltár és az FTC közötti együttműködés eredményeként elérhetővé váltak a Fradi Múzeum legfontosabb dokumentumai az interneten”, rögtön rávetettem magam az archívumra.
Az elsődleges forrás Nagy Béla sportújságíró, Fradi-krónikás volt, akinek FTC Napló című munkájából kiderül: az első FTC-rendezvényre, egy adománygyűjtő jótékonysági bálra 1900. január 27-én, az első bemutatkozó focimeccsre pedig 1900. március 31-én került sor, méghozzá az Óbudai Torna Egylet ellen:
“A ferenczvárosiak új pályáján szépszámú közönség jelent meg, hogy élvezhesse a főváros két szélső kerületének első küzdelmét. A játék elején a ferenczvárosiak látszanak erősebbnek, lassankint azonban fáradni kezdenek és a második félidőben sikerül az óbudaiaknak az első goalt csapatjuknak megszerezni. Több eredményt egyik csapat sem érvén el, a győzelem ez alkalommal Óbudáé lett” – idézi Nagy Béla a Sport-Világot.
Mezszínekről itt sincs szó, azonban az ugyanitt idézett, első Fradi-Újpest meccsről beszámoló, 1900. december 23-ai cikkből megtudhatunk valamit: méghozzá azt, hogy a kezdeti időkben az FTC kölcsönmezben játszott. De lássuk előbb a tudósítást:
„Az 1900. évi budapesti mérkőzések befejezője volt e match, mely az FTC Soroksári úti pályáján folyt le a közönség nagy érdeklődése mellett. A Millenáris pálya közönségének számos törzsalakját láttuk ez alkalommal a ferencvárosiak pályáján. Ezt örömmel kell konstatálnunk, mert ebből egyrészt az látszik, hogy nálunk ma már a footballnak oly biztos közönsége van, melyet a hideg és a fagy sem képes visszatartani, másrészt pedig az, hogy a Ferencvárosi Torna Club egy éves szorgalmas, céltudatos működése alatt a reklám nagy dobja nélkül is képes lett a pesti sportközönség szélesebb rétegeiben érdeklődést kelteni maga iránt” – idézi a korabeli beszámolót Nagy (ezúttal forrásmegjelölés nélkül).
E tudósítás alatt pedig látható egy fotó, amelyből kiderül, kitől kapta kölcsönbe mezét a Fradi a kezdeti időkben:

“Az FTC csillagos mezben! Az FTC néhány mérkőzésen a Postástól kölcsönkért, zöld csillagos mezben játszott. Ez a kép a Soroksári úti pályán készült.”
Tehát még a kölcsönmez is zöld-fehér volt, merthogy a Postás is egy zöld-fehér csapat volt. De persze ez sem bizonyíték arra, hogy a Fradinak ne lehetett volna más meccseken zöld-lila vagy lila-zöld meze.
A harmadik kör
Már majdnem befejeztem a bejegyzést, azzal a felhívással, hogy aki többet tud az ügyről, írja meg a kommentek között, amikor egy másik Nagy Béla-kiadványban, A Fradisták futballmezben című könyvben magát a legendát is megtaláltam, méghozzá egy konkrét személyhez kapcsolva:
“A Ferencváros klubalapítás gondolata és az első lépések tehát Gabrovitz Kornélt dicsérik. A Gabrovitz családdal kapcsolatban egy legendát is ismerünk. Gabrovitz Kornél menyasszonya a legszebb ferencvárosi lány volt. A ‘footballozó’ fiatalok ezt a szép lányt kérték fel arra, hogy színt válasszon az egyelőre névtelen csapatnak. Gabrovitz menyasszonya a halványzöld-lila összetételt választotta. Néhány ilyen színű inget varrtak is, de egy pár mosás után a lila elszíntelenedett s a zöld mellett már csak a fehér volt látható. Amikor kialakult a vándorló életet élő ‘Tizenegyek bandája’, már zöld-fehér színt vallottak magukénak, és ez lett az 1899-es megalakuláskor az FTC hivatalos színe.“
Ebből pedig kiderült, hogy teljesen feleslegesen nézelődtem én a mezszín után a csapat korai – a klubalapítás és a fociklub-alapítás körüli – időszakában, a legenda még ezt az idősíkot is megelőzi. Vagyis a Fradi még az anekdota írott változata szerint sem volt soha lila-zöld. Ha fociztak is a később a klubot megalapító “footballozók” lila-zöldben (nem bizonyított), nem fradistaként tették ezt, hanem egy akkor még “névtelen csapatban”, 1899 előtt.
És még egy adalék a végére
Bármennyire is ízléstelenül hangzik, több lila-zöld mezes csapat is létezett a magyar futballtörténelemben: az 1908-as alapítású Erzsébeti Torna Clubnak (ETC) pont ezeket a színeket sikerült összepárosítania, sőt még ezelőtt a Főv. TC is ezeket a színeket viselte.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
A Fradi 75. évfordulóján megjelent könyvben (csak kölcsönben volt nálam vagy 20 éve) azt olvastam, azért pont zöld fehér, mert a magyar zászló színeit akarták használni. A BTC piros fehér mezben játszott, így az FTC-nek a zöld fehér maradt.
Meg a könyv szerint a nevet is a BTC mintájára választották, ezért TC és nem FC vagy SC
Az ETC címere:
http://www.magyarfutball.hu/data/upl/2015/12/1449502035_erzsebetfalvai_tccimerlogojelveny.jpg
http://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/2430
Köszi a linkeket, magyarfutball.hu!
Bozonth, igen, Szegedi Péter is ezt ezt írja a fehér-zöldről facebookos hozzászólásában (és hamarosan megjelenő könyvében). Idemásolom a kommentjét FB-ről:
“A Ferencváros színválasztásáról két történet ismert. Az egyik az általam ismert sporttörténeti munkák közül Rejtő László 1969-ben kiadott Kilenc klub krónikájában olvasható először, eszerint a Fradi színe kezdetben fehér-zöld volt: „Eredetileg úgy gondolták, hogy mivel a magyar trikolor három színe közül a BTC elvette a piros-fehéret, az új klubé lesz a megmaradt fehér-zöld. A két szín azután – hogy, hogy nem – sorrendet cserélt.” Ez a magyarázat azért is csábító, mert ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a német származású, asszimilálódott alapítók a színválasztással demonstrálták nemzeti elkötelezettségüket. Mivel a klub első alapszabálya nem maradt fent, nem zárhatjuk ki, hogy a klub alapításakor még valóban fehér-zöld volt, ugyanakkor joggal tehetjük fel a kérdést, hogyha egy ilyen gesztussal a nemzeti lobogóra utaltak, akkor később miért cserélték meg zöldet a fehérrel? Azért is kérdéses a fehér-zöld színválasztás, mert a kortársak visszaemlékezései nem említik a színcserét. A már idézett, Horváth Ferenc alapító tag által jegyzett, „A Tűzoltó utcai grundtól az Üllői úti sporttelepig” írás – amely a Sporthírlap 1925. március 28-i számában jelent meg, és egyértelműen látható, hogy Rejtő László főként e cikkre alapozva írt 1969-ban a Fradi megalakulásáról – nem tesz említést a színválasztás hátteréről. Hat nappal korábban jelent meg a Nemzeti Sport terjedelmes cikke az FTC születéséről, ebből nemcsak az derült ki, hogy a névadással a BTC előtt tisztelegtek, de a lap zöld-fehérként említi a klubot, s a zöldre is magyarázatot ad: „a pirosnak ellentéte, de egyben a reménynek is a színe a zöld és így lett zöld-fehér a dressz”.
A másik, kevésbé fennkölt, mégis lírai történet szerint az egyik klubalapító, Gabrovitz Kornél beleszeretett a Gebauer kávéház – a klub első törzshelye – tulajdonosának lányába, ő döntött az alakuló klub színéről, a biliárdposztó zöldjét és az orgonalilát választotta. Nagy Béla 1995-ben megjelent Fradi futballévszázad című könyve szerint „Néhány ilyen színű inget varrtak is, de egypár mosás után a lila elszíntelenedett, s a zöld mellett már csak a fehér szín volt látható. Amikor kialakult a »tizenegyek bandája« már zöld-fehér színt vallottak magukénak, s ez lett az 1899-es megalakulást követően az FTC hivatalos színe.” Ez a verzió inkább tűnik egy családi legendárium részének, de ettől még igaz lehet, ugyanakkor összességében elmondható, hogy megbízható források nem adnak egyértelmű magyarázatot az FTC színválasztására.”
Sziasztok !
Én csak annyit jegyeznék meg,hogy az FTC a BTC alapszabályát vette alapul az alakulásnál .
Inkább valószínű,hogy a Nemzeti színekből választották a fehér zöldet mert a piros fehér a BTC színe volt.