“Bono, a U2 énekese, aki ismert arról, hogy szeret egyfajta jótékony világmegmentő szerepben tetszelegni, egy nemrégi Glasgow-i koncerten két szám közt teljes csendet kért a közönségtől. Majd a totális némaságban elkezdett lassan tapsolni, néhány másodpercenként egyet-egyet és így szólt a mikrofonba. ‘Minden alkalommal, amikor összeütöm a tenyerem, egy gyerek meghal Afrikában!’ Mire a csöndet áttörte egy ízes skót akcentussal beszélő hang valahonnan az első sorokból: ‘Hát akkó, haggyad má’ abba, bammeg, te mocsok állat!’” – szól a legenda hazai verziója.
A Snopes cikke szerint a történetet mesélik glasgow-i, New York-i és írországi helyszínekkel is, de maga a sztori nem egy konkrét eset leírása, hanem egy vicc életre keltése. Alapja pedig minden bizonnyal a 2005-ös Make Poverty History kampány lehet, amelynek keretében sztárok szereplésével készítettek kisfilmeket, amelyben azok csettintéssel jelezték a halálozások alakulását. Az akcióban Bono is részt vett, az ő csettintését 0:36-nál láthatjátok.
Erre reagált egy műsorában a brit Jimmy Carr stand up komikus úgy, hogy…
“Látta már valaki a mozikban azokat a hihetetlenül erős reklámokat, amikben minden egyes alkalommal, amikor egy híres ember csettint, meghal egy afrikai gyerek? Én, amikor néztem, nem tudtam nem arra gondolni, hogy hagyjátok már abba akkor a csettintgetést!”
… és ebből a poénból születhetett aztán a Snopes szerint a fenti narráció.
Ahhoz, hogy épp a szegénység leküzdése ellen hosszú ideje kampányoló Bono lett a legenda főszereplője, a Snopes szerint köze lehet a népszerű zenekar adózási történelmének. Amikor ugyanis 2007-ben Írország megszüntette a művészeknek járó adómentességet, a U2 birodalom a kedvezőbb adózású Hollandiába menekítette céges ügyeit.
Erre reagált akkor úgy az ír sajtó, hogy ha az egyébként Írországot felelősségvállalása miatt folyamatosan szapuló Bono nem fosztaná meg az ír költségvetést a zenekar adójától, az ír kormány is többet tudna segélyre fordítani. Természetes, hogy ez – hiába magyarázkodtak Bonóék – nyomokat hagyott nemcsak az írekben, hanem a folklórban is.
A Snopes szerzője egyébként 2007-ből begyűjtötte a legenda Hillary Clintonos, 2008-ban pedig Barack Obamás verzióját is.
Fotó: TED
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
És talán még ennél is régebbi az a vicc, ami szerint egy szociológia előadáson az előadó azt mondta: Tudják Önök, hogy egy hetedik másodpercben szül egy gyereket egy anya?
Mire a közönség soraiból: Akkor szólni kéne neki, hogy hagyja abba!
Ugyanennek egy variánsa az újságban olvasott, minden második percben elütött gyalogost sajnáló feleség története.
SanTa:
nekem is pont az jutott eszembe, hogy ez már olyan régi vicc, hogy tán bono még a világon se volt.
Már annyira megszokott, hogy minden gazdag és híres ember küzd a szegénység ellen. Kár, hogy többségük ezt úgy akarja elérni, hogy neki egyáltalán ne, vagy csak nagyon kevés idejébe kerüljön.