Kaptam ma egy levelet a Vöröskereszttől, amiben felhívják a figyelmem, hogy a Facebookon megint terjedni kezdett a ruhagyűjtő céget sározó felhívás.
Ha valakinek nem lenne meg a sztori: 2012-ben egy blog arról írt, hogy egy ruhagyűjtést végző cég – miközben konténerein a Vöröskereszt támogatójaként tünteti fel magát – valójában piacvezető használtruha-kereskedő, vagyis – vonták le többen is a következtetést – adománynak szánt ruhákkal nyerészkedik.
A Vöröskereszt tájékoztatása szerint azonban nem erről van szó, és a már nem létező szöveggel illusztrált felhívás csak elveszi az emberek kedvét a ruhagyűjtéstől. A ruhagyűjtő cég valóban támogatta, sőt a mai napig támogatja őket: a szervezet főigazgatója szerint csak tavaly mintegy kétezer rászorulón segíthettek a vállalat közreműködése révén.
A félreértést a régi konténereken szereplő felirat okozhatta, amelyet olvasva a ruháiktól megszabadulók azt gondolhatták, minden általuk bedobott ruha a Vöröskereszthez jut. A valóság ezzel szemben az, hogy a konténerekbe került ruhák emberi viselésre alkalmatlan részét iparilag hasznosítják (géprongyként és tüzelőanyagként például), a Vöröskereszt pedig a használható ruhákból kap, igényei szerint.
Ez tehát az együttműködés lényege, a kiválogatott ruhák fejében gondolhatta úgy korábban a ruhagyűjtő, hogy felhasználja a Vöröskereszt nevét a konténerein. Azóta kiderült, ez a sokakat megtévesztő felirat nem volt szerencsés húzás, úgyhogy a konténerek azóta új feliratot kaptak, a Vöröskeresztre való hivatkozás már nem szerepel rajtuk.
Levelében egyébként a Vöröskereszt képviselője a ruhaadományozás és a konténeres gyűjtés közötti különbségre is felhívta a figyelmet. Előbbi feltétele a megfelelő otthoni válogatás, amely után a még hordható és tiszta ruhákat bevisszük valahová – például a hozzánk legközelebbi Vöröskereszt irodába. Ha erre nincs időnk, akkor az általunk nem használt ruhákat – mondjuk, egy bevásárlással egybekötve – betehetjük a hipermarketek körül elhelyezett ruhagyűjtő konténerekbe, ez esetben se válogatnunk, se külön autóznunk nem kell.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Vittem már a Vöröskeresztbe ruhákat, csak hümmögtek, hogy mit csináljanak ezzel… Amit a védőnőnek adtam, még évek múlva is ott hentergett a váróteremben az asztal alatt a teszkós szatyorban, szerintem senkinek nem mondták, hogy elvihető.
Van egy kis pontatlanság ebben a cikkben. Olvastam a blogot és az érintettek válaszait is, amiből az derült ki, hogy a Vöröskereszt NEM KAP SEMMILYEN RUHÁT, mivel nincs apparátusa a ruha tárolására, válogatására és elosztására. Ez a használtruha-kereskedő cég gyűjti a ruhát és a nyereségéből PÉNZBEN TÁMOGATJA a Vöröskeresztet.
A nekem küldött Vöröskereszt levélben ezt írták: “A Vöröskereszt számára nagyon hasznos a használt ruha gyűjtést végző cég munkája, csak a tavalyi évben mintegy kettőezer rászorulónak tudtunk általa segíteni, ráadásul a szükséget szenvedők igényeinek megfelelően átválogatva, száz százalékban használható formában” – mondja Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója.
Mindenesetre rákérdeztem náluk a hozzászólásodra, ha válaszoltak, frissítem.
Fölös, de használható ruhát nyugodt szívvel hová vinnétek?
Csodás, hosszú cikkek, leírva a folyamatokat, de engem egy cím érdekel, ahol egy ilyen konténert találok de kb. 10 perce sikertelenül keresgélek… Inkább használható infókkal kellene szolgálni, mert nem szeretnék órákat olvasgatni/keresgélni, hogy végre találhassak egy helyszínt. Köszi
Csatlakozom XYZ-hez. Hol van ilyen konténer??? Tudja valaki???
Én a hatvani Tesco mellett tudok egyet és Bp. III. Arató Emil téri Ált. Iskola bejáratánál egy másikat.
Budán a 01-02-03-12 kerben merre található használ ruhagyüjtő konténer?
Ezen az oldalon megtalálhatóak a címek:
https://textradekft.hu/hasznalt-ruha-gyujtes/