Dzsang Szong Teket az államhatalom megdöntésére szőtt összeesküvés vádjával ítélték halálra decemberben, és rögtön ki is végezték. Korábbi híresztelések golyó általi halálról szóltak, aztán január elején a világsajtó felkapta egy hongkongi lap közel egy hónapos hírét arról, hogy Kim Dzsong Un – rendre nagybácsiként emlegetett – rokonát meztelenül három napon át éheztetett kutyák közé vetették. A falka 120 ebből állt, a haláltusa egy órán át tartott – írta az MTI, amely a hongkongi lapra hivatkozta arról is beszámolt, hogy a kivégzést végig kellett néznie mintegy 300 észak-koreai funkcionáriusnak.
Van, aki szerint a történet gyanús
Megcáfolni vagy megerősíteni a hírt – tekintve az ázsiai ország elzártságát – nagyon nehéz. Max Fisher, a Washington Post újságírója azonban mégis kísérletet tesz rá: pontokba szedve próbál rámutatni arra, hogy a kegyetlen kivégzésről szóló beszámoló szerinte miért inkább csak kitaláció:
– Gyanúsnak tekinti először is a forrást: a hírt közlő lap – amely az amúgy sem hitelességükről híres hongkongi újságok sorában is az utolsók között van – senkit nem jelöl meg forrásként.
– Más kínai lapok nem írtak a kivégzés e verziójáról. A Wen Wei Pót a kínai kormányhoz közelálló lapként kezelik, és többen azt feltételezik, valószínűleg tőlük kaphatták az értesülést a kivégzés másnapján megjelentetett cikkükhöz. De ha ez igaz, más – Pekinghez még közelebb álló – lapok miért nem kapták meg a sztorit?
– A dél-koreai média sem vette át a történetet, mert – mint azt a Washington Post újságírója az NKNews alapító-szerkesztőjétől megtudta – gyanúsnak találták. Ráadásul a pletyka már évekkel ezelőtt is felbukkant.
– Már egy hónap eltelt a cikk megjelenése óta, de azóta sem sikerült bizonyítani a történet hitelességét.
– Vannak viszont hitelesebb jelentések Dzsang Szong Tek fegyveres kivégzéséről (ami némely forrásokban légvédelmi gépfegyver).
– a WP szerzője egy nem komoly, inkább szatirikus ellenérvet is idéz, amit ezen a Twitter feeden olvashattok el.
Miért hisz el a nyugati média szinte minden szörnyűséget, ami Észak-Koreáról megjelenik? – teszi fel a kérdést cikke végén Max Fisher. Talán mert nincs ország a világon, amelyről ma jobban el tudnánk képzelni effajta szörnyűségeket. Plusz: egy egykor ott dolgozó újságíró szerint az Észak-Koreából tudósító médiamunkás szinte bármit megírhat az ottani helyzetről, a sajtó nagy része úgyis közölni fogja – merthogy nincs senki, aki az állításokat ellenőrizni tudná.
Most akkor hihetünk a kutyás kivégzésben vagy sem?
Az Észak-Korea-specialista, mértékadó NKNews verdiktje: a történet valószínűtlen, de nem kizárható. Ellenpárként íme a Snopes által idézett másik szakértő véleménye: az észak-koreai munkatáborokból érkező horrorsztorikat ismerve még ez a történet is hihetően hangzik. Bizonyítékok híján a Snopes végül a MEGHATÁROZATLAN kategóriába tette a sztorit.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Számomra már az eredeti hír megjelenésekor is képtelen baromságnak tűnt az egész.
1. ki mondta, hogy éheztetett kutyák rátámadnak bárkire?
2. miért pont 120 kutya?
3. nem vagyok szakértő, de ennyi éhes kutya biztos hamarabb esett volna egymásnak, mintsem nyugodtan várjon 3 napot
4. 1 órán át tartott volna, hogy 120 kutya széttépjen 1 db embert?
5. mi a fenének nézették volna ezt végig 300 pártfunkcival? Növeli a morált?
Már eddig is túlzásnak tűntek, de ezek után egyre jobban hajlok arra, hogy az ÉK-i haláltáborokról szóló horrortörténetek is többszörösen felnagyítottak.
Hogy ki mondja ezt? Hát egy etológust ha megkérdezel,szerintem valami ilyesmit mondana.
A kiéheztetett kutyák falka szerűen kezdenek viselkedni, és egymást csak akkor kezdik megenni, ha már tényleg nagyon éhesek. Lehet hogy egymásnak esnek, de nem eszik meg egymást, maximum ha valamelyikük elhullik. (Ha már annyira nem bírnak magukkal lehet, hogy a falka legalját kezdik széttépni először…) Viszont ilyen esetben egy embert biztos hogy jóízüen felfalnak, mert az életösztön erősebb mint az “ember legjob bbarátja” ösztön. :)
A dolog lényege szerintem az, hogy ha van ország, ahonnan ezt elhisszük, akkor az Észak-Kórea. Semmiképpen sem képtelen baromság ilyet feltételezni egy sztálinista tipusú diktatúráról. (Aki szerint az, annak szeretettel ajánlom Gereben Ágnes – Megtorlások a Szovjetúnióban c. könyvét. Nehéz olvasmány…)
Semmiképpen sem kétpelen baromság ilyen fokú szadizmust és kegyetlenséget feltételezni egy szociopata diktátorról…
Persze az megint más kérdés, hogy konkrétan ennek a hírnek nem ellenörzött a forrása, hiszen ellenőrizhetetlen, mert annyira zárt az ország, és konkrétan ez lehet hogy nem igaz. Viszont nem csak az emberek hiszékenysége, vagy a forráskritikai hiányossága az oka ha ezt a hírt elhiszik Észak-Kóreáról.