Hidegrekordokat döntött az Egyesült Államok keleti területei felett uralkodó sarkvidéki légörvény – adott hírt a tengerentúli hidegről kedden az MTI. Chicagóban hétfőn mínusz 27 fokot mértek, a város környékén vonatok akadtak el az erős szél által emelt hótorlaszokban, a hideg miatt pedig repülőjáratokat kellett törölni.
Ahogy azt a korábbi katasztrófák esetében megszokhattuk, most is több kamu vagy hibás magyarázattal ellátott fotó lepte el a netet. A Mashable szerint a fenti, többfelé is megosztott kép például valóban chicagói, de a jégbe öltözött világítótornyot ábrázoló fotó nem most, hanem tavaly januárban készült. Nem tudni, miért volt szükség az újjáélesztésére (hacsak nem kényelmi szempontok miatt), hiszen a mostani képek szerint a torony még durvábban be van fagyva.
A Snopes szerint ezek a 2005-ös képek is újra megjelentek: az eredetileg Svájcban készült fotókat mostanában friss chicagói felvételként próbálják eladni.
Pedig a chicagói valóság e fotók nélkül is elég vad: brutál nagyképek az amerikai hidegről a Mashable és a The Atlantic galériájában.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Ilyenkor az a bosszantó, hogy leginkább a hírportálok teszik ki kényelmi okokból vagy lustaságból (csak egy Google keresés) a régi képet, ahol azért elvárná az ember, hogy ha ennyire lusták, akkor legalább írják ki alá, hogy a kép illusztráció vagy valami. De így ezeket használják fel forrásként és a közösségi médiában ezek terjednek mindenfelé.
Mert az egyszeri, hírt megosztó ember lehet lusta és igénytelen. De az ne legyen már az, aki főállásban csinálja és fizetést kap érte. A félrefordításokkal is ugyanez a helyzet. Szégyen, hogy a kommentelők javítják ki a hanyag cikkírókat.
[…] hideg volt januárban: méghozzá olyan hideg, hogy a katasztrófára éhes közönségnek simán el lehetett adni újra a legendás 2005-ös svájci fagyos képeket. Ugyanígy világszerte elhitték a Niagara teljes […]