Az ágy mellé rakott pucolt hagymáról mint influenza elleni csodaszerről manapság is beszélnek, az MTI archívumában járkálva azonban valami sokkal vadabbat találtam. A hír szerint – amely 1945-ben Kalkuttán keresztül érkezett Japánból – “a japán lakosság körében elterjedt babona” szerint “a kiadós fokhagyma és hagymafogyasztás a legteljesebb védelmet nyújt a szörnyű ellenséges légitámadások ellen”.
A babona – szintén az Asahi Shimbun japán lapra hivatkozva, indiai átvételen keresztül – két nappal később megjelent ebben a londoni kiadású újságban is.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Rágcsálás biztos nem esetleg ha elég erősen és elég magasra és elég sokat dobnak.
Biztos vagyok benne, hogy a magyar hír már – véletlen vagy szándékos – félrefordítás, elferdítés volt. Mégiscsak az ellenségről van szó…
Szerintem nyilvánvaló, hogy nem maga a “légitámadás” (értsd: a repülők), hanem az ezzel járó gáztámadás és annak folyományai ellen akartak a hagymával védekezni, bár azt nem tudom, pontosan milyen formában.
A harci gázokra jellemző, hogy a bőrrel érintkezve fekélyes sebeket martak, a fokhagyma pedig bizonyítottan antiszeptikus hatású, szóval akár külsőleges kezelésként is alkalmazhatták. Másrészt a hagymának, fokhagymának az illóolajai légút-tisztító hatásúak, és bár erre nem alapoznék magyarázatot, de lehet, hogy viszonylag kis mennyiségű gáz belélegzésekor ezek az illóolajok segített elkerülni a további roncsolást.
Próbáltam megkeresni a magyar lapban hivatkozott japán újság, az Asahi Shimbun vonatkozó számát, de sajnos most nincs túl sok időm, és egyelőre nem jártam sikerrel.
További érdekességnek viszont találtam japán posztereket:
http://pinktentacle.com/2009/02/gas-attack-vintage-air-raid-defense-posters/
Enjoy! ;)
Én is kerestem, az archívumot meg is találtam, belépni azonban nem tudtam – lásd még a Facebookon folytatott beszélgetést: https://www.facebook.com/urbanlegendshu/posts/10151749183768865
A sok áttétet látva (Japán ->Kalkutta/Új Delhi -> Budapest/London) és a háborús sajtót ismerve (lásd még itt: http://www.urbanlegends.hu/2013/09/mitol-spanyol-a-spanyolnatha/) én is bármit el tudok képzelni, viszont engem az sem lepne meg, ha valóban lett volna a ma is igen babonás japán társadalomban efféle tévhit. Egyébként a hír a japán lap “éles hangú” publicisztikájáról tudósít, ami azt sugallja, hogy az általad hiányolt józanság és racionalitás azért jelen volt a második világháborús Japánban.
Ez a babona – ha igaz a hír – egyébként semmivel nem rosszabb annál, amiben nem olyan messze innen, elszigetelt helyeken a mai napig hisznek, hogy például a vámpírt fokhagymával tarthatjuk távol magunktól.
“Egyébként a hír a japán lap “éles hangú” publicisztikájáról tudósít, ami azt sugallja, hogy az általad hiányolt józanság és racionalitás azért jelen volt a második világháborús Japánban.”
Jaj, azt hiszem, valahol félreértettél. (De hol?)
Egyrészt azt gondolom, hogy akár lehetett is ilyen babona, hiszen a japánok sok furcsa dolgot kitalálnak, de ennek a szcenáriónak szerintem nagyon-nagyon-nagyon kicsi az esélye. Másrészt viszont arra próbáltam rávilágítani, hogy a hagyma-légitámadás tengelynek lehet olyan értelmezése is, ami teljesen racionális, és csak a köztes vagy hazai tudósítók forgatták ki az egészet. Harmadrészt viszont azt is gondolom, hogy a korabeli Japánban a józanság és racionalitás sokkal inkább jelen volt, mint az akkori Magyarországon. (Ez persze offtopic, csak azért írom le, nehogy félreérts. :) )
Aztán miért is volt nekünk Japán “ellenség”?