A The Atlantic szemlézte James Bridle bejegyzését az egyik legismertebb drónfotóról, amely nemcsak hogy repülés, hanem egyenesen akció közben mutatja a rejtélyes harci fegyvert. A mára ikonikussá vált képpel azonban komoly bibi van: kicsi az esélye, hogy egy szupertitkos drónakcióban bárki is jelen lehetne; a drónháború nem a második világháború és nem is Vietnam, ahol minden harci árokban csücsült egy fotós – mutat rá a The Atlantic cikke.
James Bridle utánakapart egy kicsit a “fotónak”, és megállapította: a felvétel valójában egy számítógéppel generált, majd szépen kiphotoshopolt kép. Szinte semmi sem eredeti: valós Reaper drónok fotóival összehasonlítva a felvételt például azonnal kiderül, hogy egy elnagyolt számítógépes modellt láthatunk. Ezen felül a drónon látható jelzések is kitaláltak: a 85 például 1985-ös rendelést mutat, akkor azonban még nem voltak Reaperek. Az írásból az is kiderül, hogy a hátteret a szerző a Flickerről vadászta, és Photoshoppal gyúrta össze a renderelt drónnal.
Egy kis olvasói segítséggel a szerző is meglett: Michael Hahn 2009-ben készítette a képet, majd lőtte fel pár oldalra. “Soha nem láttam még lövedéket kilövő drónról készült képet, ezért döntöttem úgy, hogy csinálok egyet” – nyilatkozta Hahn a The Atlantic-nek.
de hát erről tényleg ordít, hogy render. Nem is értem, hogy hihette bárki igazinak. :)
na ja, de ha ezt (http://www.theatlanticwire.com/global/2013/02/iran-jet-photoshop/62054/) megírtam anno, ezt is hozzá kellett tenni :)
Fogalmam sincs, mitől ikonikus ez a fotó, pedig elég sokat olvasgatok a témában. Teszteken tucatszám készülhetnek ilyen képek, a szóban forgó felvételen pedig semmi sem jelzi, hogy ez valóban egy éles bevetés lenne. Mondjuk tény, hogy a rémára rákeresve mindig ezt a képet dobja ki a gugli…
Apró megjegyzés, a 85 nem a rendszerbe helyezést mutatja, hanem a pénzügyi évet, amikor megrendelték a gépet. Ez a legritkább esetben egyezik a valós rendszerbe állítással. Ettől függetlenül természetesen nem stimmel a szám.
Liverbird, köszi, utánanéztem és igazad van, javítottam a rendszerbe helyezést rendelésre.
És akkor mi van ha kamu a fotó? Ettől még ugyanúgy vetnek be drónokat.
Ha vetnek be…
Régen a katonaság titkolózott, ma meg fejlettebbnek mutatja magát mint amilyen – akár álhírekkel is.
Lehet még renderelni se tudnak rendesen, nemhogy drónokat építeni :)
És ki az akinek nem tűnt fel hogy ez egy 3D-s rajz?
“És akkor mi van ha kamu a fotó? Ettől még ugyanúgy vetnek be drónokat.”
Az igazság nevében meghamisított valóság? Szerinted ez mennyivel jobb annál amint mondjuk nagy nemzetek kormányai ferdítgetnek? Elárulom neked hogy semmivel se jobb :)