Így néz ki a Facebookon terjedő üzenet:
“FIGYELEM!!!!!! Legyetek óvatosak: egyes hackerek találtak egy új utat. Elveszik a profilképed és létrehoznak egy újat .Bejelölik a barátaidat,akik azt hiszik hogy te vagy és elfogadják a felkérést.a TE nevedben írhatnak akármit a barátaidnak. Kérem ne fogadja el senki a másik profilt a nevemmel, MERT NEKEM CSAK EGY VAN!!!!! Másold be az üzenőfaladra, hogy tudják minél többen!!!!!“
A fenyegetés nem új, már 2008-ban említést tettek róla. Pánikba esni persze nem kell, de – ugyanúgy, ahogy sok más esetben is a Facebookon – érdemes kerülni az automatikus és odafigyelés nélküli klikkelgetéseket.
A jelenséggel a Facecrooks tavaly novemberben foglalkozott, összegyűjtöttek pár információt azzal kapcsolatban, mire érdemes figyelni.
Mit tehet ezzel a taktikával a támadó?
– szabadon böngészheti a profiljukat idegenek előtt rejtve tartó ismerőseink adatlapját (feltéve persze, ha ők bedőltek a trükknek, és visszaigazolták a kamu barátot),
– a megszerzett információkkal visszaélve, ránk hivatkozva pénzt csikarhat ki ismerőseinktől (például levelet ír, amiben arról tájékoztatja barátainkat, hogy bajba kerültünk külföldön, és pénzt kér),
– a kamu profil alól megszpemelheti a trükknek bedőlő ismerőseinket.
Mit tehetünk a csalás ellen?
– ha úgy emlékszünk, a minket megjelölő ismerős már a barátaink között van, visszajelölés előtt kérdezzünk rá valamilyen formában, valóban ő van-e az adott profil mögött (ezt azért is érdemes megtenni, mert bőven előfordulhat, hogy ő keresett meg minket újra; nem ritka ugyanis, hogy felhasználók ilyen vagy olyan okokból új lapot nyitnak),
– a Facecrooks egyenesen azt javasolja, hogy mivel a profilképek alapból publikusak, ide válasszunk inkább általános fotót – már ha félünk attól, hogy visszaélnek képünkkel (ez talán már túlzott óvatosság, bár én nem szólhatok, az én személyes profilképem sem engem ábrázol, igaz, nem emiatt),
– a többi képet viszont nyugodtan beállíthatjuk úgy, hogy csak ismerőseink tudják megnézni,
– ráadásként pedig ismerőseink listáját is titkosíthatjuk (Timeline/Friends/Edit).
Ha mégis bedőltünk egy ilyen csalási kísérletnek, jelentsük a Facebooknak, és értesítsük ismerőseinket is. Amúgy meg – mindettől függetlenül – facebookozzunk okosan.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Ezt is csak a 40-50 feletti korosztály hiszi el, a magyar nyuggereket különösen könnyen lehet riogatni, bármit elhisznek
Én pedig soha nem fogom megérteni, hogy mi értelme van az indokalatlan ÍRÁSJELHALMOZÁSNAK?!?!?!!?!??!!!????!!!!!
A 40-50 felettiek ezek szerint mind nyuggerek? :)
Szabó iménti bunkó beszólásától függetlenül, tényleg történt ilyen eset?
A csaló nyereségét valahogy nem érzem akkorának, hogy érdemes legyen ilyesmivel piszmogni.
A pénzkicsikarásról meg annyit, hogy aki Facebook üzenet alapján pénzt küld valahová, az meg is érdemli. Azért van telefon, meg egyéb információs csatornák is, egy ilyen kérést könnyen le lehet ellenőrizni.
Olyan információt, amit valójában nem tekintünk abszolúte publikusnak, meg mi a fenének tárolnánk a facebookon?
“Első számú szabályként – facebookozzunk okosan!” – Hát itt az igazság…
Ezt maximum egy embernél játszotta el valami haragosa és ő kezdte el terjeszteni. Egy hackernek ebből semmi haszna. A hackert ne keverjük egy csalóval. Különben a személyazonosságlopás ennél sokkal egyszerűbb mintsem különböző klónozott fiókokkal szórakozzanak.
IWIW-en már lopták el ismerősöm profilját, de FB-n még nem találkoztam ilyennel. Az úgy zajlott, hogy felrakta ugyanazokat a nyilvános képeket, amiket Ő, és elkezdte bejelölgetni az ismerőseit azzal a dumával, hogy a régi profiljához nem fér hozzá.
Nekem anno lelopták pedig és a páromnak azt mondták hogy csalom őt, regisztráltam valami netes társkereső oldalra, stb stb. Pedig összesen 1 darab nyilvános képem volt….