Tanulmányában Michael Wood, Karen Douglas és Robbie Sutton arról kérdezett mintegy 130 egyetemistát, hogyan vélekednek Diana hercegnő haláláról. Akik szerint lehet benne igazság, hogy „eljátszotta a saját halálát, hogy visszavonulhasson,” sokkal inkább hiszik egyúttal azt is, hogy „a titkosszolgálat végzett vele” – derült ki a válaszokból.
A konspirációs világmagyarázat híveit nem különösebben zavarja tehát, hogy a hercegnő nem lehet egyszerre élő és halott. „Az összeesküvés-elméletek hívei abból indulnak ki, hogy a hivatalos narratíva alapvetően hazug, így bármilyen egyéb magyarázat hitelesebb számukra – idézi a szerzőket a Pszichológia.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Így van! Továbbá mindegy milyen, csak önkényuralom legyen! És én legyek a pénztáros!
Nem lehet, hogy a kérdezettek egyszerre hiszik igaznak mindkettőt – ez tényleg nehezen lenne védhető ép ésszel – hanem inkább arról van szó, hogy mindkettőt előbb elhiszik, mint azt, hogy tényleg sima baleset volt? Vagyis, kb “Szerintem csak megrendezte a saját halálát – de, ha tényleg meghalt az inkább a titkosszolgálatok munkája volt, mint a sima balesetet.”
bio
Erratum:
“Nem, lehet, hogy a kérdezettek NEM egyszerre hiszik igaznak mindkettőt…”
bio
Idézem a Man in Black filmet: “Elvis nem halt meg csak hazament :D”
Gyorsan én is végeztem egy statisztikai felmérést a sarki kocsmában. Ebben a felmérésben 260 alany vett részt (azaz én kétszer jobb vagyok, mint Kent Egyetem kutatói). Majd az eredményt statisztikai módszerrel felszoroztam a világ lakosságára.
Így az jött ki, hogy hétmilliárd ember bármit elhisz, amíg fizetik neki a sört.
A kutatás semmit sem bizonyít.
Nem reprezentál alapsokaságot: 83%uk nő, átlagéletkoruk 20,4 év, egyetemi pszichológus hallgatók, sok egyéb nem derül ki a kérdezettekről. A linkelt tanulmány szerint nem kaptak kompenzációt, vagy pénzt a részvételért (mégis: ilyen helyzetben a hallgató próbáljon nem részt venni a professzora kísérletében – “hátha elégtelen ad? inkább részt veszek”).
Ettől függetlenül úgy tapasztalom, hogy az összeesküvés-hívők elhiszik X-et és X ellenkezőjét is. Jó példa erre a galaktikus nullsík sztori, amiben:
– egyszerre kellett otthon maradni és kimenni a természetbe,
PÉLDÁUL. Az egész nullsík történet több ilyennel is bír ám. :)
Az egyéni tapasztalatom, hogy X és X ellentéte is elhihető.
A fenti kutatás bizonyítóereje kétséges. Ugyanakkor annyira körültekintően fogalmazták meg, hogy reprodukálható legyen a kérdezés.
Tehát cáfolható/alátámasztható az eredménye.