Lássuk előbb a “jótanácsot”:
“Éppen kukoricát főztem, és a villát beleszúrtam volna a kukoricába, de a forró vízbe csúszott a kezem. Egy barátom, aki Vietnamban volt katona, pont akkor lépett be házamba mikor ordítottam a fájdalomtól. Kérdezte, hol van sima liszt? Mikor oda adtam, egyenesen beledugta kezemet, és azt mondta, tartsam ott 10 percig, amit meg is csináltam. Mesélte, hogy Vietnam-ban egy férfi meggyulladt, és a nagy pánikban egy zsák lisztet öntöttek rá. Nem csak eloltotta a tüzet, de egy hólyag se keletkezett a bőrén. Tehát, ott tartottam a kezemet a lisztben 10 percig, és mikor kihúztam, se hólyag, se pirosodás, se fájdalom nem volt. Most, ezért a hűtőben tartok egy csomag lisztet, mert a hideg liszt sokkal hatékonyabb az égésre, mint a szobahőmérsékletű. Csoda, ha engem kérdezel. Egyszer a nyelvemet égettem meg, lisztet szórtam rá, és 10 perc múlva semmi fájdalmat nem éreztem. Ha megégeted magad, ne tegyed folyó viz alá, csak használd a zacskó lisztet. Sokkal hatékonyabb. Add tovább, tudják meg mások is mit kell tenni égés, vagy forrázás esetén“.
Eszünkbe ne jusson követni a tanácsot
A vietnami veterán szereplő megjelenéséből már látszik, hogy újra egy fordítással állunk szemben, nem pedig egy autentikus magyar beszámolóról van szó. Még akkor is, ha a délkelet-ázsiai ország háborújában jártak, sőt sajnos meg is haltak magyar katonák.
Ilyen esetben pedig első körben érdemes a Snopes-ra menni. Ha így teszünk, meg is találjuk a körlevél eredeti változatát és a legendavadász oldal értékelését: meg ne próbáljuk így gyógyítani égési sérüléseinket.
A szájt ugyan talált egy 1848-as (!) orvosi cikket, ami valami hasonló módszerről számol be, az orvostudomány azonban az azóta eltelt több mint másfél évszázadban igencsak előrehaladt.
A Snopes azt ajánlja, kisebb égési sérülések esetén a sebet hűtsük vízzel legalább öt percig (jeget ne nagyon használjunk). Ezt követően töröljük meg, és kössük be tiszta kötözőszerrel.
Más praktikákkal sem
Nem tanácsos égési sebeket tojásfehérjével sem kezelni. Ez a módszer sem használ, sőt, súlyosabb égési sérülés esetén kifejezetten veszélyes lehet – írt erről a Ködpiszkáló blog márciusban.
Enyhe, felszínes égési sérülésre ők is ugyanazt ajánlják, mint a Snopes: az első lépés a hideg vízzel való hűtés. Széles körben elterjedt tévhit, hogy erre a tejföl is kiváló, pedig nem. A tejföl zsíros réteget képezve az égett bőrön lassíthatja a gyógyulást.
Ha az égésen seb keletkezik, és az elfertőződik, orvoshoz kell fordulni. Ugyanígy mélyebb, súlyosabb égés esetén is azonnali orvosi segítségre van szükség.
Update | A “Nem-baj-fiam-akkor-gyógyul-ha-fáj” népi technológiát láthattuk működés közben a Szomszédokban is. Belinkeltem, de a YouTube közben leszedte. Ha valaki látja máshol, jelezzen.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
És a tejfölös marhaságot mind a “rendes” égésre és a napégésre is egyaránt értem. Idiótaság.
Ráadásul a hideg víz olcsóbb is mint a tejföl, és majdnem mindenre jó. A falusi megoldás viszont nem kopott még ki, arról meg nem szól a falusi mendemonda, hogy mikor az ük ük apját is így kezelték az se vált be. ú
Az okosabbak meg rájöttek már, hogy a falusi megoldások nem mindig célravezetőek. Ahogy pl. a sajtos rugós egérfogót sem használják már a sufniban sem, hiszen az egér is okos nem fog belemenni azért az egy száraz sajttért mikor tonnaszám talál más kaját is.
Adani: Túl sok jelentőséget tulajdonítanak az emberek a falusi bölcsességeknek, holott nagy részük úgy született, hogy Józsi bá tajtrészegen elkezdett a bajsza alatt motyorászni.
xezs, biza! de az emberek többsége – ahogy tapasztalom – inkább szeret egyes dolgokat elhinni, a gondolkodás nehéz tudomány, meg sok energiát használ fel az agy, megfájdul a fej, stb. :-D
A belinkelt videó se semmi. “nálunk a faluban csak ezt a zsír liszt dolgot ismerik” Igaz, hogy ki is halt közben a falu, de.. :)
Mágen meg úgy leoltotta a faszit, hogy sztem őt is vitték az asszonnyal együtt az égési osztályra.
Irix a leégésre, és égésre tökéletes.
Azt ugye tudjátok, hogy Magyar találmány?
[…] hoaxok: Kamu világsztár a Szigeten | Égési sebet liszttel/tojással/tejföllel kezelni? […]
Liszt,tojás.. panírozunk???
Hideg víz hogy a mélyebben lévő szöveteket is hűtse,megakadályozza azok további károsodását!Jegelni is lehet de csak módjával,30 pernél ne tovább és közvetlenül ne érintkezzen a bőrfelülettel..(a fagyás is ugyanúgy hőártalom mint az égés) Tejfölös dolog..max ha hideg akkor nyugtat de semmi több..de ha súlyosabb égési sérüléssel állunk szembe és a bőr folytonossága is megszakad az jó kis behatolási kapu az abban megtalálható “élőflórának”..(a csapvíz klóros még fertőtlenít is..)Akkor jöhet a szepszis,na az elinduló vörös vonal is megérne egy cikket!!Ui az alkaron látható kék vonal az a véna!!
Ui vietnámban alkalmazták??A napalm vagy foszfor 3-4 fokú égésére melynél már az izmok necroticusak,és mindezt trópusi környezetben??Ott már mindegy,akár a miatyánkot is alkalmazhatták volna..
liszt finom elosztásban a levegőben + nyílt láng nem biztos hogy a legjobb kombináció..de jó,olajkutat is oltanak robbantással.