A felhívás a következő:
“Mentősök tapasztalták, hogy közlekedési baleseteknél a legtöbb sérültnek van mobiltelefonja. Olyan sérülteknél, akikkel nem lehet kommunikálni, a segítségükre sietők nem tudják, hogy a telefon hosszú címlistájából kit értesítsenek. Mentőápolók és mentőorvosok azt javasolták, hogy a szükség esetén értesítendő személy adatait mindenki ugyanazon megjelölés alatt adja meg. A nemzetközileg elismert megjelölés: ICE (In Case of Emergency, “vész esetén”).
Ezalatt a név alatt annak a személynek a telefonszámát kell megadni, akit vészhelyzetben- szükség esetén a rendőrségnek, mentőknek, tűzoltóknak- fel kell hívni. Ha több ilyen személyt szeretne megadni a következőképp lehetséges: ICE1, ICE2, ICE3 stb.. Könnyű megcsinálni, nem kerül semmibe és vész esetén nagy segítség lehet! Küldd el minél több barátodnak, ismerősödnek, hogy minél szélesebb körben elterjedhessen ez a hír!”
A mentősök nem foglalkoznak ezzel
A Házipatika cikke szerint egy baleset helyszínén a mentősök nem foglalkoznak a távollévők informálásával, mert az a rendőrség, illetve a kezelést végző kórház feladata. Ráadásul a beteg mobiljának felhatalmazás nélküli használata konfliktushelyzetet teremthet, vagy akár jogi aggályokat is felvethet – tájékoztatta a lapot Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs vezetője.
Az ICE-szám ötletéről a mentők blogon és a Snopes-on is olvashattok. Utóbbi szerint az ICE-azonosításnak – melyet egyébként nem a 2005-ös londoni terrortámadás inspirált, mint ahogy azt előszeretettel hangoztatják több fórumon is – komoly hátulütői vannak.
A mobil ugyanis nem a legjobb eszköz személyazonosításra, mert…
- Nincs benne kötelezően igazolványkép, mint például egy személyiben.
- Gyakorta kézben van, és így egy balesetben könnyen elszállhat.
- Sőt el is romolhat.
- A mobiloknak rengeteg fajtája van. Nem várható el, hogy egy mentő vagy kórházi alkalmazott ismerjen minden készüléket, és abból képes legyen előhívni a szükséges adatokat.
- Ráadásul a mobilok nagy része zárolva van (okostelefonok esetén legalábbis erősen ajánlott kódolni a hozzáférést).
A Snopes szerint azok a másodgenerációs ICE-körlevelek sem igazak, amik azzal fenyegetnek, hogy a mobilunkon tárolt ICE-számainkon keresztül telefonjaink könnyebben feltörhetők.
Szóval: ha akarjátok, írjátok be a telefonotokba az ICE-kódokat, bajotok nem lesz belőle (és vírust sem kap tőle a gépetek). De aki már ennyire elővigyázatos, annak célszerű a hagyományos módokon is biztosítani azonosítását.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Jut eszembe, utóbbi iratot már használják is! A 2011-ben szerzett jogosítványomhoz kaptam egy kis kék tokot, amit kitöltve, megadható baleset esetére vércsoportom, értesítendő személy neve és telefonszáma, stb.
A vércsoport megadása hülyeség, mivel a mentőben vért nem adnak…(nem visznek magukkal) javítson ki valaki, ha rosszul tudom. A kórházban a vércsoportod meghatározása 2 percet vesz igénybe és jó esetben minden orvos meghatározza, mert “bemondásra” vért adni valakinek hiba. Többek között az egyik olyan hiba – valakit félre trafózni – amiért ugrik a diploma… :) + letöltendő vár.
Ahogy előttem is említették okostelefonoknál lehet használni a zárolt képernyőre kiírási lehetőséget is, így nem kell/lehet mélyebben kutakodni benne mégis elérhetőek az adatok (ugyanez használható saját egyéb elérhetőségek megadására is, ha a készülék elveszne, eredetileg az e-könyv olvasóknál találtam az ötletet). Sajnos volt már arra is példa, hogy egy balesetnél más is a helyszínre ment és onnan elvitte amit tudott, vele már nem biztos, hogy érdemes megosztani a telefon teljes tartalmát.
Sajnos a sógorom egy tragikus autóbalesetben néhány hete elhunyt. A telefonja folyamatosan csörgött, de a rendőr nem vette fel, nem vehette föl, csak őrizte, amíg oda nem értünk. “Mentődolgozó 10 éve” igazat mond. :(
Már csak azért se jó az ICE mert én 3-at is megadtam s ha azok hívnak nem a nevet írja ki hanem az ICE-1-2 vagy 3-at.
Na pont erre való a ProiD azonosító karkötő, ezt a mentősök is szeretik és ajánlják is. http://www.proid.hu