Cikkében Schalk arra próbál rámutatni, miért kell a szökőnapot minden negyedik évben február 24-én, nem pedig 29-én a naptárba iktatni.
Miért kell a szökőnap?
A tropikus év (vagyis a Nap tavaszponttól-tavaszpontig tartó évi útjának időtartama) nem egész számú többszöröse az ezen út megtételéhez szükséges napok számának, ezért a csillagászati és a naptári év hossza nem esik egybe. Mivel a csillagászati év 5 óra 48 perc 46, 08 másodperccel hosszabb a kereken 365 x 24 órával számolt naptári esztendőnél, ezért a naptári évünket – hogy megfeleljen a tropikus év hosszának – rendre ki kell egészíteni.
E kiegészítést nem lehet évente elvégezni, meg kell várni, amíg egy teljes napra növekszik az érték. De ilyen értéket sem találunk, mivel a 0,2422 tízezred többszörösei sem adnak pontosan 24 órát. Egyedül a négyes szorzó jöhet számításba, de az 5 óra 48 perc 46,08 másodperc négyszerese 23 óra 15 perc 4 másodperc. E probléma megoldását már nem idézem – megtaláljátok odaát.

Hogyan képződik a szökőnap?
Február szökőhónap nem egy toldalék nap egyszerű hozzáadásával hosszabbodik meg, hanem a 24. nap megduplázásával, amivel a hónap következő napjai eggyel előre lépnek a hetinapok sorában. Ennek a régi római naptárra visszavezethető okai vannak, amelyet mi is örököltünk. A szökőév februárjának a március első napjától visszafelé számított 6. napját kétszer írták.
Ha egészen pontosan kívánunk fogalmazni, a Római-naptár szökőnapja valójában nem február 24-e, hanem a mi fogalmaink szerinti február 25-e, amit a rómaiak “második” február 24-nek tekintettek. Olyan volt ez a számukra, mint a mi kétnapos ünnepeinkben a második nap, amely az ünnepet illetően az elsőhöz tartozik (húsvét-hétfő, pünkösd-hétfő, karácsony második napja). Tulajdonképpen ezt a két napot egyetlen napnak tekintették, mint ahogy mi a kétnapos ünnepeket lényegében egy ünnepnek tekintjük – írja Schalk.
De ami a mostani naptári gyakorlatot illeti: egészen biztosan nem február 29-e a szökőnap, amit több naptár is mutat (lásd például fent). Én úgy emlékszem, márpedig ez a nap a születésem miatt elég fontos számomra, hogy egy időben mindig Elemért írtak ki február 29-ére.
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
A névnapok miatt sem gond az eltolás? Gondolom van egy névnek névnap 23-án, 24-én és 25-én is. Szökőév esetén ez a négy névnap egyel későbbre tolódik?
Úgy értem, a 24-e utáni névnapok tolódnak egyel hátrébb?
Nem gond az eltolás, túlélik a névnaposok. Aki emiatt felvágja az ereit az meg is érdemli :)
Ja és a kérdésedre válaszolva igen, a névnapok hátrébb tolódnak egyet.
Ehhez még hozzátenném, hogy a 24-i szökőnapot, pontosabban a március kezdete előtti 6. nap kétszer írását Julius Caesar naptárreformja rendelte el. Hogy miért pont erre a napra? A korábbi római naptár 12 különböző hosszúságú hónapból állt, de így is csak 355 napos volt. Minden második évben beiktattak egy plusz hónapot ezért, mégpedig úgy, hogy az amúgy abban a naptárban is 28 napos februárt lerövidítették 23 napra, és utána tűzték a 27-28 napos “mercedonius” hónapot, és csak aztán jött a március. Erről itt lehet bővebben olvasni:
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93kori_r%C3%B3mai_napt%C3%A1r
Persze azt még mindig nem tudjuk, hogy miért éppen így cselekedtek, de biztos nem gondolták, hogy még 2700 év múltán is ennek következményei fogják foglalkoztatni az embereket.
SZIASZTOK…ÉN FEBR.29.-ÉN SZÜLETTEM…DE A 28.AI ÜNNEPLÉSEN MINDÉG MEGVICCELTEK….-“NEKED NEM MA VAN..” …ELSEJÉN—-” MEG NEKED TEGNAP VOLT..”TEHÁT AZ MAI EMBERI FELFOGÁSBAN A 29.-E A SZÖKŐNAP..HISZEN ANNAK HIGGYÜNK AMIT ÁTÉLÜNK—NE ANNAK AMIT OLVASUNK….NEM???
MI LENNE HA jövő évtől A 24.-ét törölnénk..??akkor ezután évente ..öregednééééééééééééék???:-)ÜDV—Gabszi
Ha jól értem, Iván, Te is 29-én születtél. Nagyon boldog szülinapot kívánok! Írj nekünk még sok-sok cikket az elkövetkezendő nagyon sok év során!
Köszi, Judili, igyekszem!
A határidőnaplómban a következő megjegyzés szerepel febr. 29-nél: “2000-ben az Európai Unióban február 29-ét fogadták el hivatalos szökőnapnak”. Nem néztem utána, de ha valóban így van, akkor mégsem téved a naptár!
Át kéne már állni 100-as váltószámú percre és másodpercre és csillagidőre, minden ilyen probléma megoldódna.