Hany Farid, az amerikai Dartmouth College képfeldolgozással foglalkozó számítógéptudomány-professzora egy olyan szoftvert fejlesztett ki, amely képes meghatározni egy egytől ötig terjedő listán, hogy egy adott fotót milyen mértékben manipuláltak – idézi az Origo a New York Times-t.
Ha csak egy anyajegyet távolítottak el, a fotó egyes pontszámot kap, de ha az illető összes ráncát eltüntették, összehúzták a csípőjét, nagyobbra vették a mellét, a maximális ötös pontszámot kapja. A professzor honlapján és tanulmányában bárki megnézheti, hogy egy-egy fotó milyen változtatásokon esik át. Farid szerint a digitális manipulálás mértékét osztályozó szoftver az önszabályozást is serkentheti: ha egy fotómodell képéről a program kijelzi, hogy csak minimálisan módosították, egyfajta rangot biztosítana számára.
– Computer Algorithms Quantify How Much a Photo Has Been Retouched
– Eric Kee and Hany Farid: A perceptual metric for photo retouching
Már régóta keresek egy megbízható szoftvert, a fotómanipulálások kiszűrésére. Főleg az ilyen UFO meg stb fotók vizsgálatára lenne ez igazán jó. :)
ezen az oldalon aránylag jó algoritmus mutatja ki, hogy történt-e jelentős manipulálás. Minél világosabb egy rész annál valószínűbb, hogy buherálva lett.
http://errorlevelanalysis.com/