A Cisco mérnökei szerint elvileg a hőmérséklet hatással lehet a réz elektromos vezetőképességére (emelkedése csökkenti a vezetőképességet) – és ezáltal például egy YouTube-videó átlagos letöltési sebességére is. E teória szerint – mivel a világ kábeleinek nagy része az északi féltekén van – elvileg az internet sebességének csökkenését kellene tapasztalnunk a nyári hónapokban.
Ennek azonban éppen a fordítottja érzékelhető. A Cisco szakemberei rendszeresen figyelik a világ 15-20 legnagyobb interszolgáltatóját, és bár korábban nem nézték meg ezeket az adatokat szezonális lebontásban, a Wired kérésére megtették. A fizika törvényeinek ellentmondva azt találták, hogy a bitek éppen júniusban, júliusban és augusztusban mozognak a leggyorsabban.
Ennek oka azonban nem a fizikában keresendő: valószínűleg inkább arról van szó, hogy nyáron – a hosszú nappalok, a szabadságolások és a jó idő miatt – kevesebben interneteznek. A forgalom nagysága ugyanis nagyobb mértékben befolyásolja az internet sebességét, mint az időjárás.
A mérések szerint a legnagyobb forgalmat a szeptember bonyolítja (ez a vakáció utáni produktivitás-növekedésnek tudható be), így ebben a hónapban a leglomhább az internet. (Forrás)
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
wháááá! digitális átvitelnél kit érdekel a réz vezetőképessége? hihetetlen…
arról nem is beszélve, hogy rézvezetéken csak épületen belül mennek adatok, épületek között kizárólag üvegszálon.
Whááá! Mé’ pont a digitális jelátvitel lenne közömbös a réz ellenállására? Az elektronok nem közömbösek, akár digitális, akár analóg jelet visznek. Egyébként a kettő közti különbség inkább csak a mi fejünkben létezik. Hihetetlen… Törvény tiltja az épületeken kívüli rézkábel használatot?
Sokkal inkább érdekes lenne tudni, hogy a telekommunikációban használt rézvezetékek milyen hőmérséklet-értékek közt szoktak üzemelni, és az ezek közt mérhető ellenállás-változás mennyire befolyásolja a jelátvitel sebességét. Szóval mérések kellenének. Aminek aztán lehet az az eredménye, hogy némileg lassítja, de ez a felhasználó számára nem érzékelhető. Vagy valami más.
Ez érdekes egy írás…
És ezzel kapcsolatban linkelnék is egy kis grafikont: http://bix.hu/index.php?lang=en&page=graph&swid=Summary&portid=BIX-IPv4-Total
A hazai grafikon igaz nem a cisco-t támasztja alá, mivel augusztus elejétől egészén az év végéig folyamatos emelkedés van (dec. 28-ig, vagyis a hozzászólás időpontjáig november közepén volt a csúcs(!)). A 2010 nem játszik, mivel júniusban szerverfoglalás volt és kb 1/3-ával visszaesett a nethasználat. Viszont az idei (2011, illetve a 2009-es) grafikonból látszódik, hogy a nyár közepétől inkább lassul a net a nagyobb adatfogalom miatt (jobban ki vannak hajtva a hálózati eszközök). A hőmérséklet pedig ilyen téren tényleg nem igazán játszik, mert amit nyernék a hőmérséklettel (habár az optikai gerinchálózatok miatt a hőmérséklet sem lényeges, az extrém eseteket leszámítva), azt pont elveszítjük azzal, hogy többet és többen használják a netet, így növekszik a terhelés, ami pedig sebesség-csökkenéshez vezet.
Kacsa :) Közel 15 éve rádiótechnikával foglalkozom. Semmi jelentősége sincsen annak hogy nyár van avagy tél. A lámpa fénye is ugyanúgy világít télen is és nyáron is. Maximum a vezető ellenállása változik kis mértékben. A rádiótechnikában a koaxiális kábelek rövidülési tényezője a mérvadó, kábele válogatja hogy melyikben utazik “lassabban” avagy “gyorsabban” a jel. Ezt azonban nem veszi észre az ember ha azt nézzük hogy 300.000km/sec az elektronok sebessége. Fémek közt kismértékben változik ez az érték, sőt még a levegőben ha rádiós a kapcsolat. Max labor körülmények közt kimutatható hogy hidegben vagy melegben jobb e az adott vezető. A rádiócsillagászatban viszont a vevőantenna szenzorai szupravezető környezetben vannak, hogy minimalizálják a elektronikus zajt amit a félvezetők keltenek. Maximum nyáron kevesebben vagyunk a gépek előtt mint télen :D
Rider