A híres tank 1945 és 1991 között a cseh főváros egy főterén állt, arra emlékeztetve a prágaiakat, hogy Csehszlovákiát a Vörös Hadsereg szabadította fel a náci uralom alól. A hivatalos legenda szerint ez a tank volt az első, amely megérkezett Prágába. A történelmi igazság azonban az, hogy az első Prágába érkezett szovjet tank a harcokban megsemmisült, ezért a smíchovi főtérre egy jó állapotban lévő szovjet acélkolosszus került – emlékeztet a hírügynökség.
Az 1989-es rendszerváltás után, 1991 áprilisában David Cerny képzőművész néhány barátjával rózsaszínűre “változtatta” a zöld tankot, hogy felhívja a figyelmet, a harckocsi múzeumba való. Cerny és barátai első ízben még büntetést kaptak, újra zöldre kellett festeniük a tankot, de a vita a múlt és a köztéri jelképek átértékeléséről megindult. A tank később újra színt váltott, majd végérvényesen a Prága melletti Lesanyban lévő szabadtéri katonai múzeumba került.

A szovjetek távozásának 20. évfordulója alkalmával az volt az eredeti terv, hogy a harckocsit a Vencel térre a cseh nemzeti múzeum elé viszik, de a negyven tonnás kolosszus elhelyezése ott gondot okozott volna. A “rózsaszínű tankot” végül egy pontonon, a Moldva folyón helyezték el, és július elsejéig lesz látható. Videó a tank vízre helyezéséről.
És azért ez sem kutya, sőt: Is it a bird? Is it a plane? No, it’s Superman and friends… painted on Soviet war statue by the Banksy of Bulgaria

A katonai emlékműveket elesett katonák emlékére állítják, akár magyarok, akár szovjetek, akár burmaiak. Lehet, hogy ellenségek voltak, de parancsot teljesítve a dolgukat tették. Az ellenséget amellett, hogy háborúban meg akarjuk ölni, ill. el akarjuk fogni, lehet, sőt kell is tisztelni. Ezt minden értelmes ember tudja.
Ennek fényében nem is meglepő, hogy a bármilyen nagyhatalmi segget csontig kinyaló, gyáva, szolgalelkű féreg cseheknek fogalmuk sincs minderről. Nekik még a saját hazájukért sem szokott katonájuk meghalni, nemhogy idegen földön.
A katonákat tisztelni kell.
Miután végre hazakotródtak.
És közben ki sem raboltak.
Valamint nem erőszakolnak meg senkit.
A Pecöl község (Vas megye) temploma mellett eltemetett szovjet katonák sírjait évtizedeken keresztül monyorókeréki és monoszlói gróf Erdődy Ferencné született kéthelyi gróf Hunyady Teréz gondozta. Ő azt mondta, hogy még az oroszokban is volt valami emberség, hiszen a templom mellett temették el a halottaikat.
Az alsó képen nem a bohócforradalom emlékműve látható?
Gudea enszi: “bármilyen nagyhatalmi segget csontig kinyaló, gyáva, szolgalelkű féreg cseheknek fogalmuk sincs minderről.”
Ööö… itthon is lekerult a vörös csillag a szovjet katonai emlékművek mondjuk 90%-áról. És hány német II. vh-s emlékművunk is van? Mondjuk a Bácskából, Baranyából SOROZOTT (!!) sváb SS-alakulatok emlékére, akik a hazájukat védték a Vörös Hadsereg ellen…?
Abba bele se merek gondolni, hogy az ÁVH alakulatai saját szemszögukből nézve az eskujukhöz híven a Hazát védték egy reakciós, kívulről indikált zavargással szemben ötvenhatban.
Szervilizmusban, gyávaságban, nagy elánnal teregetett félművelt ostobaságban mi sem maradunk el a nagy átlagtól. Sajnos.
Hát kérem, Gudea enszi polgártársunk megadta az alaphangot…
Örülök, hogy valaki ilyen finoman megaszonta nékem, hogy mit és hogyan kell tisztelni, plusz a csehek lényegi vonásait is összefoglalta a gyengébbek kedvéért. Most már tudom!
Egyébként nekem a “Fehérnemű hadművelet” c.amerikai film jutott eszembe, ott egy tengeralattjárót festenek rózsaszínre a 2. világháború idején. Persze egészen más okokból.
A cikkben bemutatott emlékmű-rongálások tetszenek nekem, mert könnyedek, humorosak, erőszakmentesek. Kevés anyagi kárral járnak. Maguk is műalkotások, egyfajta performanszok. Elgondolkodtatóak. Szokásos eljárás a szobrok ledöntése (felrobbantása, szétdarabolása lenne), már az ókori Egyiptomtól, vagy még régebbtől kezdve. Én a rózsaszín tankra szavazok!
A tank az zölden szép. A rózsaszín undorító :)
Ez benne a lényeg! Nem azért tettek oda zöld tankot, mert az szép. Hanem azért, hogy bizonyítsák, kifejezésre juttassák a szovjet hatalmat. A tiltakozók pedig megfosztották harcias külsejétől, méltóságától a tankot,nevetségessé és undorítóvá változtatták. Valószínűleg szándékosan a rózsaszínt választották, hogy buzis legyen az új imidzs. Azt közvetítették ezzel, hogy talán nem kéne annak a fránya harckocsinak ottan lennie, mert egyeseket rossz érzéssel tölt el. Viszont nem robbantottak, fűrészeltek, gyújtogattak stb.
Éljen a Rózsaszín Tank!
Szerintem meg (zöld) tankot minden sarokra!