A nonprofit szkeptikus nyomozóiroda (Committee for Skeptical Inquiry) munkatársa könyvek tucatjait publikálta, szakértőként számos alkalommal dolgozott például a BBC-nek. Foglalkozott többek között a perui búzatáblába rajzolt Nazca-vonalakkal és a náci háborús bűnökkel vádolt John Demjanjuk tábori azonosítójának eredetiségével. A kérdésre, hogy ha az ember természeténél fogva fogékony, miért kell megpróbálni felnyitni a szemét, Nickell azt válaszolja: a többség igenis meg akarja ismerni a világot, amelyben él. “A középkorban az a felfogás élt, hogy Isten a gondunkat viseli, és rajtunk kívül álló erők alakítják az életünket. Így nem voltunk motiválva, hogy magunk vegyük kézbe a sorsunkat, és javítsunk életkörülményeinken. A tudomány alkalmas erre, visszafogni bűn” – mutat rá.
Szerinte igenis számít, hogy a torinói lepel például valódi-e. “Ha valódi, akkor Jézus tényleg egy létező történelmi személy volt, és tényleg úgy nézett ki, ahogy a festményeinken elképzeltük. Mindez sok mindent történelmi ténnyé változtatna, illetve rengeteg új kérdést felvetne. A lényeg nem az, hogy ez jó-e a hívőknek, vagy sem. Kifejezetten rossznak tartom, ha kétes eredetű ereklyéket is felhasználnak arra, hogy egy közösséget összetartsanak” – véli.
Meglátása szerint nem volt, és nem is lesz olyan kor, amelyiknek nincs hite, babonája. A mai nyugati világban a szellemek, kísértetek hódítanak. A probléma viszont szerinte az, hogy a szellemvadászok megpróbálják tudományként eladni a tevékenységüket, és ebben partner a média is, melynek főárama – a szórakoztatás jelszava alatt – torzít és általánosít. Úgy véli, sokszor nem az számukra az érdekes, hogy megmutassák az igazságot, hanem az, hogy fenntartsák az érdeklődést.
És hogy milyen a jó szkeptikus Nickell szerint? “Sajnos sok szkeptikus komplett jelenségeket utasít el kizárólag az ösztöneire hallgatva. A jó szkeptikusnak nincs véleménye úgy általában a vízi szörnyek létezéséről”. Vagy ha mégis, akkor függetleníti magát ettől, és csak a megvizsgált konkrét esetekről beszél – meséli.
A teljes interjú elolvasható a lapban.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Iván
Írtam neked egy levelet a freemailes címre 10.01-én.
Óh, freemail. Még időben szóltál, már épp törölni akarták a rég nem látogatott fiókot. Köszi, válaszoltam. Fiúk, lányok, a gmailes címet használjátok, azt sűrűbben nézem!
Csak a kötekedés kedvéért megjegyzem, hogy a torinói lepel a Bibliában foglaltak alapján egyértelműen hamisítvány. Az evangéliumokból világosan kiderül, hogy Jézust a kor szokásainak megfelelően vászon szalagokba tekerték, majd az arcára külön kendőt terítettek, tehát egész alakos ábra, sőt egyáltalán ekkora egybefüggő lepel nem kerülhet elő!
Már miért ne kerülhetne elő?! A biblia nem szentírás.
Vajon mit lehet hamisításnak nevezni?Ha Leonardo da Vinci készített egy másolatot(?)az hamisítás,vagy művészi alkotás?
Az én elméletem szerint a templomosok által elhozott lepelről egy olyan másolatot készített da Vinci,amin nem Jézus, hanem Jaques de Moley(a templomos rend utolsó nagymestere(máglyahalált halt 1321-ben)lenyomata látható.Ezzel akarta menteni- az eredeti(?)leplet visszaadva a templomosoknak- a rend 150 évvel azelőtt kivégzett nagymesterét.Tovább életben tartva a rendet.
Mivel láttam az eredeti(?)leplet Torinóban, láttam az eredeti helyet,valamint több éve búvárkodom(műkedvelőként)a keresztes háborúk történetében(ami létrehívta a templomosokat),tanulmányoztam a Sion-rend történetét,pontosabban a hiedelmeket,találgatásokat,a szabadkőművességet, és nem utolsó sorban Leonardo da Vinci alkotásait(helyszínen is)arra a következtetésre jutottam, hogy az egyetlen lehetett,aki ezt létrehozhatta.A hozzá fűződő anyag akkora,hogy ez csak kivonat a lényegből.Szívesen válaszolok a kérdésre,ha van.