“Mint ismeretes, a neves természettudósban éppen a galápagosi élővilág, elsősorban az itt honos földipintyek (Darwin-pintyek) tanulmányozása közben fogalmazódott meg az evolúciós gondolat” – olvasható például egy természetfotó-kiállítás ajánlójában.
Ezzel szemben Zemplén Gábor a Népszabadságban megjelent cikkében megjegyzi: A fajok eredete című mű sehol sem tartalmaz utalást a fent említett történetre, sőt, Darwin egyéb nyomtatott munkáiban sem jelennek meg a pintyek mint az evolúció iskolapéldái. Az, hogy a madarak mind egy családba tartoztak, már csak Londonban derült ki, és e felismerés igencsak meglepte Darwint. A kutató ugyanis éppen azzal az elengedhetetlenül fontos információval nem rendelkezett a madarak szokásainak különbségéről, amelyek alapján a földipintyek az adaptív radiáció iskolapéldáivá váltak.
A madarak tehát sem az evolúcióelmélet felfedezésében, sem annak igazolásában nem játszották azt a szerepet, amit a tudományos folklór (és a tankönyvek) nekik tulajdonítanak. A mítosz kialakulása – mutat rá Zemplén – sokkal inkább David Lack nevéhez fűződik, aki 1947-ben egész kötetet szánt a földipintyek anatómiájának és táplálkozási szokásainak bemutatására (Darwin’s Finches), és a csak 1930-as évektől létező “Darwin-pintyek” fogalma a század közepén, az új, ún. neodarwini elmélet sikerével terjedt el – ma ezt az elméletet tanítja a legtöbb tankönyv “darwini evolúcióként”.
A Darwin-pintyek története ironikus szimbóluma annak, ahogy a tudomány időnként fittyet hány a tényeknek – jegyzi meg Zemplén. Mindez történik annak ellenére, hogy a mítoszt Frank Sulloway már több mint negyedszázada leleplezte, és pontosításokkal évtizedek óta tudománytörténeti képzések standard tananyaga.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Azért megnyugtató – számomra legalábbis – hogy az evulúciós tanokat nem cáfolja a tudománytörténész.
Sokunknak a “vallása”.
Egyetértek qvik-kal.Fontos nem elfelejteni,hogy az ő elmélete indított el valamit ami logikus értelmet adott az élet fejlődésére.”először az elmélet aztán a gyakorlat”
Azt ugye remélhetem, hogy ez a vallás nem tiltja, hogy az elméletet akár önmagára is alkalmazzuk? :)
orlik: Nem, sőt! Véleményem szerint, mint minden tudományos tézist, ezt is folyton vizsgálni kell, és ha bizonyságot nyer, hogy hülyeség, törlendő. De perpillanat ez tűnik a leglogikusabbnak, legalábbis néhányunk számára, de azért azt hiszem e “vallás” hivei nem fognak tömegesen égőáldozatot és eretnekeket égetni. Bár némely tudós, hát nem is tudom…
Azt hittem,hogy itt Shrewsbury-ban Darwin szuletese 200.ik evfordulojan (tekintve ez a szulovarosa)Hatalmas felhajtas lesz,de nem.Jo epult egy erdekes szoborkompozicio(meg epp nincs kesz)meg volt par eloadas a szulohazanal,iskolajanal es ha a varosba ersz,mar reg az van a tablan:Shrewsbury-Charles Darwin szulovarosa.Eloszor nem ertettem,de mostanra rajottem,hogy ez (nemcsak Darwin eseteben)folyamatosan napirenden van tartva,allandoan teremtenek alkalmat megemlitesukre.Nem beszelve,hogy rajta van az 10 £-oson.A varos tele van evtizedek ota a ra valo utalasokkal es mint Anglia elso parlamentjet befogado varosa,meg is orizte sok-sok szaz eves epuleteivel a korabeli hangulatot.
Éljen a Népszabi, aki mgment minket a csúnya pintyektől …!!! XDXDXD
http://www.origo.hu/tudomany/20150212-a-darwin-pintyek-ujra-lecsaptak-a-kreacionistakra.html