A videót május 31-én tette fel a YouTube-ra egy 37 éves férfi, aki saját bevallása szerint éppen a vizet filmezte napkeltekor, amikor különös mozgásra lett figyelmes. A mobiltelefonnal készített, és ennek megfelelően nem túl jó minőségű, kétperces videót azóta több mint 100 ezren nézték meg. Felbolydult a környék lakossága mellett a kihalt, illetve különös állatokat kutató kriptozoológusok közössége is. Szerintük a mostani videó az egyik legmeggyőzőbb felvétel azóta, hogy 1977-ben egy Sandra Mansi nevű nő lefényképezett a tavon valamit, amit sokan vízi szörnyként azonosítottak.
A titokzatos vízi lény a 19. század óta foglalkoztatja a helyieket, akik már több mint 300 alkalommal vélték látni a szörnyet – írja az abcNEWS, hozzátéve: ennek ellenére a hetvenes évekbeli fotón és a mostani videón kívül nincs kézzelfogható bizonyíték a létezésére. Sőt, szkeptikusok szerint ez a mostani videó sem bizonyít semmit. A lap által idézett biológus, Charles Kilpatrick szerint a vízen „sikló” állat valószínűleg egy szarvas vagy egy jávorszarvas, de mindenképpen egy emlős. Az állat mozgását tanulmányozva megállapítható, ahogy igyekszik a fejét a víz felett tartani.
Ben Radford, egy szkeptikus magazin szerkesztője szerint a víziszörny-észleléseknek két fajtája különböztethető meg. Vannak olyan kamu képek, amikről első pillantásra megállapítható, hogy csalásról van szó – példaként Radford az Urbanlegends.hu-n is elemzett „borneói szörnyet” hozza. A másik csoportba – és ez a gyakoribb – olyan esetek sorolhatók, amikor az emberek környezetidegen, különös dolgokat fedeznek fel a tavon, és rögtön sosem látott vagy nagyon is legendás szörnyeket képzelnek oda. A mostani videón is van vagy három különös tárgy, ami – ha egy fotóról lenne szó – ebben a minőségben bárminek elmenne. Ezek az észlelések – legyen szó fotóról, videóról vagy beszámolóról – azonban nem tekinthetők bizonyítéknak, figyelmeztet Radford. Majd ha előkerülnek ismeretlen fogak, csontok, csontvázak, ne adj isten, tetemek a vízből, azokon majd el lehet kezdeni a vizsgálódást, véli.
Radford a LiveScience oldalán tovább boncolgatja a kérdést, rámutatva arra, hogy a felvétel épp akkor ér véget, amikor az állat eléri a partot. Ez persze magyarázható azzal is, hogy az állatot rögzítő férfi mobiltelefonjának memóriája betelt, vagy akkumulátora lemerült, Radford azonban úgy véli, a felvétel valószínűleg azért ér véget ilyen gyorsan, mert a következő pillanatokban talán fény derült volna arra, milyen állat mászik ki a partra.
Aki persze hinni akar a különleges állatok létezésében, azt egy ilyen videó csak megerősíti ebbéli hitében. Optimista az abcNEWS által meginterjúvolt Linda Bowden kutató is, aki szerint ugyan nincs bizonyíték a szóban forgó tavi szörny létezésére, de nem volt korábban az óriásszájú cápára sem, amiről ugyanígy beszéltek az emberek, de megerősíteni a létezését csupán 1976-ban sikerült. Bowden egy 2003-as kutatásról is beszámol a lapnak, amelynek során echolokáció nyomaira bukkantak a tóban, ahol pedig nem él olyan állat, amelyik ilyet produkálni tudna.
És persze nem utolsósorban: a misztikus állatról szóló mesék az idegenforgalmat és az erre épülő ajándékbizniszt is – ezáltal pedig az egész környéket – fellendítik.
– Valódi állatokból sárkányok
– Szörnyek 10-es toplistája
– Kriptozoológiai toplista
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Nos, én nem hinném, hogy szarvas, avagy vmilyen emlős lenne. A mozgása semmiképp sem olyan (pl. időnként teljesen kilátszik a háta, néha a feje is alig, stb.). Aki látott már pl. kutyát, szarvast úszni, tudja, mire gondolok. Vidra sem lehet, sokszor látok vidrát, nem hasonlít erre.
Nos, szerintem ez vagy valódi “szörny” (ebben én nem hiszek) és akkor egyszer majd nagy durranás lehet, vagy sima átverés, aminek az esetleges leleplezésén már kevésbé lepődnék meg. Vélemyényem szerint e videófelvétel a mobifonnal semmit sem bizonyít, csak kérdéseket vethet fel, s marad a puszta hit. Ki mit szeretne hinni, azt gondolja ezekután.
Kamu.
Bármilyen állat lehet, úszhat így egy tehén is. Lehet azon a részen ahol kilátszik a háta, homokpad van a víz alatt.
Ez a felvétel nem bizonyít semmit.
Vicces inkább
Szerintem úgy néz ki, mint egy fulladozó kutya.
Szerintem egy gumimatrac.
Ez a világ leglassabb víziszörnye :)
A “kritikus” pillanatok a 0:23 és 0:31 közé esik, amikor a “feje” is kiemelkedik a vízből. Jól kilátszó hátához képes apró feje azért furcsán nézz ki, de ismeretlen állatként nehéz kategorizálni. Ki tudja, lehet hogy egy kutya hátára erősítettek “valamit” ami köpenyként a víz felszínén kitüremkedve adja a vízi szörny hatást, tehát kamu.
De ahogy Ben Radford fejes is taglalja, amíg kézzelfogható bizonyítékok kerülnek a partra, addig ez is egy álhír. Legalább továbbiakban is békésen vadászhat emberekre a drága :P
Most komolyan !
Nem láttam, de jobb is. Mert nem is akarok ‘szörnyeket’ nézni !
Nézzék és kergessék az ostobák !
Lelki szemeimmel látom, hogy
ez egy ‘5.2 -es Android a la Google – még Béta verziós állapotában’ .
Ha majd ‘kifejlődik ”Alfa” állapotba’ ,
akkor lesz igazi SZÖRNY !
Belegondolni is rossz !
Hátborzongató, kapitális E BI HALL !
: ))
Idióta amerikaiak lelkibetegek, ha valakinek van valami, ami nekik nincsen… Gyorsan nekik is kell egy, csak legyen nagyobb, még nagyobb, és sokkal nagyobb! Megalomániás balfácánok, akiket elsőként fog falhoz állítani a forradalom. (Douglas Adams után szabadon) Egyébként valami szerencsétlen emlős, látszik, hogy kínosan nem akar lemerülni, és jé, pont ott ér véget a film, ahol elérné a partot.. nyilván kimászott az őz-jávorszarvas-kutya-akármi és látszik… Aha, olvasva a cikket is, nem csak én gondoltam egyből erre… Na miért? :))
[…] Idén sem jelent meg az amerikai Loch Ness-i szörny […]
vajon mért nem szólal meg az aki videozta?nem mintha hiteles lenne, de azért nem tud semmi szilárd tárgy igy uzsni a vizen.akkor valódi,szerintem