Az állítólag osztrák anyától és cseh apától származó Cimrmanról sem fénykép, sem festmény nem maradt fenn, csupán árnyképek. Nem tudni, pontosan mely napon született, a pozsonyi Új Szó által idézett legenda szerint ugyanis világra jöttekor a részeges falusi anyakönyvvezető bizonytalan kézírással jegyezte be az adatokat. A később az osztrák császár gyerekeinek házi tanítójaként szolgáló, Csehov Három nővérének címet adó, valamint a joghurtot felfedező Cimrman életét és munkásságát csupán 1966-ban kezdte vizsgálni, dokumentálni és népszerűsíteni két kutató. Ladislav Smoljak és Zdeoek Sverák hamarosan egymás után bukkantak rá a nagy cseh polihisztor színdarabjaira és operettjeire, és ezek prezentálása céljából létrehoztak egy színházat is.
A két cimrmanológus népi mozgalmat generált Csehországban, 1966 óta sok településen található emléktábla, amely szerint arra járt – vagy éppen meg sem fordult arrafelé – a híres vándorzseni. Az évtizedek alatt sokan csatlakoztak a kutatásokhoz, újabb és újabb területeken és földrészeken fedezve fel Cimrman nyomait. Kiderült, hogy a mester részt vett a Panama-csatorna terveinek elkészítésében, tökéletesítette Edison égőjének foglalatát, ő cipelte le a hátán a rádiumot felfedező Curie házaspárnak pincéjükbe a kísérletezéshez szükséges 45 zsák szurokércet, ő szerzett albérletet Eiffelnek Párizsban, továbbá intenzív levelezést folytatott G. B. Shaw-val – írta Sindelyes Dóra 2004 novemberében megjelent HVG-cikkében.
A csehek kitalált hőse
A felsorolt példákból talán már kiderült, hogy Cimrman természetesen soha nem élt. „Amikor az 1960-as években elkezdtünk darabokat írni, féltünk a kritikáktól. Azért hívtuk életre Cimrmant, hogy ha megbukunk, ráfoghassuk a hibákat. Az előadásokon viszont tombolt a nép, és Cimrman híresebbé vált, mint mi magunk” – mesélte Zdenek Sverák a HVG újságírójának.
E népszerűséggel magyarázták azt is, hogy a csehszlovákiai szocializmus kultúrpolitikája megtűrte a Cimrman Színházat. Sverákék pedig a közönséggel nem pusztán el tudták hitetni, hogy élt valaha országukban ez a jeles polihisztor, de meg is tudták nyerni a cseheket ahhoz, hogy partnerek legyenek a játékban.
„Nem csupán diákcsíny vagy intellektuális tréfa, hanem olyasvalami is, amiben csodálatosan kikristályosodik az önirónia és a tréfa tipikusan cseh képessége” – írt Jirí Menzel a cseh Tyden című hetilapban a cimrmanizmusról.
A legnagyobb cseh?
Cimrman egyébként 2004-ben sokáig vezető helyen állt a legnagyobb cseh címért a közszolgálati tévé versenyében, de a szervezők megijedtek, és – arra hivatkozva, hogy fiktív személy nem indulhat – kizárták a küzdelemből. Visszavételéért online petíciót indítottak, sikertelenül.
Sverák szerint a nézők Cimrman beszavazásával arra akartak rámutatni, mekkora őrültség egy ilyen versenykiírás. A megméretést végül IV. Károly cseh király és német-római császár nyerte.
(Már látom, hogy Tcsúszó Sándort sem fogom megúszni.)
Jára Cimrman alszik
Beliebter als Kafka: Der Nationalheld der Tschechen hat nie gelebt
“Róla” én is hallottam egy cseh ismerősömtől, de az illető annyira be volt már állítva, hogy Hraballal és Svekkel keverte…
nem tudjátok ki találta fel a telefon.