„Az izraeli miniszterelnök pszichiátere öngyilkos lett” – ezzel címmel jelent meg tavaly novemberben a pakisztáni Global Village Space nevű oldalon egy cikk. Csakhogy – mint arra az AFP rámutat – a cikket jó eséllyel egy 2010-es szatirikus írásból készítették mesterséges intelligenciát használó csetprogram segítségével. Legalábbis erre jutott a hírforrásokat megbízhatóságuk alapján értékelő NewsGuard, amelynek elemzője a szóban forgó szatirikus anyagot berakta a ChatGPT-be, és arra kérte a programot, hogy készítsen egy hírt belőle. Az eredmény egy Global Village Space cikkéhez nagyon hasonló anyag lett.
McKenzie Sadeghi, a NewsGuard elemzője szerint az utóbbi időben megszaporodtak az MI segítségével készülő online tartalmak és az ezekre építő online hírforrások. Ez szerinte már csak azért is riasztó jelenség, mert mindezek a tartalmak olyan formában jelennek meg a neten, hogy az átlagos olvasók könnyen hiteles forrásként értékelhetik őket.
A NewsGuard kutatása 739 különböző nyelvű, MI-generálta tartalmakkal ügyeskedő oldalt azonosított. Gary Marcus, a New York Egyetem professzora szerint az automatikusan generált félretájékoztatás hatással lehet a 2024-es amerikai választásokra is (bár az ilyen állítások mindig nehezen ellenőrizhetők). Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az effajta oldalak nemcsak a hamis információk terjedésének adhatnak lökést, hanem tovább gyengíthetik a hagyományos médiába vetett bizalmat.
Az ilyen szájtok üzemeltetőinek célja az olvasói figyelem felkeltése, és ezen keresztül minél nagyobb hirdetési bevétel generálása. Tehát nem feltétlenül ideológiai célú dezinformációról van szó, de – mint arra volt példa a 2016-os amerikai választások során is – a politikai célú dezinformáció és a félretájékoztatás révén történő bevételszerzés akár össze is fonódhat.
Támogasd az Urbanlegends.hu-t a Patreonon, a Revoluton vagy banki átutalással!
Én már nagyon sokszor úgy éreztem az elmúlt 4-5 évben, hogy egy sima hozzászóló is lehet, hogy mesterséges. De lehet, hogy csak egy elvakult, aki a tények ismeretében is hiszi az ellenkezőjét.