
A mémnek a Snopes járt utána, megállapítva: a megadott koordináta ugyan valóban metszi a gízai nagy piramist, és a fény sebessége is stimmel (leszámítva a magyar változatban feleslegesen bennhagyott vesszőt), de ezzel véget is érnek az összefüggések.
- Egyrészt ugyanis a piramist a 29,980150 és a 29,978150 közötti szélességek között jó pár másik szélességi érték is keresztezi, tehát a 29,9792458 kiválasztása eléggé esetleges. Annál is inkább, mert a piramis csúcsa – aminek azért, ha már szimbólumokról beszélünk, elsőbbséget kellett volna élveznie a kiválasztáskor egy mezei metszéspont felett – a 29,9791750-es szélességi foknál található; ez azonban nem passzolna olyan szépen a több mint véletlen elméletbe.
- Másrészt az állítás anakronisztikus is: a gízai piramist ie. 2550 körül építették, a mémben szereplő mértékegységet (méter) viszont csak a 18. században határozták meg. (A Snopes a játék kedvéért azért végigviszi: a korabeli mértékegységet, az egyiptomi könyököt használva a fény sebessége 571 033 253 könyök/másodpercre jönne ki, ami alapján – tartva az összefüggést sugalló elméletet – a piramist valahová napjaink Nyugat-Oroszországába kellett volna felhúzni.)
- Harmadrészt ugyanígy a helyszínek szélességi és hosszúsági körök segítségével történő megjelölése is jóval a gízai piramis felépítése utánra datálható.
Fotó: Leonardo Ramos / Unsplash
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Szóval tényleg keresztezi. Jó tudni
https://www.mek.oszk.hu/02100/02156/02156.htm#63
Tóth Béla: Mendemondák
“De mégis legmeglepőbb és legbolondabb PIAZZI-SMITH skót királyi csillagász, az edinburgh-i obszervatórium igazgatójának 1867-ben világgá bocsátott teóriája. E szerint a nagy (Keopsz-) piramis voltaképpen mértékegység; a méterrendszer van meg benne, mellesleg pedig az angol hüvelyk és a régi porosz rőf is. ”
Valamelyik “tudományos” csatornán is ment olyan film, miszerint már akkoriban is használták a ma méternek nevezett egységet, de az se stimmel. Eredetileg az Egyenlítő és az Északi sark távolságának tízmilliomod része lenne, de az ókoriak és az egyiptomiak pontosan egyformán számolták félre? Ezen kívül a Nagy Piramis méreteiből következtettek az akkor használt egységekre, úgy se jön ki.
Javítás: “az ókori egyiptomiak és a franciák pont egyformán számolták félre”
Mondjuk aki elhiszi, hogy a piramisokat több ezer évvel ezelőtt építették, azon rettentő nehéz segíteni.
Mage, mesélj, mit tudsz… Mit mond erről a Hihetetlen magazin?
@Kulcsmester
Látom, nem sikerült elolvasni a cikket. Két évezredekkel a piramisok után önkényesen létrehozott szám (a földrajzi koordináták és egy mértékegység a több ezer különböző hosszmérték közül, aminek ráadásul semmi köze az egyiptomiakhoz) nagyjából hasonló értéket vesz fel. Ennyi erővel kitalálhatnék én is két mértékegységet, ami alapján egy falusi budi és a piramisok távolsága pont megegyezik a legnagyobb Nap-Föld távolsággal.
Ismerték a pi, a méter, és az aranyarány mértékét. A fénysebességet pedig a piramis négyzetalapjának külső és belső kör kerületének kivonása után kapjuk meg. Ez nem véletlen.
Akkor ez MINDEN négyzetnél így van, ha a négyzet oldalát megfelelő egységekben fejezzük ki. Az egy egységet meg úgy definíáljuk, ahogy akarjuk.