Adj választ mindegyik kérdésre, majd nyomd meg a lap alján lévő Beküldöm gombot. Ezután a kérdéssor tetejére görgetve megtalálod az eredményed, az egyes válaszok alatt pedig a magyarázatokat.
Örülök, ha tetszik a kvíz, de azt érdemes fejben tartani, hogy ez csupán egy szemléltető játék. Az Urbanlegends.hu viszont azon van, hogy betekintést nyújtson a hírek és az álhírek működési mechanizmusába is. Ha fontos számodra ez a munka, támogasd te is az oldal működését!

#1. A kormány már 2018-ban Covid-19-tesztek vásárlásával készült a mostani járványra?
NEM. Bár facebookos bejegyzések szerint a magyar kormány már 2018-ban tudta, mi vár az országra, és ezért 1700 tonna Covid-tesztanyagot rendelt be, az ennek alátámasztására előszedett statisztikai adatok nem erről szólnak. A WITS kérdéses adatsorai olyan, korábban más célokra használt orvosi felszerelések kereskedelmi adatait tartalmazzák, amelyeket csak utólag láttak el Covid-19-re utaló címkével. A félreértésre alkalmas megjelölést később módosították. Részletek.

#2. A Trump-kampány fenti hirdetésében tényleg orosz vadászrepülők láthatók?
IGEN. A szeptember 11-e környékére időzített, katonai témájú adománygyűjtő hirdetésben valóban Mig-29-es gépek láthatók. A hirdetés alapja ez a digitálisan manipulált stockfotó volt. A reklámban felhasznált kép készítője a Politicónak elmondta: a szándékosan semlegesre hangolt stockfotó háttérében látható hegyek görögök, az előtérben lévő katonák különböző hadseregek ruháiba öltözött orosz modellek, a repülők pedig – a Trump-kampány legnagyobb pechjére – épp Mig-29-es modellek.

#3. Tényleg ugyanazt a fotót hozta le a média három különböző, koronavírusban meghalt fiatalról?
NEM. Szó sincs arról, hogy a média arra használta volna a képen látható portugál fiú, Vitor Rafael Bastos Godinho fényképét, hogy újbóli felhasználásával kamu tragédiákat gyártson Európa-szerte. Részletek.

#4. Szeptember elején tényleg krokodilt filmeztek le a Tiszában?
#5. A homlokhőmérő tényleg károsítja az agyat?
NEM. A Pirulakalauz által talált és elemzett állítás teljesen abszurd. Az érintésmentes homlokmérő működéséhez nincs szükség semmilyen sugárzásra: a készülék a belőlünk kiáramló hőt érzékeli. Vannak ugyan olyan készülékek is, amelyek a mérés célzását egy apró lézersugárral segítik, ez az alacsony energiájú sugárzás azonban bizonyítottan semmilyen hatással nincs a szervezetre. Részletek.

#6. Tényleg C.S. Lewis írta 1941-ben a fenti, koronavírus-járvánnyal kapcsolatba hozott szöveget?
NEM. Nincs bizonyíték arra, hogy C.S. Lewis brit író valaha is leírta volna azt a “fiatal” és “öreg ördög” közötti párbeszédet. Brazil tényellenőrzők szerint a szöveget egy Camila Abadie nevű nő írta, akinek 2020 áprilisi Facebook-posztját később ki kellett egészítenie azzal, hogy a párbeszéd saját szellemi terméke. Részletek.
#7. Tényleg egy ládába rejtett emberi szívet találtak egy belga város szökőkútjában?
IGEN. Az alkoholban tartósított szerv a belga Verviers első polgármesteréé volt. A legenda szerint amikor Pierre David 1839-ben meghalt, a város vezetősége úgy döntött, hogy kiveteti a szívét. Ezt először a városházán őrizték, majd 1883-ban a tiszteletére emelt szökőkútba helyezték. A legenda akkor kapott megerősítést, amikor a ládát a szökőkút felújításán dolgozó munkások idén nyáron megtalálták. Részletek.
#8. Tényleg több tucat csomag füvet szórtak le egy drónról kannabiszpárti aktivisták Tel-Avivban?
IGEN. A marihuána legalizálásáért küzdő szervezet által végrehajtott akció kapcsán a rendőrség a drón irányítóit előállította. Részletek.
#9. Egy szlovén nő tényleg levágta a kezét, hogy pénzt kapjon a biztosítótól?
IGEN. A ljubljanai bíróság szerint a 22 éves Julija Adlesic a barátjával együtt találta ki a biztosítási csalást, amelytől 1 millió eurónyi biztosítási összeget reméltek. A szlovén nőt kétéves börtönbüntetésre ítélték. Részletek.

#10. Valódi-e a fenti történet a mentőápolóról, aki annak ellenére kapott pozitív koronavírus eredményt, hogy nem is ment el a vizsgálatra?
NEM. A szöveg Mátyási György újságíró figyelmét is felkeltette, aki levelet írt a bejegyzés közreadójának. Válaszában a posztoló arról tájékoztatta, hogy a történet “humor oldalról került hozzá”, és reméli, hogy a valóság nem ilyen. Hasonló történeteket egyébként szerte a világban mesélnek, de nincs rá bizonyíték, hogy a jelenség olyan elterjedt lenne, mint azt a neten keringő szóbeszédek sugallják. Részletek.
Ha belejöttél a nyomozásba és az ikszelgetésbe, próbáld ki magad az előző havi kvízekkel is!
Illusztráció: Kovács Andrea / Kurszan.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Gyengülök, csak 7/10