“Ijesztő mértékben növekszik az olyan cikkek száma, amelyeket vissza kell vonni, mert reprodukálhatatlan vagy plagizált vagy koholt eredményeket tartalmaznak. Ez nem tesz jót a tudomány presztízsének” – nyilatkozza Bedő Iván cikkében Schubert András, a publikációk hatásával is foglalkozó tudománymetria szakértője.
Ragadozó lapok
Szaporodnak emellett az úgynevezett ragadozó (predatory) folyóiratok is. Az amerikai Cabell szolgáltató szerint míg 2010-ben ezer körül volt a becsapós folyóiratok száma, most legalább 13 ezer ilyen létezik. A cikk szerint a komolytalan lapokat listázó Cabell 65 szempont alapján dolgozik: gyanúra ad okot például, ha nem lelhetők fel a korábbi számok, vagy ha valaki gyors publikálással reklámozza magát.
A ragadozó folyóiratok üzleti alapja a szabad hozzáférés. A hagyományos modellben ugyanis a kiadók a költségeiket és hasznukat az előfizetésekből szedik be, mégpedig egyre borsosabb árakon. A szabad hozzáférés során ezzel szemben a szerzők és az intézmények fizetnek a megjelenésért, maga a lap már ingyen olvasható. A gyengébb kutatóknak pedig mindig jól jön, ha pénz ellenében növelhetik publikációs listájukat színvonaltalan, másokat ismétlő vagy hamis kutatások közzétételével – idézi a lap a The Economist-ot.
A gyorsaság több hibalehetőséget rejt magában
Problémás a koronavírus járványban a szakértői ellenőrzés folyamata (peer review) is. A vírus közepette ugyanis mindenki a legújabb eredményekre vár, így nincs idő hónapokat vacakolni a peer review-val – ami sebezhetővé teszi a rendszert. Ráadásul azok, akik a Covid-tárgyú cikkek peer review-jában megbízható módon tudnának együttműködni, a szakterület ismerőiként általában a kórházakban gyógyítanak.
A HVG cikke szerint a járvány által megkövetelt gyorsaság adott újabb lendületet a preprint szerverek használatának, ahová a peer review előtti, nyomtatásba még nem került eredmények kerülhetnek fel. Bár az utóbbi hónapok tanulsága szerint a sajtó egy része ezeket a tanulmányokat is ugyanolyan komolyan veszi, mint az ellenőrzött kutatásokat, a rendszernek azért haszna is van. A felületen ugyanis rögtön megindulhat az anyag szakmai vitája, és a javító szándékú kommentek segíthetik a szerzőket a megjelenésre váró tanulmány korrigálásában.
A lap teljes cikke itt olvasható el.
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Ezenkívül szaporodnak az olyan szerzők, vagy lehet nevet, portált váltanak, akiknek hihetetlen erős a fantáziájuk. Szerző sok tudományos ismerettel rendelkezik, hangvétele is korrekt, pontos, de mindig vannak a cikkeiben olyan részek, amelyek BIZTOSAN a fantáziája műve. Amikor már kezd kínos lenni a dolog, akkor új portált nyit és ott folytatja, RAKÉTA sebességgel jönnek az új cikkek. Tény, már nem engedi magát annyira el, de messze van a korrekt valóságtól
Egyes, a témával foglalkozó cikkek említik a publikációs kényszert, aki nem publikál az nem komoly kutató, de még állandó katedrát sem kaphat, így aztán publikál valami marhaságot, így a mennyiség legalább megvan, csak minőség nincs.
https://www.metazin.hu/index.php/item/3748-nyilt-hozzaferesu-altudomany
https://qubit.hu
https://qubit.hu/tag/tudomanyos-publikacio
Ez nem áltudományos, nem is kamu, de talán egy kicsit ide is kapcsolódik. Egy yt-on talált videóban említette az előadó.
Van egy elméleti fizikus. Feltételez valami jelenséget valahol. Természetesen tudományos levezetésekkel, számításokkal alátámasztja, hogy a jelenség létezik. De ma még, megfelelő eszközök hiányában nem lehet kimutatni, de majd az építés alatt álló Új Szupergyorsítóban kimutatják. Ez néhány év, ezalatt publikál néhány cikket a témában.
Mikor már csak pár hónap van az Új Szupergyorsító átadásáig, jön az újabb publikáció: a legújabb felfedezéseket figyelembe véve átszámolta a dolgot, lehet, hogy mégsem lehet kimérni az Új Szupergyorsítóban, ehhez majd a Legújabb Szupergyorsító kell, újabb 10 év múlva…
Ha az Új Szupergyorsító kiméri, akkor jó, hiszen megjósolta, Nobel-díj. Ha nem méri ki, az is jó, azt is megjósolta, Nobel-díj nincs, de kutatási és publikációs téma van.