Az egyik legtöbbet mutatott gyűjtés például így néz ki:
Wuhan China 🇨🇳
Corona Virus Update⚠️
Disturbing Leaked Video shows People literally falling over as they succumb to Virus.10 cities 33 million people have now been quarantined.
1 case found outside quarantine area This Morning.Retweet The Truth#china #Wuhan #Coronavirus pic.twitter.com/mMZtmhGUkl
— Terrence Daniels (Captain Planet) (@Terrence_STR) January 24, 2020
A nagy bulvárlapok által ellenőrzés nélkül újraközölt felvételekkel a Snopes is foglalkozott, megállapítva: jelen pillanatban nincs bizonyíték arra, hogy az azokon látható ájulások a koronavírus következtében történtek volna.
A tényellenőrző oldal az Egészségügyi Világszervezetet is megkérdezte, akik ugyan a szóban forgó, konkrét felvételt nem minősítették, azt azonban elmondták: az újfajta koronavírusra nem jellemző a hirtelen összeesés. Tünetei közé inkább a láz, a köhögés, a légszomj és a légzési nehézségek tartoznak.
A Snopes felhívja a figyelmet: egy videó valóságtartalmának ellenőrzését általában azzal kezdik, hogy megnézik, mi az adott felvétel első feltöltése (ehhez segítséget nyújthat például az InVid nevű böngészőkiegészítő). Ha ugyanis a videó eredetije régebben van fent a neten, mint a hozzá kapcsolt esemény, akkor nagy valószínűséggel egy eredeti kontextusából kiemelt felvételről van szó.
Ebben az esetben azonban a Snopes nem talált régebbi felvételeket, tehát nagyon úgy tűnik, hogy az azokon látható jelenetek tényleg az elmúlt napokban történtek Kína különböző városaiban, a felvételeket pedig a közösségi oldalakon osztották meg szemtanúk.
Ez azonban önmagában nem jelenti, hogy a rajtuk látható emberek az újfajta koronavírustól ájultak el az utcán. Sőt az alábbi, szintén koronavírushoz kapcsolt videó esetében akár egy közlekedési baleset is szóba jöhet a lehetséges magyarázatok között – írja Snopes.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!More and more…pic.twitter.com/z5Dpu7RASa
— Turkish Market (@kamerknc) January 23, 2020
Hogyan lenne bizonyíték ? Csak ha a kínai kormány elismerné, nyílván. Ők pedig titkolóznak, mint mindíg. Már hónapokkal előtte tudtak a járványról. A halottak számát is elcsalják. A SARS-t is el akarták hallgatni….
Abban egyetértünk, hogy kevés és szűrt az információ, ami miatt átláthatatlan a helyzet. De szerintem abban is, hogy nem minden összeeső vagy ájultan az utcán fekvő ember koronavírusos. Még akkor sem, ha egyébként – a különleges helyzet miatt – védőöltözetbe bújt mentők szállnak ki hozzá.
Az utolsó videón valóban Hubei tartomány egyik városának, Suizhou-nak a mentőszolgálata látható, a kocsira ez van írva (隨州市 – Suizhou Város), meg az, hogy sürgősségi központ (急救中心). Suizhou kb. 100 km Wuhantól, a tartományi székvárostól, kb. 2,2 M lakossal. :)
Az embereken ott van a maszk, ez mostanában készült
Lásd a cikkben is: “Ebben az esetben azonban a Snopes nem talált régebbi felvételeket, tehát nagyon úgy tűnik, hogy az azokon látható jelenetek tényleg az elmúlt napokban történtek Kína különböző városaiban.”