Adj választ mindegyik kérdésre, majd nyomd meg a lap alján lévő Beküldöm gombot. Ezután a kérdéssor aljára görgetve megtalálod az eredményed, az egyes válaszok alatt pedig a magyarázatokat.
Örülök, ha tetszik a kvíz, de azt érdemes fejben tartani, hogy ez csupán egy szemléltető játék. Az Urbanlegends.hu viszont azon van, hogy betekintést nyújtson a hírek és az álhírek működési mechanizmusába is. Ha fontos számodra ez a munka, támogasd te is az oldal működését!

#1. Tényleg szarvuk nő a fiataloknak a mobilozástól?

#2. Valódi-e a fenti fotó az olvadó jégtáblán vonuló kutyákról?
IGEN. Steffen Olsen klímakutató képe Grönladon készült június 13-án.

#3. A mesterséges étrendkiegészítőket tényleg úgy különböztethetjük meg a természetesekről, hogy előbbiek elégnek a sütőben, utóbbiak pedig nem?
NEM. Az állítás egy élelmiszeripari trükkök leleplezését ígérő videóban jelent meg, több más kamu, félig igaz illetve irreleváns állítás mellett.

#4. A fenti képeken tényleg a nagy hőségben megolvadt autók láthatók?
NEM. A neten szaúdiként és kuvaitiként keringetett fotók valójában Arizonában készültek, és a kárt nem a hőség, hanem egy tűzeset okozta.

#5. Valódi-e a fenti videorészleten látható, embereket jojóztató szöuli körhinta?
NEM. A szöuli Lotte World vidámparkban valóban létezik egy Gyro Drop nevű torony, de annak a teleszkópos, embereket jojóztató funkciója csupán digitális manipuláció eredménye.
#6. Egy medve tényleg egy hónapon át fogságban tartott egy törött gerincű férfit Oroszországban?
NEM. Bár létezik az állítólagos áldozatról egy videó is, a Snopes szerint nem tudni, valójában mi látható ezen a felvételen. A barát barátja által elmesélt történet az egy hónapig fogva tartott férfiról azonban a legendavadász oldal szerint alaptalan. Az eset orosz sajtóbeli tálalásáról itt is olvashattok. Az Independent szerint pedig maga a felvétel is kamu.

#7. Valódi-e a fenti időjárás-előrejelző térkép, amely megidézi Edvard Munch A sikoly című festményét?
IGEN. A felvétel, amely a franciaországi hőhullámot ábrázolja, és amely természetesen a véletlen műve, ezen az oldalon eredeti környezetében is megtekinthető. A témával a CNN és a Business Insider is foglalkozott.

#8. Tényleg így örültek egy torontói bárban a rivális csapat sztárjátékosa, Kevin Durant sérülésének?
NEM. A videó alapjául szolgáló felvétel 2016-ban, Angliában készült, és abba dolgozták bele digitálisan az NBA-döntő egyik kulcsmomentumát. Korábban ugyanebbe a felvételbe a Trónok harca egyik kulcsjelenetét helyezték bele, azt sugallva, a bár nézői így ünnepelték a főgonosz halálát. Az igazsághoz annyi még hozzátartozik, hogy Durant sérülésekor a torontói kosárcsarnok közönségének első reakciója valóban az ünneplés volt, valószínűleg ez ihlette meg a kamuvideó készítőit is.

#9. Valódi-e a videó, amelyen egy homár számokat ír egy papírra?
NEM. A videó egy applikáció segítségével készült.

#10. A két kép közül az egyik valós embert ábrázol, a másik arcot számítógép készítette. Melyik arc az igazi?
A BALOLDALI. A figyelemfelhívó tippelgetős játékot a Washingtoni Egyetem kutatói készítették. Ebből a cikkből pedig megtudhatod, mire érdemes figyelni a képek megítélésekor. De 20-30 párosítás után önképzéssel is egyre jobb eredményeket érhetsz el.
Ha belejöttél a nyomozásba és az ikszelgetésbe, próbáld ki magad az előző havi kvízekkel is!
Illusztráció: Kovács Andrea / Kurszan.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Érdekes volt, kíváncsi vagyok a megfejtésekre.
Nóri!
Megfejtés és beküldés után ott kell lennie az egyes válaszoknak a kérdések alatt.
Helló,
én csak azt az észrevételt tenném, hogy a kutyák nem az olvadó jégen futnak, hanem egy jégtáblán, amit elárasztott a szárazföldről odafolyó víz. Legalább is a kép készítője a twitteren ezt írta, és így is logikus. A jég könnyebb, mint a folyékony víz, ezért úsznia kellene a tenger tetején. Amit a képen látunk, egy ideiglenes állapot.
“Note that we are not on the ice sheet here, the dogs are running on sea ice flooded by surface melt water.”
Remek az oldal! Köszi
Akkor a jégtáblás válaszom okés. Tehát 10-ből kétszer tévedtem. Ez már nem is rossz. Köszi!
Mostansag találtam rá az oldalra igen érdekesnek találom,szívesen böngészem.Köszönet
@juhaszvik: Az angol szöveg megfelelője magyarul: a kutyák a felszínen megolvadt vízzel elárasztott tengeri jégen (jégtáblán) futnak. A jégtábla a maga méteres nagyságrendű vastagságával valóban a tengeren úszik, a felszíne pedig megolvad a napsugárzástól. Ez a víz bokáig érő vízfelületet alkot az egyébként még összefüggő jég tetején. Szárazföldet nem említ az általad idemásolt angol szöveg. Egyébként a jelenség gyakran előfordul a befagyó vízfelületeken, nem a klímaváltozásra utaló különleges rendellenesség. Elég, ha az ember száz évvel ezelőtti sarkkutatók megpróbáltatásairól olvas, vagy Cholnoky Balatonról írt tanulmányának téli fejezetét tudom ajánlani.