A mindennapokban rengeteget hivatkozunk okos vagy épp csak híres emberek gondolataira. Az elmúlt másfél évtizedben jó néhány példát bemutattam arra, hogy ezeknek az idézeteknek a jelentős része kitalált vagy kontextusából kiragadott.
De mi van akkor, ha a kérdéses mondatot valóban az mondta, akinek tulajdonítják? Akkor az a gondolat aranyszabály, ami mindenképp megosztásra érdemes? Ezt a kérdést vizsgálja Darwin – Az óvatos forradalmár című könyve utolsó lapjain Stellan Ottosson is, amikor a neves természettudós vitatott társadalmi nézeteivel kapcsolatban megállapítja:
“Ha valaki a saját szakterületén egyedülálló képességekkel rendelkezik, és megkérdőjelezi az általánosan elfogadott igazságokat, az még nem jelenti törvényszerűen, hogy az illető más területen is okosabb vagy előrelátóbb, mint általában az emberek. A tömegtájékoztatási eszközök gyakran felmagasztalják azt, amit egy híres kutató vagy író mondott saját szakterületén kívül. Szinte elvárjuk tőlük, hogy egyfajta általános bölcsességgel vagy előrelátással rendelkezzenek. Néha ők maguk is meg vannak győződve róla, hogy ez így igaz. Einstein zseni volt a fizikában, de amikor megszólalt a nemzetközi politika vagy a béketörekvések kapcsán, semmivel sem volt több mondanivalója, mint egy átlagos gimnazistának.”
Ami például Darwint illeti: a nők megítélésében még korához képest is régimódi, szinte reakciós nézeteket vallott. Több alkalommal is lenézően nyilatkozott értelmi képességeikről, és bár fenntartotta annak lehetőségét, hogy a nők néhány generáción belül behozzák “hátrányukat”, ezt a fejlődést nem tartotta kívánatosnak. Attól félt ugyanis, hogy a nők így elveszítik általa nagyra becsült gondoskodó vonásaikat – idézi fel könyvében Ottosson.
Darwin mentségére legyen mondva: ő maga inkább azon gondolkodók közé tartozott, akik nem tartottak igényt a mindentudó bölcs imázsára. Sokat hangoztatta, hogy élet legtöbb területén “különösebben mély érzelmek nélküli, egyszerű lélek”. Saját elmélete nagyszerűségéről viszont meg volt győződve, amiben az idő igazolta is: evolúcióelmélete egyéni erkölcsétől és társadalmi nézeteitől függetlenül is megállt a lábán.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Szeretem ezt az oldalt, kár, hogy előző bejegyzésemet nem tudtam elküldeni. Nagyon jó cikk, gratulálok!
“evolúcióelmélete egyéni erkölcsétől és társadalmi nézeteitől függetlenül is megállt a lábán”
Azt nem tudom, mit jelentsen, hogy megállt a lábán, de hogy ettől még nem bizonyítottan igaz, az viszont tény. Ami egészen biztos, hogy az elméletének következtetései tévesek, még akkor is, ha részigazságokra rájött – esetleg.
Vegyes érzelmeim vannak ezzel kapcsolatban.
Egyrészt a sikeres és híres tudósok általában szellemileg igényesek, a véleményük ezért nagyon értékes lehet. Mert alaposak, megfontoltak, igényesek stb.
Másrészt visszatetsző, ha az x terület ünnepelt szaktekintélye az y területen kifejtett – legalábbis vitatható – véleménye védelmében a tekintélye mögé bújik…
Harmadrészt napjainkban eljutottunk oda is, hogy x szakterület ünnepelt szaktekintélye az x szakterületen jut olyan következtetésre, aminek a tálalásán sokan megsértődnek, és ezért – gondosan megvárva, amíg kómába esik – gyorsan megfosztják x szakterület ünnepelt szaktekintélyét a szaktekintélyi címeitől és jellegétől, visszamenőleg…
:P
No akkor egy kis pontosítás ehhez a rendkívül rossz példához. Darwin olyan rossz véleménnyel volt a nők szellemi képességeiről, hogy az állította evolúciósan lemaradtak a férfiakhoz képest. Sajátos elképzelés, hogy azonos faj hím és nőstény egyedei különző evolúciós szinten állnak. Szerinte ezt azzal lehet kiküszöbölni, ha minél több nő vesz részt a felsőoktatásban. Ez egy merő lamarckizmus. Mindezt a Fajok eredete című főművében írta le, tehát nem a tudományterületén kívül, hanem nagyon is belül irt le marhaságot. Ettől még a munkássága nagy és jelentős előrelépés, kivéve ha a tudósoktól nem előre haladást, hanem az azonnali és abszolút igazságot várjuk.
Darvin egy nagy mesemondó, az evolúció elméletével együtt, amit nem tudtak bizonyítan. De az öreg jól élt belőle!
Ne hasonlítsuk Einsteinhez, aki azért letett az asztalra bizonyítékokat, sok elméletéhez, míg ezzel szemben Darvin semmit és a mai napig szinte cáfolható az Evolúció elmélete.