A Facebook a tavalyi amerikai elnökválasztás óta dolgozik együtt független külső tényellenőzőkkel annak érdekében, hogy a hírfolyamból ki tudják szűrni a kamuhíreket. Ezeket idáig elsősorban kamuhír címkével látták el, jelezve, hogy a hír tartalmát független elemzők kétségbe vonják. Az így megjelölt hírek elérését csökkentették, megosztás előtt pedig felhívták a felhasználók figyelmét a cikk vitatott tartalmára.
A közösségi oldal szerdai bejelentése szerint ezzel a gyakorlattal szakítanak most, és címkézés helyett a jövőben inkább a tényellenőrzők leleplező anyagait csatolják a kérdéses cikkek alá. Az április óta élesben is tesztelt megoldástól a Facebooknál a dezinformáció terjedésének csökkenését várják, amit a cég eddigi A/B tesztjei is igazoltak.
A korábbi módszer kivezetésének pszichológiai oka az, hogy
– egyrészt a felhasználók egy önmagában akár önkényesnek is vélhető címke helyett részletesebb alternatív magyarázatot kapnak, amivel megnő az esélye az adott téma megértésének.
– másrészt az erőteljes piros címke sokakban éppen ellenkező hatást váltott ki, azaz a megjelölés hatására többekben csak megerősödött a hit, hogy az adott cikk megosztásra érdemes.
A kapcsolódó anyagos módszer nem utolsósorban a tényellenőrzők munkáját is megkönnyíti és gyorsítja. A jövőben ugyanis a független tényellenőrzőknek nem kell mindenáron konszenzusra jutniuk egy-egy kamu címke létrehozásához, hanem a különböző tényellenőrzők különféleképpen árnyalhatják a vitatott történetet. Ezáltal csökken az az idő is, amíg egy adott kamuhírre hiteles képbehelyezés érkezik, ami szintén kritikus pont a kamuhírek visszaszorítása elleni harcban.
Következő lépésnek elfogadható a Facebook újítása, amit egyébként sokan már az előző módszer bevezetésekor is ajánlottak nekik. De közben azért ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kérdés jóval komplexebb annál, minthogy pusztán algoritmusokkal meg lehessen oldani. Visszautalva egy múlt heti cikkre: mindaz, amit ma kamuhírjelenség néven illetünk, hosszú távú társadalmi, gazdasági, kulturális, technológiai és politikai dinamizmusok hozadéka.
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Én arra lennék kíváncsi, hogy ezeket a címkéket pl hol lehet felfedezni? Én egyetlen kamuhír alatt sem láttam, de jelenteni nem lehet egyet sem. Vagy ha lehet, akkor max a usernek írhatok, hogy ne tegyél ki kamuhíreket. Ez utóbbi max arra jó, hogy összevessz az illetővel és a végén ugyanúgy pakolja ki a sok fals infót.
A farkasos kamu cikk pl 8 ezer like-nál járt tegnap, 2016 óta fent van, esélytelen bárhogy jelenteni, hiába írták néhányan kommentben, hogy nem igaz, az már senkihez nem jut el :( Aztán meg benyúlkálnak az állatkertekben a rácson, mert a farkasok voltaképpen szelidek, mint a bárányok. Szóval kérdem én, hol van itt bármiféle valós lehetőség a kamuhírekkel szemben? :(
A kérdés jogos: főleg angolul működik, illetve még néhány nagyobb nyelven. Magyarul még én sem láttam, illetve egyszer találkoztam olyannal, hogy egy UL poszt alá kapcsolódó anyagként be volt linkelve két ismert kamuhírező oldal cikke ugyanarról a témáról. :)