7:57
Az április elsejei ugratások eredetéről sokfelé olvasni sok mindent, köztük – stílszerűen – néhány kitalált vagy tudományosan nem alátámasztott történetet is. Stephen Winick folklórkutató cikke ezt a kérdéskört próbálja rendbe tenni. Ezzel nyitottam az idei április elsejézést még tegnap. Itt pedig megnézheted, mit hozott április első napja 2015-ben.
8:01
Jimmy Kimmel Mark Rober YouTube-sztár segítségével ad néhány tippet az április elsejei viccelődésekhez. Papírbogár az asztali lámpa mögött, másnes a kocsi tetejére tett kávéspohárban, akciófigurák az autó hátsó kameráján, stb.
8:15
“Már sokszor említettem, hogy minden apró részletre próbálok odafigyelni a felkészülés során, hogy a nagy versenyen sikerüljön a maximumot nyújtanom. Ma már olyan szoros az élmezőny, hogy néha hajszálnyi a különbség egy-egy helyezés között. Ezért úgy döntöttem, hogy mindent feláldozva a sikerért, kopaszra vágom a hajam, hogy minél áramvonalasabb legyek a vízben” – írja Hosszú Katinka a Facebookon. És fotója is van hozzá:

8:21
Kíváncsi vagyok, idén találkozom-e duplafenekű áprilisi átveréssel, vagyis amikor valami valóságost próbálnak kamuként beállítva eladni.
8:34
Vicces, amikor olyan lapok is izzadva próbálnak kigörcsölni valami tematikájukba illő április elsejei “tréfát”, amelyek egyébként nap mint nap kamucikkek tucatjait hozzák le direkt vagy tudatlanul.
8:52
Ez vajon még spoiler-kategória, vagy már lehet róla beszélni?
APRIL FOOLS CANCELLEDT pic.twitter.com/RXWHl9ZCrE
— Bruce Wayne (@BenBatAffleck) April 1, 2016
9:05
Bár Amerika még csak készülődik, a Twitteren már az April Fools a vezető hashtag, 995K-nyi tweettel.
9:13
Az ausztrálok meg éppenhogy jóval előrébb járnak, a Lifehacker ottani oldalának gyűjtése google-ös zoknikeresőről, állatoknak szóló randioldalról és limit nélküli Kardashian-bankkártyák bevezetéséről ír.
9:28
A Royal Albert Hall telepíti a Nagy Hadronütköztető egy kisebb mását – adja hírül a neves londoni koncertterem az oldalán. A közlemény a szkeptikus véleményekről is beszámol: Peter Haynes professzor szerint lehetetlen lesz megépíteni a részecskegyorsítót, mert az épület inkább ovális, mint kerek.
9:33
A Google holland szekciója önjáró biciklis videóval jelentkezik. A különleges gépen a gyerekek szülők nélkül mehetnek óvodába, szüleik pedig akár már munkahelyre menet nekiállhatnak munkájuknak:
9:49
A franciáknál szolgálatba áll az első drogkereső macska, hogy olyan helyekre is elérjenek, ahová korábban nem tudtak.
#Nouveau Voici Gigi, 1er #Chat renifleur #stups de brigade féline pour inspecter des lieux jusqu’ici inaccessibles 🐱 pic.twitter.com/rUFCvHh8C5
— GendarmerieNationale (@Gendarmerie) April 1, 2016
9:56
Még egy részecskegyorsítós anyag, ezúttal magától a CERN-től. Jaj, ez a tudóshumor.
10:01
Megpróbálom kihúzni súlyos agykárosodás nélkül legalább addig, amíg a gyereket elvihetem sétálni. Gondolhatjátok, mi van itt, ha ez a válogatás!
10:08
Igazából az április elsejei kamuhírek nagy része nem ma fog begyűrűzni a médiába, mert ma mindenki – na jó, sokan – figyel(-nek). Majd a jövő héten, amikor már lankad a figyelem: “Jé, ez érdekes. Múlt heti ugyan, de +VIDEÓ is van hozzá.”
10:13
Egy kis múltidézés a Magyar Néprajzi Lexikonból:
“Április 1-jén ugratták egymást a felnőttek, de elsősorban a gyerekeket tréfálták meg. Topolyán például a gazda a szomszéd tanyára küldte a kiskanászt szúnyogzsírért. Pénzt is adtak a gyerekeknek, és a boltba küldték esernyőmagért, trombitahúrért, hegedűbillentyűért. A beugratottat azután csúfolják: „Április bolondja, május szamara!” Közismertek a csúfoló versikék is. Pádéi (Észak-Bánát) változatuk az alábbi:
Április bolondja,
Május szamara.
Fölnézett a toronba,
Megnézte, hogy hány óra:
Féltizenkettő,
Bolond mind a kettő.
(Katona I. 1983: 87)
Április elseje hagyományai ma elsősorban az iskolásgyerekek körében élnek. Fordított napot rendeznek, és tréfás ruhákat öltenek. Az utóbbi években ennek az iskolai hagyománynak a farsangi szokásokkal való összeolvadását figyelhetjük meg. A hagyományos népi gazdálkodásban ezt a napot nem tartották alkalmasnak a vetésre, mert nem lenne szerencsés a termés.”
10:20
Találkoztatok a Gmailben a küldés melletti piros mic-drop gombbal, amely egy minyont csatolt a leveletekhez? Itt azt írják, ez a Google egy áprilisi tréfája lett volna, amit azonban a cég néhány óra után visszavont, miután az új fícsör hibát generált. Ezt írják a Google blogjában is, persze ettől még ez is lehet az áprilisi vicceskedés része. Mindenesetre a gomb azóta tényleg eltűnt. Aki még látja, frissítsen.
10:29
Eladják az AC Milant – találta ki április tréfájának a Forza Italian Football. Na de ki legyen a vevő? – tanakodhattak előző éjjel a szerkesztők. A Moratti! Á, ő már nem érdekes. Valamelyik arab diktátor! Vagy olajmágnás. Ezeréves! Akkor a Merkel. Vagy az ISIS. Hülyeség! És mit szólnátok a … Ez az, megvan!!!
10:53
Ez pedig itt a Mashable válogatása a brit tréfákból, közte az Arsenal és a Citroen végtelenül unalmas közös reklámvideójával.
11:09
Nézz 360 fokos YouTube-videókat Snoop Dogg társaságában – ígéri a YouTube. Ahogy látom, a kis SnoopaVision-ikon minden videónál ott figyel, és erre az oldalra vezeti a kattintót. Ahol 10 darab 360 fokos, snoopos videó vár.
11:19
Van a Google-nek egy ilyen ejtőernyős kiszállítós videója is, de még ez is nagyon messze van a Motorola tavalyi életérzés paródiájától.
11:27
A “brit tudósok” által kifejlesztett homeopátiás víztisztásról elmélkedik április elsejei posztjában a Ködpiszkáló. “Közhely, de igaz, hogy a tudományt éppen az különbözteti meg az áltudománytól, hogy az újabb eredmények fényében képes álláspontját revideálni. Úgy tűnik, most a homeopátiával kapcsolatban lesz szükség paradigmaváltásra. Lehet, hogy nincs távol az a kor, amikor a homeopátiás csapvízzel a betegségek megelőzése és gyógyítása is megelőzhető lesz?” – írják. “Három hónap múlva már, mint hiteles forrásként fognak erre a posztra hivatkozni :)” – kommentálja egyik olvasójuk az áprilisi tréfát.
11:31
Okosmobilok, amelyeket egészen addig butítanak, míg csupán egyetlen könyv marad bennük – szintén a Google-től. Ha kiolvastad, cseréld el valakivel!
11:44
Oda megyünk, ahol az olvasók vannak – harangozza be innovatív szolgáltatását a golem.de. A friss hírek kérésre faxon érkeznek, a megrendeléstől számított egy napon belül. A hírjunkiek mobilfaxot is rendelhetnek maguknak, így a hírek házon kívül is elérik őket.
11:53
Bréking: kukoricapornó a PornHub/CornHub jóvoltából! Magát az oldalt a Mashable nem linkelte, mert azt kattintgatva egyrészt gyorsan igazi felnőtt tartalmakra tévedhetünk, rosszabb esetben pedig meg is fertőződhet a gépünk. Így aztán csak egy forró gifet raktak ki a kínálatból, a többit a képzeletünkre bízva:

Az ebédszünet után EBBEN AZ ÚJ BEJEGYZÉSBEN folytattam a gyűjtést. Kattints az újabb találatokért!
Címlapfotó: Christopher Penn (@cspenn)
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Ez sem rossz :)
http://ckozep.hu/breking-kubatov-gabor-lemondott/
Egy 1870-es miniszteri levél és fotó egy szörnyről: http://kugi.blog.hu/2016/04/01/634_szorny_a_szenttamasi_toban