A cetli szövege a következő:
“Szia! A nevem Peti, véletlenül nekimentem a kocsidnak és valaki látott szóval most úgy teszek mintha leírnám az adataim. Bocsi :(“
A Snopes 1963-ra teszi a történet első dokumentált változatát, az állítólagos esetről akkor a San Francisco Examiner számolt be, a London Daily Mirrorra hivatkozva (utóbbi cikket a legendavadászok már nem találták meg, ezért az SFE az első dokumentált forrás). A sztori azóta sokszor és sokfelé megjelent, például az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában.
A Snopes felhívja a figyelmet a történet logikai buktatójára is. Akit a kocsi köré gyűlt tömeg kényszerít adatai megadására, jó eséllyel nem kockáztatja meg az önleleplező és pimasz üzenetet, hanem – ha mindenképpen el akarja bliccelni a felelősségre vonást – inkább hamis nevet és címet ír fel.
Too Good To Be True című könyvében a városi legenda professzor Jan Harold Brunvand arról ír, hogy az évek során emberek tömegei esküdöztek neki írt levelekben: raktak már általuk megrongált kocsira ilyen feljegyzést, illetve olyanok is jelentkeztek, akik hasonló üzenetet találtak sérült autójukon.
A fentiek tükrében a magyar eset lehet
– egyszerű hoax: vagyis valaki a sztori ismeretében megírta a cetlit, kitette egy kocsira, majd lefényképezte és igaz történetként terjeszteni kezdte,
– ostension: vagyis valaki – a sztori ismeretében – hasonló helyzetbe keveredve megismételte a más sztorijában hallottakat,
– és véletlen: vagyis valakinek – a sztorit nem ismerve – ugyanaz a pimaszság jutott eszébe, mint amit évtizedek óta világszerte mesélnek.
A végére még egy fontos tétel a városi legendákról: ha egy történet városi legendaként van elkönyvelve, nem jelenti azt, hogy nem történhet (vagy történt már) hasonló eset a valós életben. Mindössze arról van szó, hogy a további részletek megismerése előtt az ilyen sztorikat érdemes megfelelő szkepticizmussal kezelni. Mert a városi legendák egyik jellemzője éppen az, hogy ha elindulunk az ismerősöm ismerőse hallotta forrásláncon visszafelé, komoly meglepetések érhetnek minket.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Hoax. Túl szépen van megírva. Direkt úgy van bedugva, hogy minden szava jól látható legyen. Ha én tennék ki egy ilyen papírt, kettéhajtanám. Már csak praktikussági szempontból is: nem libegteti a szél, nem látják avatatlan szemek, stb. Azt is el tudom képzelni, vagy inkább gyanítom, hogy a jópofi lefotózott egy papírt az ablaktörlő alá dugva, aztán ráfotoshopozott egy megírt és beszkennelt szöveget.
Véleményem szerint a három lehetőség esélye a következő:
– hoax 98%
– ostension: 1,99%
– véletlen és valós: 0,01%
[…] – “Magyar virtus egy képben” kommenttel futott a héten egy szélvédőre tűzött papírt ábrázoló kép a Tumblren. A cetli szövege a következő volt: “Szia! A nevem Peti, véletlenül nekimentem a kocsidnak és valaki látott szóval most úgy teszek mintha leírnám az adataim. Bocsi :(” Nem tudom, hogy a fotó valós esetnek állít-e emléket, de azt tudni érdemes, hogy a bemutatott sztori semmiképpen nem “magyar virtus”, hanem egy világszerte ismert városi legenda. Ha kíváncsiak vagytok az eredetére, itt bővebben olvashattok róla. […]