Még júliusban tettem félre magamnak egy cikket, amely egy internetbiztonsággal foglalkozó cég kis mintás vizsgálatáról számolt be. Az Avast megbízható cég, de mielőtt tovább olvasnátok, nem árt tudatosítani: mégiscsak egy olyan vállalat felméréséről van szó, amely saját termékét szeretné eladni.
Túl ezen a kis disclaimeren, lássuk a kutatást. Az Avast Software vásárolt húsz használt okostelefont az eBayen, olyanokat, amelyeken előző tulajdonosaik visszaállították a gyári beállításokat. A cég szakemberei megnézték, mit találnak az elvileg megtisztított eszközökön, ha lefuttatnak rajtuk egy nyilvánosan hozzáférhető helyreállító szoftvert. Hát ezt:
– 40 ezer fotót,
– ebből 1500 olyan családi képet, amin gyerekek is szerepeltek,
– közel ezer fotót, amin alulöltözött nők és egy férfi meztelen szelfijei voltak,
– 1000 google keresést, többek között igen személyes egészségügyi információkkal,
– 750 e-mailt és szöveges üzenetet,
– 250 kontaktot és e-mailcímet,
– húszból négy telefon esetében azonosították a korábbi tulajdonost,
– és találtak egy teljesen kitöltött hitelkérelmet is.
Közleményében az Avast azt állítja, hogy az adatok szimpla törlése nem elegendő, a személyes infók eltávolításának egyetlen módja az adatok felülírása. Ehhez ők saját szoftverüket ajánlják, a The Wire cikke azonban egyik másik módszert is megmutat (update | magyarul az androlib blogon olvashattok a megoldásról).
A téma egyébként azóta is napirenden van: a BBC cikke szerint három egymástól független vizsgálat is hasonló eredményt hozott – vagyis az androidos készülékek Factory Reset funkciója csak a fájlok indexét törli, magát az adatot nem. Szakemberek az Android operációs rendszer következő, L kódnevű, 5.0-ás verziójától várják a hiba orvoslását.
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Tele van a Play ingyenes felülíró programokkal, memóriachipnél, meg ez bőven elég. Factory reset aztán minden szabad bájtot felülírni.
Itt mi is körüljártuk a problémát, javasoltunk pár megoldást.
http://androlib.blog.hu/2014/07/16/ellophatok-e_a_letorolt_adatok
Tök jó, köszi a linket, Yarner! Frissítettem vele a posztot is.
Mindig jön egy cég, hogy eladja a termékét, ez is csak ilyen dolog. A formázással meg aztán tényleg semmit nem ér el a felhasználó, mert fizikailag a fájlrendszer nem kötődik a fájlokhoz. A mai adattárolás már kicsit bonyolultabb, mint a letörlöm újra-rakom kombó :D Ami nincs legalább 32 különböző kóddal átírva az mindig egybefüggő nyomot fog alkotni. Teljesen mindegy, hogy hányszor formázod, mindig ugyanakkora méretre formázod, így az eredmény is mindig ugyanaz.- Vagy mutatsz nekem olyan embert, aki direkt kisebbre formázza a memóriakártyáját, sőt a belső memóriát csak azért, hogy a kiosztás is más legyen? A telefon legkényesebb adata a belső tárhely pontos mérete bájtban. Ha ezt tudod, akkor bármilyen adatot vissza is fogsz állítani. De lényegében az emberek nem tárolnak telefonon semmi olyat amivel komolyabban vissza lehetne élni. Túl sok ma már az ellenőrzés, az emberek jobban odafigyelnek mikor mit mentenek le. Kijátszani őket igazából wifivel lehet, ha eltéríted a böngészését. De még az is több személyes adatot árul el, ha kiürítem a kukáját :D Itthon például nem használnak iratmegsemmisítőt, de külföldön is csak szálaira vágó az általános. Az iratdarálóknak nincs még divatja. Okos ember meg nem ad el használt készüléket, hanem megőrzi.