A Világgazdasági Fórum egy 2013-as jelentésében komoly problémaként jelölte meg a hamis információk interneten való terjedését. A bostoni Northeastern University kutatói a közelmúltban közzétett tanulmányukban azt vizsgálták, hogyan terjednek a téveszmék és összeesküvés-elméletek a Facebookon, illetve hogy az internetezők mely csoportja fogékonyabb ezekre.
Kutatásuk terepéül a 2013-as olasz választások előtti hat hónapot választották, és olasz nyelvű Facebook-csoportok oldalain vadásztak politikai álhírek és azok hozzászólásai után. A vizsgált oldalak közé egy olyan troll oldalt is felvettek, amely a mainstream hírszolgáltatás semlegességét megkérdőjelező, alternatív szájtokat parodizált ki, első pillantásra is leleplezhető, abszurd tartalmakkal.
Végül megállapították: azok léptek a leginkább kapcsolatba – lájkolták – ennek a kamu oldalnak a bejegyzéseit, akik elsősorban alternatív hírforrásokat olvasnak. Vagyis ezeknek az embereknek az igyekezete – hogy az általuk hazugnak és befolyásoltnak nevezett fősodor helyett “megbízható” forrásokból tájékozódjanak – oda vezet, hogy nagyobb eséllyel esnek áldozatul a legblődlibb kamu oldalak kamu híreinek is (lásd a lenti táblázatot, ahol a narancs szín a mainstream médiából tájékozódókat, a kék a pártok követőit, a sárga pedig az alternatív szájtok olvasóit mutatja).
A teljes tanulmány elolvasható itt. (via)
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Múltkor én is gondolkodtam rajta, hogy kik ugranak rá jobban ezekre a kamuhírekre, de szinte lehetetlen behatárolni pontosan. Az saját ismerőseim példáját tudom csak leírni ezzel kapcsolatban. Van köztük néhány, akiket érdekel pl az ezotéria, na most ők eleve belájkolnak ilyen oldalalkat, amik között akad olyan portál, amik “híreket” is megosztanak mindenféle témában (és ezzel fel is bukkannak az ufós, világvégés, nullsíkos, majás stb.. téveszmék). A másik, amikor valakit érdekelnek az egészségüggyel, alternatív gyógyászattal foglalkozó oldalak, amik között szintén van jószerével olyan cikk, amiről tudjuk, hogy kamu, de az oldal tök színvonalasnak tűnik. Itt jön a képbe a “legújabb rákgyógyszer”, a “népességritkító védőoltások”, a soha nem hallott nevű világhírű kutatók és professzorok legújabb felfedezései (esetenként többéves cikkek formájában, amik valahogy mindig megújulnak). A lájkolós oldalak előszeretettel kapnak fel épp aktuális témákat, lásd: Schumacher kómája, és osztanak meg kitalált információkat, amiket a (bocsánat) butább emberkék azonnal megkajálnak.
Kell hozzá jó adag naivitás, tájékozatlanság és hiszékenység. Én általában rászólok azokra az ismerőseimre, akik valami hatalmas butaságot osztanak meg. Egy időben azt csináltam, hogy az urbanlegends-en vagy másutt megjelent cáfolatokat is belinkeltem az adott cikk alá, de sokra nem mentem.. Jó tanácsként szoktam mondani: mindennek utána kell járni, rákeresni, és hamar kiderül, ha valami bűzlik.
Szenzációhajhászás. Pl. a Bud Spencer meghalt hírre én is rákattintottam. De aztán nekiálltam guglizni igaz-e
Az a baj, hogy én hiszek abban, hogy a mainstream média “szelektált, kontrollált” és “befolyásolt” híreket ad le, a megfelelő érdekek alapján. Ha mást nem, akkor a mennyiséggel és elhelyezzésel operálnak. Például magyarországon kutatások alapján is elképesztően kevés a külföldi hírek aránya, rengeteg a bulvár a hiradóban, az összes hiradó politikailag befolyásolt.
Csak egy, talán nem is olyan extrém példa:
Ha Jobbik kormány lenne, az M1 fosná magából a “cigánybűnözés” híreket, most titkolnak minden ilyet – talán – a hisztéria megelőzése érdekében. Ha az áldozat roma, azt kiemelik, ha az elkövető, inkább képet sem mutatnak róla, nehogy azt mondhassa a nép, hogy “na már megint egy cigány”. Viszont ezzel elérik azt, hogy egy jelentős népréteg onnan tájékozódik, ahol az ilyesfajta hírek kerülnek előtérbe.
Azaz: a hivatalos kommunikációban 100 esetből 0 ilyen.
A szélsőségesben 100-ból 99.
A valóság nyilván 0 és 99 között van.
Ez a módszer egyértelműen az alternatív hírforrások felé tereli a népet, ami viszont teret ad az ostobaság növekedésének, ha tudod hogy hazudik a hivatalos média (mert hazudik!) és igazat adsz az alternatív hírek egy részének, akkor onnan már csak egy lépés, hogy a távgyógyító, rákgyógyszer, maja világvége is hihető legyen.
Hiszen tapasztalod, hogy a hírek nagy része nem jelenik meg, eltitkolják, nem kap megfelelő jelentőséget, és tudod, hogy az alternatív az igaz(abb), mert a te tapasztalataidat jobban megerősíti, akkor onnantól azt is elhiszed egy idő után, hogy a rákgyógyszert is csak előled titkolják!
Az őszinte, nyílt kommunikációt támogató média, mely kiegyensúlyozott és megjelenít mindent lenne a legfőbb megoldás ellen. Sajnos ez nem működik. Megpróbálnak manipulálni, védeni, a túlzott rasszizmustól való félelem miatt rejtegetni híreket, amivel nemhogy a visszájára fordul a dolog, de további súlyos károkat is okoz!
USA-ban nem véletlenül mutogatják a bűnözőket, akkor is, ha néger, latin vagy fehér… Sőt, kiemelik, hogy “nemrégiben áttért az Iszlámra”. Nálunk meg ugye…
Megölték a lányt, és az egész ország azt hitte cigány volt az elkövető, csak azért, mert más súlyos eseteket titkoltak, amikor tényleg az volt. Akkor “persze hogy nem mutatják, mert cigány”.
Ugye ismerős?
“Végül megállapították: azok léptek a leginkább kapcsolatba – lájkolták – ennek a kamu oldalnak a bejegyzéseit, akik elsősorban alternatív hírforrásokat olvasnak. Vagyis ezeknek az embereknek az igyekezete – hogy az általuk hazugnak és befolyásoltnak nevezett fősodor helyett “megbízható” forrásokból tájékozódjanak – oda vezet, hogy nagyobb eséllyel esnek áldozatul a legblődlibb kamu oldalak kamu híreinek is”
Kiváló következtetés. Az irónia meg sem fordult senki fejébe, mikor xy lájkol egy Hírcsárdás vagy gyíkemberes cikket. Meg persze az a tényező, amit az első hozzászóló említett, hogy nem olvassa el, csak a főcímet és max. a bevezetőt és már lájkolja is.
Az, hogy lájkolták a kamu bejegyzéseket, híreket, nem jelenti azt, hogy el is hitték azokat. Én is olvasok pl. Hírcsárdát, be is lájkolom, meg is osztom a híreiket, ha különösen viccesnek találom azokat. Pedig tudom, hogy annál nagyobb kamu nem sok van.