A történet szerint 1950 júniusában a Times Square-en sétálók különös incidensnek lehettek tanúi: egy 19. századi ruhákat viselő, szemmel láthatólag zavart férfi bukkant elő a semmiből, majd rövid nézelődés után pánikszerű rohanásba kezdett. Pechjére azonnal elütötte egy kocsi. Amikor a rendőrség átkutatta a halott ruházatát, a zsebében még különösebb dolgokat találtak: többek között egy Rudolph Fentz névre szóló névjegykártyát és 19. századi bankjegyeket.
A név és a cím alapján elindított vizsgálat során bukkantak rá ifjabb Rudolph Fentz özvegyére, akitől megtudták, hogy apósa, idősebb Rudolph Fentz 1876-ban nyomtalanul eltűnt. A rendőrök először nem akartak hinni az azonosságban, de egy nyomozó végül rálelt a korabeli iratok között az eltűnt férfi személyleírására, és annak ruházata egyezett az 1950-ben elütött férfi öltözékével.
A sztori alapja egy novella
Bár a sztorihoz nem ritkán még ma is csatolják az “egy valós történet, amire máig sincs magyarázat” címkét, igazából van magyarázat a különös időutazásra. Méghozzá az, hogy ez egy városi legenda, amely egy 1951-es fiktív műből mutálódott. Az eredeti írás szerzője Jack Finney amerikai sci-fi szerző volt, az I’m Scared című szöveget itt olvashatjátok (Update: a Facebookon jeleztétek, hogy magyarul is megvan) .
Hogy miként lett belőle városi legenda, azt Chris Aubeck kétrészes nyomozása derítette ki. Aubeck szerint Finney írását 1953-ban az okkultista Borderland nevű társasághoz tartozó Ralph Holland újra kiadta, méghozzá valós történetként beállítva a novellában leírtakat. Írását aztán a paranormális jelenségek európai kutatói is átvették, évtizedeken át próbálva megfejteni a rejtélyt.
Nekik nem voltak olyan jó adatbázisaik, mint Aubecknek, de talán nem is akartak volna effajta magyarázatról hallani.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Még néhány időutazós legenda:
Ezeket nemrég valamelyik tudományos folyóiratban olvastam:
– A krími háborúban egy angol század belemenetelt a ködbe. A köd egyszer csak felszállt, de a katonák már nem voltak ott, nyomtalanul eltűntek.
– 1881-ben Oroszországban elfogtak egy férfit, aki azt állította, hogy 1967-ben született és operátor egy energetikai vállalatnál. Elmegyógyintézetbe csukták.
– A második világháborúban a Pripjaty mocsaraknál került elő egy francia katona Napóleon seregéből.
Még régebben olvastam olyan legendákat, hogy Pompeiiben a vulkáni hamu alatt találtak egy 19. századi ruhába öltözött halott férfit; vagy hogy volt valahol és valamikor a 20. században egy ember, aki házának a pincéjén római legionáriusok vonultak át (valami időkapu, vagy ilyesmi nyílt a házban?).
Egy nagyon régi legenda: valahol és valamikor élt valaki, aki lefeküdt aludni egy barlangban – és csak 100 vagy még több év múlva ébredt fel.
Ha jól emlékszem a Róma legionáriusos az a Jonathan Frakes ( Riker a Star trek next generationből :D ) egyik sorozatában volt, ahol több városi legendát vázoltak fel egy – egy részben, és a végén tippelni kellett, hogy melyik valós melyik nem, persze a durvábbak mint pl ( ha jól emlékszem ) ez is, nem voltak igazak :)
John Titorról nem írsz? :D
[…] További részletek: Magonia | Urbanlegends.hu […]
A pompeji történet, igaz, annyi helyre igazitásal, hogy a talált illető, frakkot viselt. A megtalálási terület, a mai napig zárva van. Saját szememmel láttam.
“paranormális jelenségek európai kutatói is átvették, évtizedeken át próbálva megfejteni a rejtélyt” – Ez különösen tetszik nekem. Hallott már valaki olyat, hogy a paranormális kutató megfejtett bármilyen rejtélyt is? Ők generálják a rejtélyt, nem megfejtik, hiszen ez a lételemük!