Az arányok nagyjából változatlanok: egy-egy 40-50 ezres megosztású rémhírt, hoaxot, pontatlan felhívást elemző bejegyzésre érkezik kábé 500-3000 aktivitás (lájk, ajánlás, megosztás és komment összesen). Az idén ezeket a cikkeket továbbítottátok a legtöbben az Urbanlegends.hu-ről:
– Miért van fűszag bizonyos villamosokon? – 5165 (A szagot leggyakrabban a 47-es, 49-es és 2-es villamosokon érezni. Az internet népe a választ is tudni véli, de az egyes verziók nem csengenek egybe.)
– Ezt hozza a Facebook Graph Search? – 4790 (Ha jön valami változás a Facebookon, frissítve újra előjönnek az egyszer már megcáfolt körlevelek.)
– Így tűnhetünk el a nyilvánosság elől a Facebookon? – 2701 (A levélben leírtak csak arra jók, hogy leiratkozzunk adott ismerősünk bizonyos aktivitásairól.)
– Lassan vagy gyorsan gondolkodsz? Teszteld magad! – 2285 (A kilenc kérdés megválaszolása után talán ti is másképp fogtok gondolkodásotokra tekinteni, ami többek között a hoaxok és tévhitek értékelésénél is hasznos lehet.)
– Kondenzcsík, chemtrail vagy valami más? – 2204 (Az összeesküvés-elméletek hívői különös felhőket látva az égen az öklüket rázzák, pedig csak nem ismernek egy rakás teljesen hétköznapi dolgot.)
– Hogyan ne keressünk eltűnt kislányt? – 1500 (Két nap alatt 25 ezer megosztást kapott egy eltűnt kislányt kereső üzenet. Csak az nem derült ki belőle, hogy néz ki az állítólagos eltűnt.)
– 15 üzenet, amit nem akarsz látni a Facebookon – 1383 (Összegyűjtöttem az elmúlt évek 15 leggyakoribb facebookos átverését, típusokba csoportosítva.)
– Tényleg ezekből készül a gumicukor? – 1342 (Megosztást érdemel – ajánlja szerényen leleplezőnek szánt pár mondatát az ismeretlen szerző a gumicukrok, virslik és felvágottak készítéséről.)
– Mit tudhat meg rólad egy hacker? – 1335 (A Pandodaily szerzője felbérelt egy csapatot, hogy meghackeljék online aktivitását, és ezen keresztül az életét. Tapasztalatairól az újságíró egy gigacikkben számolt be.)
– Kicsoda a Dunában álldogáló, rejtélyes esernyős alak? – 1246 (A jóhiszemű performer esete a vizirendőrséggel és a Facebookkal)
– 10 kérdés és válasz Paul Hellyer “magas szintű ufóbejelentéséről” – 1016 (Mennyire lehet Hellyert komolyan venni?)
– 8+1 kamu idézet, ami bármikor szembejöhet a Facebookon – 981 (Válogatás azoknak, akiket érdekelnek a források.)
– 21 dolog, amit talán te sem tudsz Vonnegutról – 958 (A könyveiben rendszeresen bölcselkedő szerző és a valós életbeli Vonnegut alakja között éles és feloldhatatlan ellentét feszült.)
– A Danone-bojkott visszavág – 935 (A körlevélmumus visszatér.)
– Aktivista kontra tudós: így torzulnak az adatok – 893 (Konkrét példán keresztül mutatta be egy kutató, hogyan torzulnak tudományos ténnyé minden kutatást nélkülöző adatok egymásra hivatkozó tanulmányok láncolata során.)
– Miért nem rohad el a hamburger? – 848 (Mivel etetnek minket a gyorséttermek?)
– Hemingway híres hatszavas novellája – 743 (Egy anekdota szerint Hemingway egy alkalommal fogadást kötött, hogy hat szóban elmesél egy történetet.)
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!