1. legenda: Véletlenül lett szénsavas
Bár a legenda szerint a kóla úgy lett szénsavas, hogy egy figyelmetlen alkalmazott szódával, nem pedig vízzel hígította szirupot, ez nem igaz. John Smith Pemberton gyógyszerész eredetileg is szénsavas italt tervezett. Részletesebben.
2. legenda: Eredetileg zöld volt
Ez az állítás sem igaz: a Coca-Cola története során sosem volt zöld. A karamell okozta barna szín egyébként a kezdeti időkben arra is jó volt, hogy jótékonyan elfedje az akkori szirupok “egyenetlenségeit”. Az üveg viszont volt zöld színű, nem is egyszer. Részletesebben.
3. legenda: A Coca-Cola találta ki a piros Mikulást
Hiába állítja ezt a cég, nem ők találták ki a modern Mikulás képét. A joviális, kövérkés, nagy zsákot cipelő, piros-fehér ruhás Mikulás képe már jó néhány évvel azelőtt kialakult, hogy a Coca-Cola megbízásából Haddon Sundblom megrajzolta első téli reklámját. Mindez persze nem jelenti, hogy az üdítőgyártónak ne lett volna szerepe a piros Mikulás-kép elterjesztésében. Részletesebben.

4. legenda: Ismeretlen tanácsadó javaslatára kezdték palackozni
A legenda szerint az addig szörpként árult kólát azt követően kezdték palackozni, hogy egy idegen 500 – más verziók szerint 50 ezer – dollárt kért a termékhez illő tökéletes üzleti modellért. Majd mikor megkapta, ennyit mondott: “Bottle it!”, azaz palackozni! Ez azonban csupán egyike azoknak a legendáknak, amelyek azt sugallják: a nagy üzleti sikerek a véletleneknek (lásd fent) és szerencsés pillanatoknak köszönhetők. Részletesebben.
5. legenda: A kólásüveg egy tévedésnek köszönheti formáját
A Coca-Cola 1915-ben – terméke könnyebb azonosítása érdekében – egy speciális, más vetélytárs csomagolására nem hasonlító üveget gyártatott italához. A cég által is terjesztett legenda szerint eredetileg a kóla termésének hüvelyét vagy a kokalevél formáját kellett volna követni az üveg formázásakor, de a gyártó háttérkutatással megbízott alkalmazottja rossz helyre lapozott a lexikonban, és így lett végül kakaóbab formájú az üveg. A Snopes szerint mindez szép történet, de valószínűleg alaposan túl van színezve. A mára kultikussá vált üveg készítője egyszerűen nem talált infót a két névadó terményről a könyvtárban, de eközben felkeltette érdeklődését a kakaóbab, és végül azt használta kiindulópontként munkája során. Részletesebben.
6. legenda: A Fantát a nácik találták ki
A legendának több változata ismert – itt négy verzióról is olvashattok. A lényeg: a Fanta gyökerei valóban a náci Németországig vezetnek vissza, de a különféle szóbeszédek általában torzítva adják vissza a történteket. A Fantát a kóla németországi gyárait vezető Max Keith vitte a német piacra kényszerhelyzetben, állítólag az amerikai központ tudomása nélkül. Keith azonban nem volt náci, és az italt sem a Harmadik Birodalom kérésére fejlesztette ki. Részletesebben.
7. legenda: Remek fogamzásgátló
Bár az 50-es, 60-as évek Amerikájában – és némely fejlődő országban évtizedekkel később is – gyakran használták a kólát hüvelyöblítésre, a szénsavas italnál vannak jóval hatékonyabb eszközök is spermaölésre. Sőt egyes tanulmányok szerint a módszer kifejezetten káros is lehet. Az ezzel kapcsolatos tudományos kutatásokért 2008-ban két orvoscsoport is IgNobel-díjat kapott. Részletesebben.
8. legenda: Aszpirinnel keverve üt / beindít / öl
Az aszpirin és kóla keveréke afrodiziákum, amitől a lányok beindulnak – de vigyázat, túladagolva azonnal ölő méreg lehet! – állította egy főként a tengerentúlon ismert legenda. Bár semmilyen különleges hatása nincs a két ismert márka vegyítésének, a hit mégis évtizedeken át makacsul tartotta magát. A legenda alapja a Snopes kutatásai szerint minden bizonnyal az amerikai orvosszövetség lapjának 1930-as kiadványában lelhető fel. Ebben egy illinoisi orvos azt fejtegette, hogyan jutott tudomására, hogy tinédzserek aszpirint oldanak fel a Coca-Colában, és az így létrejövő anyag addikciós potenciálja a legdurvább drogokhoz mérhető. Részletesebben.
9. legenda: Robbanócukorral (Mentos-szal) keverve felrobbantja a gyomrot
Noha a hetvenes években igen népszerű robbanócukros legendának semmi valóságalapja nem volt, a nyolcvanas években még Magyarországra is eljutott. Legújabbkori verziójának főszereplői a kóla és a Mentos cukorka voltak. Részletesebben.
10. legenda: Egy éjszaka alatt felold egy fogat
Sav- és cukortartalmának köszönhetően a kóla valóban fel tud oldani egy fogat, de nem egy éjszaka alatt. Ugyanerre képes egyébként a hasonló összetevőkben szintén bővelkedő, 100 százalékos narancslé is, de egyik italt sem tartjuk napokig a szánkban. Részletesebben.
11. legenda: A titkos receptet csak ketten ismerik, ők is csak a felét
“A Coca-Cola titkos recept alapján készül, s csak két ember ismeri – mindketten csak a felét” – olvasható például a cég magyar honlapján is. Ahol aztán részben azonnal meg is cáfolják az állítást. Eszerint valóban bankban őrzik a Coca-Cola titkos recept iratait, valóban csak két vezető ismeri, viszont mindketten az egészet – írják. További idézőjelek közé teszi e titkolózást a Snopes cikke: a legendavadászok szerint a receptet övező misztérium egy hosszú évtizedek óta tudatosan épített reklámfogás a termék különlegességének növelése érdekében. Részletesebben.
12. legenda: Ma már nincs benne kokalevél
De van, csak nem úgy. Az talán már senkinek nem újdonság, hogy a Coca-Cola nevének első felét a kokainkészítéshez használt kokalevélből eredezteti. Ennek megfelelően az ital eleinte valamennyi kokaint is tartalmazott, később aztán – amikor kezdtek rájönni a szer káros hatásaira – fokozatosan csökkentették az adagot. 1902 után már alig volt benne, kokainmentessé pedig 1929-ben vált. Kokaleveleket azonban a cég a mai napig használ terméke gyártása során, igaz, már csak a kokainmentesített változatot, amit a vállalat a Stepan Companytől szerez be. Részletesebben.
13. legenda: Alapítás óta változatlan a recept
A vállalat a mai napig állítja, hogy az alaprecepten az idők folyamán csupán egyszer változtatott, annak is csúnya fiaskó és visszalépés lett a vége. Pedig – mint azt a fenti példa is mutatja – legalább egy alkalommal biztosan módosítottak a recepten: amikor a kokalevelet feldolgozott kokalevélre cserélték.
14. legenda: Inkább tisztítószer, mint ital
Egy neten terjedő körlevél a kóla tisztításra hasznosításáról számol be, ezzel szemléltetve, mennyire veszélyes az ital. Az azonban, hogy valami tisztításra alkalmas, nem jelenti, hogy veszélyes is – elég csak a vízre gondolnunk, amit szintén használunk mosásra is. A kóla – ha nem is a legegészségesebb ital – még mindig inkább üdítőital, mint hatékony tisztítószer. Részletesebben.
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
En 23 eves vagyok, nincs egyetlen lyukas fogam sem, sohasem volt problemam a fogaimmal, pedig most szultem, mindenki azt mondja egy gyerek, egy fog minusz. Colat is iszom es mas cukros levet. Akkor tenyleg a tea es a cola a hibas?
Krisztina: Milyen gyakran mosol fogat és mivel? Táplálkozásodra mennyire figyelsz oda? Vitaminbevitelre, ilyesmire? A rokonaidnak is ugyanilyen jók a fogai?
Sok a hülyeség a kóla körül, az biztos. Nyilván lehet vele tisztítani, de minek? Tiszta ragacs lesz a tisztított felület. Akkor már inkább ecet, bár az meg büdös, de ezerszer jobban tisztít, mint a kóla. A feloldásos dolgokat is nagyon jól ki lehet próbálni otthon, semmi extra nem kell hozzá. Én is eljátszottam vele, így legalább megbizonyosodtam arról, hogy humbuk az egész. Azt is hülyeségnek tartom, amikor valaki egyáltalán nem iszik kólát (persze ha nem ízlik neki akkor oké) de azt is, amikor valaki csak ezt képes inni (nem is jó szomjoltó igazából meg azért elég drága napi használatra).
Jó ez a cikk, nekem tetszik. Kár a kólát fikázni, úgy kell nézni, mint egy hideg gyógyteát. Azokat sem isszuk derűre-borúra…
Nemcsak coka, hanem cola is, a kóladió pedig zsíroldó, emésztést segítő hatású. (természetesen koffeint is tartalmaz, így enyhe értágító)… Gyomorfájósoknál, pl.egy nagy zabálás után, kifejezetten segít egy kevés…
Sajnos a kukorica-fruktóz randa dolog, kár, hogy belekerült a cukor helyett!
Nem tudom hogy mennyire káros,de lehűtve,kirántott hús után igen is jól esik:-)